POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

1 stycznia 2017 - integracja transportu publicznego Gminy Tarnowo Podgórne i Miasta Poznania

29 wrzesień 2016 |

Tagi: , , , ,

info

Uprzejmie informujemy, że od 1 stycznia 2017r. pasażerowie będą mogli korzystać z zalet integracji komunikacji zbiorowej Gminy Tarnowo Podgórne i Miasta Poznania. Na liniach włączonych do wspólnego systemu transportu publicznego - oznaczonych numerami: 801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 881 - obowiązywać będzie jedna taryfa biletowa ZTM Poznań.  

 

Integracja systemu komunikacji zbiorowej Gminy Tarnowo Podgórne i Miasta Poznania to efekt zwieńczonej sukcesem wielomiesięcznej pracy, którą zapoczątkowało podpisanie (we wrześniu ub. roku) listu intencyjnego przez Zastępcę Prezydenta Poznania Macieja Wudarskiego i Wójta Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusza Czajkę.

 

W efekcie od 1 stycznia 2017r. planowane jest wprowadzenie nowej organizacji linii oraz opłat za korzystanie ze zintegrowanej komunikacji miejskiej na terenie Gminy Tarnowo Podgórne oraz części Gminy Duszniki i części Gminy Kaźmierz.

 

Dzięki nowej siatce połączeń mieszkańcy Gminy Tarnowa Podgórnego oraz części gmin Duszniki i Kaźmierz będą mieli do wyboru znacznie więcej połączeń. - To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także dla tutejszych przedsiębiorców - powiedział Tadeusz Czajka. - Mamy tu w gminie 40 tysięcy miejsc pracy i znaczna część ludzi dojeżdża właśnie z Poznania. Teraz, dzięki wspólnej komunikacji, będzie to bardziej ekonomicznie korzystniejsze. No i ułatwi rozwój przedsiębiorstwom.  

 

Podobnego zdania jest Zenon Gałka, Wójt Gminy Kaźmierz, która także częściowo znajduje się na terenie objętym nową siatką połączeń. - Większość naszych mieszkańców pracuje albo w Tarnowie Podgónym, albo w Poznaniu. Kaźmierz staje się zresztą taką małą sypialnią Poznania. Dlatego bardzo nas cieszy ta zmiana, bo im bardziej zbliżamy się do miasta, tym lepiej dla naszych mieszkańców - powiedział.

 

- Integracja jest korzystna także dla mieszkańców Poznania. Dla zachodniej części miasta oznacza to znaczne wzmocnienie transportu publicznego. Na przykład projektowana linia 803 zintegruje Ogrody z Baranowem - precyzuje Maciej Wudarski, Zastępca Prezydenta Poznania.

 

- Zwiększanie zakresu przewozów pasażerów, w tym integracji Publicznego Transportu Zbiorowego w ramach Aglomeracji Poznańskiej, to jeden ze strategicznych i konsekwentnie realizowanych celów ZTM Poznań - wskzał Piotr Snuszka, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Pozaniu. -  Między innymi dzięki rozbudowie transportu aglomeracyjnego w ubiegłym roku z linii organizowanych przez ZTM Poznań skorzystało 226 milionów pasażerów, czyli o 18 milionów więcej, niż w roku 2014r. Jestem przekonany, że zaoferowanie wspólnej komunikacji przez Poznań i Tarnowo Podgórne także przyczyni się do zwiększenia liczby przewożonych pasażerów.  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stoją od lewej: Piotr Snuszka Dyrektor ZTM Poznań, Maciej Wudarski Zastępca Prezydenta Poznania, Tadeusz Czajka Wójt Gminy Tarnowo Podgórne, Zenon Gałka Wójt Gminy Kaźmierz oraz Waldemar Wereszczyński Prezes spółki TP BUS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecny układ komunikacyjny na terenie Gminy Tarnowo Podgórne oraz części Gmin Duszniki i Kaźmierz ulegnie modyfikacji.

 

Linie, które pozostaną w gestii Gminy Tarnowo Podgórne (nie zostaną włączone do systemu komunikacji miejskiej Miasta Poznania i nie będą na nich obowiązywały bilety ZTM Poznań):

 

Linia nr 05

Trasa: Tarnowo Podgórne – Rumianek – Jankowice – Lusówko – Sierosław – Zakrzewo – Lusowo – Tarnowo Podgórne

 

Linia nr 06

Trasa: Tarnowo Podgórne – Gaj Wielki – Młodasko – Witkowice – Bytyń – Piersko – Gaj Wielki – Stramnica – Sierpówko – Kiączyn – Kaźmierz

 

Linia nr 08

Trasa: Tarnowo Podgórne – Góra – Brzezno – Kaźmierz – Wierzchaczewo – Pólko – Komorowo – Sokolniki Wielkie – Sokolniki Małe – Kopanina – Gorszewice – Kaźmierz – Kiączyn

 

Linia nr 09

Trasa: Tarnowo Podgórne – Napachanie – Chyby – Baranowo – Przeźmierowo – Wysogotowo – Batorowo – Lusowo – Tarnowo Podgórne

 

Linia nr 10

Trasa: Lusowo – Sady – Swadzim – PrzeźmierowoSystem biletowy

 

 

1 stycznia 2017r. nastąpi integracja transportu publicznego Gmin Tarnowo Podgórne, Duszniki i Kaźmierz oraz Miasta Poznań. Na liniach włączonych do wspólnego systemu komunikacji miejskiej (801, 802, 803, 804, 811, 812, 813, 881) obowiązywać będzie jedna taryfa biletowa, dzięki czemu będzie można podróżować na podstawie jednego biletu ZTM.

 

Do systemu komunikacji miejskiej nie zostaną włączone linie nr 05, 06, 08, 09 i 10.
W dalszym ciągu będzie na nich obowiązywała taryfa opłat TPBUS, ustanawiana przez Radę Gminy Tarnowo Podgórne. Powyższe linie pozostaną w gestii Gminy Tarnowo Podgórne ze względu na lokalny charakter oraz funkcję dowozową do szkół na terenie Gminy.

 

Taryfa biletowa ZTM Poznań jest związana z systemem PEKA, czyli Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną. To zintegrowany system obsługi osób korzystających z transportu publicznego, który obejmuje Poznań oraz gminy, które podpisały porozumienie transportowe: Czerwonak, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, a od 1 stycznia 2017 r. także Tarnowo Podgórne, Duszniki i Kaźmierz.

 

Korzystanie z systemu PEKA jest możliwe dzięki posiadaniu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. Imienną kartę można uzyskać bezpłatnie:

 

  • poprzez złożenie wniosku przez Internet, na stronie www.peka.poznan.pl Należy wypełnić wniosek i dołączyć zdjęcie w formacie jpg lub png, a po otrzymaniu
    e-maila z informacją, że karta jest gotowa, odebrać ją w wybranym Punkcie Obsługi Klienta ZTM lub w siedzibie TPBUS w Tarnowie Podgórnym przy ulicy Rokietnickiej 23;
  • przez złożenie wniosku (w formie papierowej ze zdjęciem) w jednym z 11. Punktów Obsługi Klienta ZTM (POK), czynnych od poniedziałku do piątku w godz. od 6.00 do 20.00 lub w siedzibie TPBUS w Tarnowie Podgórnym przy ulicy Rokietnickiej 23.

 

Punkty Obsługi Klienta ZTM znajdują się w Poznaniu w budynkach dworców na rondach Śródka i Rataje, na os. Jana III Sobieskiego, na Górczynie, pętlach: Ogrody, Dębiec i Junikowo w budynku Kupca Poznańskiego na pl. Wiosny Ludów (wejście od strony ul. Strzeleckiej), w siedzibie ZTM przy ul. Matejki 59, w budynku MPK Poznań przy ul. Głogowskiej 133. W październiku jest planowane otwarcie POK Kaponiera w przejściu podziemnym pod Rondem Kaponiera. Ten punkt zastąpi POK znajdujący się obecnie na moście Teatralnym.

 

Odbierając kartę, PEKA w POK warto jednocześnie zapisać na niej przysługujące nam ulgi. Wystarczy okazać dokument potwierdzający uprawnienie do przejazdów ulgowych. Dzięki zapisanej uldze nie trzeba okazywać dokumentu w czasie kontroli biletów, a opłacając przejazdy z tPortmonetki system będzie pobierał opłaty zgodnie z przysługującą ulgą.

 

W POK-ach można także kupić bilety, kartę PEKA na okaziciela, uiścić opłatę dodatkową, uzyskać informacje o aktualnej taryfie, układzie komunikacyjnym miasta, a także złożyć pisemną reklamację.

 

Do dyspozycji pasażerów jest też około 300 Punktów Sprzedaży Biletów, w których można kupić bilety okresowe na sieć, przedłużyć bilety okresowe trasowane, doładować tPortmonetkę, kupić kartę na okaziciela. ZTM w Poznaniu czyni starania, aby kilka dodatkowych punktów zostało uruchomionych na terenie Gminy Tarnowo Podgórne.

 

Dla wielu osób najwygodniejszym sposobem na zakup biletu lub doładowania tPortmonetki z pewnością będzie transakcja przez Internet. Wystarczy zalogować się na swoim koncie na www.peka.poznan.pl, wybrać rodzaj biletu i zapłacić, a następnie dokonać transferu e-biletu w jednym z czytników w POK lub w dowolnym pojeździe. W tym celu najpierw naciskamy przycisk „Transfer e-biletu”, a następnie wkładamy kartę PEKA do tzw. kieszonki.

 

Dzięki systemowi PEKA Pasażer może dopasować bilet do własnych potrzeb. Bilety okresowe obowiązują w dowolnie wybranej strefie (A, B, C, A+B, B+C, A+B+C), przez wybraną liczbę dni – od 14 do 366 w przypadku biletu na sieć oraz od 14 do 90 dni w przypadku biletu trasowanego. Od 1 stycznia 2017 r. strefy taryfowe zostaną poszerzone o miejscowości z gmin Tarnowo Podgórne, Duszniki i Kaźmierz.

 

Można także korzystać z tPortmonetki na karcie PEKA, umożliwiającej opłacanie faktycznie przejechanych przystanków. Za pierwszy (lub jeden) przystanek płacimy 0,60 zł – opłata maleje za każdy kolejny do 20. przystanku, po którym jest stała i wynosi 0,06 zł za każdy następny. Opłacając podróż tPortmonetką trzeba pamiętać, by przyłożyć kartę PEKA do czytnika przy wejściu do pojazdu oraz przy wysiadaniu.

 

System PEKA potraktuje przejazdy jako jedną podróż, kontynuując korzystne naliczanie opłat, jeśli przesiądziemy się maksymalnie do 3 razy, a czas na każdą przesiadkę nie przekroczy 20 minut. Gdy w danym dniu suma wnoszonych opłat za przejazdy jednorazowe osiągnie równowartość ceny biletu 24-godzinnego, dalsze opłaty przestają być naliczane do końca dnia.

Nadal dostępne będą papierowe bilety jednorazowe na strefę A+B+C w następujących cenach: 3 zł – do 10 minut, 4,60 zł – do 40 minut lub na 1 przejazd, 13,60 zł – na 24 godziny, 21 zł – na 48 godzin, 27 zł – na 72 godziny oraz 47 zł – 7-dobowy. Bilety jednorazowe można też kupić przez telefon komórkowy lub u kierowcy na liniach podmiejskich, w tym w autobusach TPBUS.

 

Dla osób, które mieszkają w Poznaniu lub gminie z powiatu poznańskiego (nie dotyczy gmin Duszniki i Kaźmierz) objętej porozumieniem transportowym oraz tu rozliczają swój podatek dochodowy została przygotowana specjalna oferta - Bilet Metropolitalny. To ulga, która zostanie zapisana na karcie PEKA po złożeniu oświadczenia (o miejscu zamieszkania i opłacenia podatku za ubiegły rok). Formularz dostępny jest na stronach www.peka.poznan.pl i www.ztm.poznan.pl. Wypełniony druk można złożyć w jednym z POK, wysłać pocztą na adres ZTM (Poznań, ul. Matejki 59) albo zeskanować (lub sfotografować) i przesłać e-mailem na adres: oswiadczeniabm@ztm.poznan.pl. O zapisaniu ulgi w systemie pasażer zostanie powiadomiony e-mailem lub sms-em (jeśli podał adres e-mail lub numer telefonu w oświadczeniu). Wtedy można wgrać uprawnienie na kartę PEKA w jednym z Punktów Sprzedaży Biletów.

Bilet Metropolitalny jest tańszy od standardowego biletu okresowego. Np. 30-dniowy Bilet Metropolitalny na strefę A+B+C (obejmujący m.in. Tarnowo Podgórne, Lusowo, Ceradz Kościelny i Poznań) kosztuje 171 zł. Cena takiego biletu bez ulgi metropolitalnej to 199 zł. Bilet Metropolitalny na strefę A+B (obejmujący m.in. Przeźmierowo, Baranowo i Poznań) kosztuje 123 zł. Pasażerowie, którzy mają już zakupiony bilet okresowy na strefę A z dłuższym terminem ważności, mogą doładować na kartę PEKA dodatkowy bilet na strefę B lub B+C z takim terminem ważności, aby wszystkie bilety kończyły się w jednym czasie.

 

Szczegółowe informacje dotyczące taryfy, składania wniosków o wydanie karty, aktualne lokalizacje Punktów Sprzedaży Biletów znajdują się na stronach www.peka.poznan.pl i www.ztm.poznan.pl.