POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

13 maja 2017r. rozpoczynają się Poznańskie Dni Rodziny. Przypominamy o ofercie Zarządu Transportu Miejskiego skierowanej do rodzin

12 maj 2017 |

Tagi:

info

Bilety dla dużych rodzin, specjalne promocje biletowe, ale także rowery miejskie z fotelikami dla najmłodszych i rowerki dla dzieci. Zarząd Transportu Miejskiego nieustannie czyni starania, aby uatrakcyjniać swoją ofertę i dostosowywać ją do potrzeb mieszkańców.

 

W dniach od 13 maja do 1 czerwca 2017r. Miasto Poznań organizuje Poznańskie Dni Rodziny. Zaplanowano wiele wydarzeń, spotkań i imprez o charakterze integrującym całe rodziny i promującym życie rodzinne. Jednocześnie jest to okazja do przedstawienia różnorodnej oferty jednostek kultury, sportu, rekreacji, edukacji oraz firm - dedykowanej rodzinom.

 

Więcej informacji na temat Poznańskich Dni Rodziny 2017 znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Poznania.

 

ZTM Poznań nieustannie czyni starania, aby uatrakcyjniać swoją ofertę i dostosowywać ją do potrzeb mieszkańców.

 

 

Taryfa biletowa dopasowana do potrzeb

 

Za darmo podróżują najstarsi i najmłodsi

 

Na liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu (zarówno w mieście, jak i okolicznych gminach, z którymi Miasto Poznań ma podpisane porozumienia transportowe) osobom, które ukończyły 70 lat przysługuje 100 proc. ulgi. Oznacza to, że najstarsi mieszkańcy mogą podróżować autobusami i tramwajami za darmo. Podobna ulga przysługuje dzieciom  do 30 września roku, w którym kończą 7. rok życia.

 

 

Specjalne bilety dla seniorów oraz uczniów i studentów

 

Dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat (a jeszcze nie mają 70) przeznaczony jest bardzo korzystny tzw. Bilet Seniora. Jest to roczny bilet sieciowy na strefę A w cenie 50 zł. Szczegóły na temat tej oferty: http://www.ztm.poznan.pl/bilety/promocje/bilet-seniora/

 

Natomiast z myślą o uczniach i studentach stworzono specjalne, atrakcyjne cenowo bilety:  semestralny na 120-lub 150 dni oraz bilet na rok szkolny (10 miesięczny). Szczegóły: http://www.ztm.poznan.pl/bilety/promocje/bilet-semestralny/

 

 

Oferta dla rodzin dużych

 

W ofercie biletowej ZTM znajdują się bilety specjalne (na 30 lub 150 dni) dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci.

 

Propozycja dotyczy rodzin prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z minimum czworgiem dzieci w wieku do 18. roku życia lub 24. roku życia w przypadku kontynuowania nauki (lub do ukończenia 26. roku życia w przypadku dziecka niepełnosprawnego, legitymującego się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, któremu wydłużono czas edukacji, niezależnie od sytuacji materialnej, zamieszkałych w Poznaniu i w miejscowościach objętych porozumieniami międzygminnymi).

Szczegóły: http://www.ztm.poznan.pl/bilety/ulgi-i-zwolnienia-nowe/

 

 

Korzystne promocje biletowe

 

Dwa normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat.

 

Nabywca normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trojga dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej (na którą posiada normalny imienny bilet sieciowy).

 

 

Rodzinny Poznański Rower Miejski

 

Poznań jest jednym z pierwszych miast na świecie ze specjalnymi stacjami z rowerkami dla dzieci. Zamontowano je na terenach rekreacyjnych nad Maltą, przy trzech stacjach PRM: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka. Obecnie w tych stacjach dostępnych jest 20 bicykli dla najmłodszych: 10 dla dzieci w wieku 4+ oraz 10 dla dzieci w wieku 6+.

 

Warto również pamiętać, że część rowerów miejskich wyposażona została w specjalne foteliki, służące do przewozu dzieci (od 2016r. foteliki są montowane na 10 proc. rowerów z nowych dostaw).

Szczegóły oferty PRM: http://www.ztm.poznan.pl/komunikacja/rowery/pozna-ski-rower-miejski-prm/

 

 

Coraz większa wygoda i jakość podróżowania

 

Niskopodłogowy tabor i podniesione platformy przystanków

 

Wspólnie z operatorami dbamy o to, aby łatwo było wejść do pojazdu. Ponad 99,5 proc. autobusów wszystkich przewoźników, wykonujących usługi przewozowe na rzecz ZTM, ma niską podłogę. Jednocześnie niska podłoga znajduje się w ponad 47 proc. tramwajów (kursy pojazdami niskopodłogowymi są oznaczone na rozkładach jazdy, a także na tablicach informacji pasażerskiej na przystankach).

 

Aby ułatwić pasażerom korzystanie z transportu publicznego, ZTM inwestuje w przystanki typu wiedeńskiego, których konstrukcja polega na wyniesieniu poziomu jezdni na specjalnie zbudowanej rampie. Dzięki temu pasażer zyskuje możliwość znacznie łatwiejszego wejścia czy wyjścia z pojazdu. Jest to szczególnie istotne dla osób starszych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach.

 

Warto wiedzieć, że podczas prowadzonych modernizacji wykonywane jest podniesienie platform przystanków (co także ułatwia korzystanie z komunikacji).

 

Warto jeździć z kulturą

 

ZTM prowadzi kampanię „Warto jeździć z kulturą”. Stale przypominamy o tym, że w pojazdach wyznaczone są miejsca siedzące dla osób starszych, z dzieckiem na ręku, ciężarnych kobiet.

 

Zgodnie z Regulaminem Przewozów, pasażer, który zajmuje miejsce wyznaczone dla kobiet ciężarnych, osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób starszych i niepełnosprawnych ma obowiązek opuścić je, gdy tylko osoba, dla której miejsce jest przeznaczone, zgłosi chęć jego zajęcia.

 

 

Zobacz film o przystanku wiedeńskim: