POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

3 rzeczy, o których warto pamiętać korzystając z przystanków wiedeńskich. Sprawdź koniecznie!

9 maj 2017 |

Tagi:

info

Przystanki wiedeńskie ułatwiają pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pojazdów komunikacji zbiorowej. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z tego typu przystanków. Przeczytaj i zobacz film!

 

Kliknij i zobacz film:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

 

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

 

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

 

1 Pamiętaj, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.

 

2 Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!

 

3 Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

 

Pasażerowie i kierowcy powinni pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze – przestrzeganie wyżej opisanych zasad znacznie podwyższa jego poziom.

 

Po raz kolejny apelujemy do pasażerów korzystających z przystanków wiedeńskich o to, by nie wchodzili na wyniesiony fragment jezdni, kiedy na przystanku nie ma tramwaju. O zachowanie ostrożności apelujemy także do kierowców. Jednocześnie, także im przypominamy,  że wyniesiony fragment jezdni - kiedy na przystanku nie ma pojazdu komunikacji zbiorowej - jest przeznaczony dla nich: nie należy go omijać jeżdżąc po torowisku.

 

W celu jak najbardziej skutecznego dotarcia z informacją jak bezpiecznie korzystać z przystanków wiedeńskich, Zarząd Transportu Miejskiego prowadzi akcję informacyjną polegającą na emisji filmu informacyjnego w lokalnych telewizjach. Film można także obejrzeć na kanale You Tube Miasta Poznania:  https://www.youtube.com/watch?v=OIfizLiYWKk