POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

Raport ze sprzedaży biletów ZTM Poznań: maj 2016

16 sierpień 2016 |

Tagi: ,

bilety

W maju 2016 roku klienci Zarządu Transportu Miejskiego kupili bilety o łącznej wartości 14,1 mln zł, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego o 3,34 proc., tj. o 487 tys. zł. Jednocześnie, łączna wartość sprzedaży biletów w pięciu pierwszych miesiącach roku jest niższa niż w roku ubiegłym o 2,65 proc. Wiele wskazuje, że wpływ na powyższy trend sprzedaży miało wprowadzenie ciszącego się dużym powodzeniem Biletu Seniora oraz obniżka cen przejazdów z tPortmonetki na karcie PEKA. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi STATYSTYKAMI SPRZEDAŻOWYMI ZA MAJ 2016.

 

Bilety długookresowe

Zdecydowanie największy udział (blisko 50 proc.) w łącznej wartości sprzedaży miały bilety długookresowe, których sprzedano za kwotę przekraczającą 7 mln zł. To więcej niż w kwietniu 2016r., ale sporo mniej (o 5 proc.) niż w maju 2015r.

Wśród biletów długookresowych najlepiej sprzedawały się bilety o okresie obowiązywania od 14 do 30 dni – osiągając poziom blisko 5,9 mln zł. To mniej o 7,93 proc. niż  w maju 2015r., ale aż 83 proc. całej sprzedaży biletów długookresowych w maju 2016r. Biorąc pod uwagę dłuższe okresy obowiązywania biletów okresowych – tu sprzedaż (rok do roku) wzrosła i to w niektórych przypadkach znacznie:

 

- bilety obowiązujące od 31 do 90 dni: wzrost o ok. 15 proc.

- bilety obowiązujące od 91 do 120 dni: wzrost o 328 proc.

- bilety obowiązujące od 121 do 150 dni: wzrost o ok. 20 proc.

- bilety obowiązujące od 181 do 210 dni: wzrost o 20 proc.

- bilety obowiązujące od 211 do 366 dni: wzrost o 9 proc.

 

Coraz więcej firm decyduje się na bardzo korzystny bilet PEKA Firma, umożliwiający stosunkowo tani transport pracowników. W porównaniu do roku ubiegłego, w okresie styczeń-maj br. sprzedaż w tym segmencie wzrosła o 123 proc., do poziomu ponad 507,9 tys. zł.

 

Bilety krótkookresowe

W maju 2016r. odnotowano wyższy – o ponad 3 proc. - poziom wartości sprzedaży biletów krótkookresowych. Pozytywny trend dla tej grupy biletów rysuje się już od początku roku, ogółem od stycznia do maja 2016r. pasażerowie kupili bilety krótkookresowe za kwotę 17,2 mln zł, co stanowi wzrost o ok. 3 proc. w porównaniu do pierwszych pięciu miesięcy 2015r. Największym zainteresowaniem pasażerów cieszyły się w maju bilety 24-godzinne, których sprzedano za kwotę 555 tys. zł. Stanowiło to prawie 80 proc. wartości sprzedaży wszystkich biletów krótkookresowych. Po raz kolejny dużym zainteresowaniem cieszyły się także  bilety 7-dniowe. W maju zakupiono 1626 sztuk biletu tygodniowego za kwotę blisko 60 tys. zł. Bilet ten  jest kierowany głównie do turystów i osób przyjezdnych.

 

tPortmonetka i bilety jednorazowe

W przeciwieństwie do biletów długookresowych bardzo pozytywnie wypadła sprzedaż tzw. biletu przystankowego. Wartość doładowań pozwalającej płacić tylko za przejechane przystanki tPortmonetki na karcie PEKA wzrosła o blisko 17 proc., co przyczyniło się do osiągnięcia bardzo dobrego wyniku wartości sprzedaży na poziomie ponad 3,4 mln zł. To drugi najlepszy wynik sprzedażowy dla tPortmonetki w tym roku. Wartość sprzedaży biletu przystankowego w maju 2016r. stanowiła już ok. 24,5 proc. wszystkich wpływów ze sprzedaży biletów. Ponadto był to rekordowy miesiąc pod względem liczby doładowań tPortmonetki, których odnotowano aż 221 tys. W porównaniu do maja 2015r. wzrost wyniósł aż 82 proc. Wiele wskazuje, że w bieżącym roku bilet ten będzie stanowił jeden z trzonów sprzedaży, będąc drugim najczęściej wykorzystywanym sposobem opłacania przejazdów w transporcie zbiorowym ZTM.

Tym bardziej, że wciąż  utrzymuje się silna tendencja do rezygnacji z jednorazowych biletów czasowych. Podobnie jak w miesiącach ubiegłych spadek wartości sprzedaży w tej grupie był dwucyfrowy (-19 proc.). Pasażerowie po prostu wybierają lepszą dla siebie opcję, czyli tPortmonetkę.

 

                                               *       *       *

LEGENDA

W taryfie ZTM Poznań wyróżniamy następujące typy biletów/formy opłacania przejazdów:

 

  • długookresowe -  sprzedawane wyłącznie na kartę PEKA, o okresie obowiązywania od 14 do 366 dni;
  • jednorazowe – obejmują dwa rodzaje biletów czasowych: 10-minutowy i 40-minutowy lub na jeden przejazd. Bilety te są sprzedawane w formie papierowej lub przez telefon komórkowy;
  • tPortmonetka na karcie PEKA czyli tzw. bilet przystankowy –  pozwala płacić za liczbę przejechanych przystanków niezależnie od czasu podróży;
  • krótkookresowe - obejmują cztery  rodzaje biletów: 24-godzinny, 48-godzinny, 72-godzinny oraz 7-dniowy.  Bilety te są sprzedawane w formie papierowej lub przez telefon komórkowy.