POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS

Zmiany w rozkładach jazdy linii autobusowych obsługujących gminę Suchy Las

14 kwiecień 2017 |

Tagi: , , , , , , , ,

bus

W kwietniu i czerwcu nastąpią istotne zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych łączących gminę Suchy Las z Poznaniem. Od 15 kwietnia zmiany zostaną wprowadzone na liniach nr 901 i 904, od 21 kwietnia pasażerowie będą mogli korzystać z nocnego połączenia na linii nr 907, natomiast od 24 czerwca zmienią się rozkłady jazdy na liniach nr 902, 905 i 907.

 

Transport publiczny stanowi niezwykle ważne zadanie sucholeskiego samorządu. Od 28 stycznia 2013r. na terenie gminy Suchy Las komunikacją zbiorową zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, a wykonawcami usług są:

 

- Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las z siedzibą w Chludowie, która obsługuje linie numer: 901, 902, 903, 904, 905, 907;

- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, obsługujące linie numer: 348 i 911;

- Rokbus z siedzibą w Rokietnicy, obsługujący linię numer 832

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autobus sucholeskiego Zakładu Komunikacji Publicznej na linii nr 907.

 

Dzięki funkcjonowaniu w ramach transportu aglomeracyjnego mieszkańcy gminy Suchy Las mogą korzystać z systemu PEKA oraz takich samych ulg, jakie mają mieszkańcy Poznania. Znacznie ułatwia to podróżowanie po całej aglomeracji poznańskiej. Koszty funkcjonowania linii autobusowych ponoszone przez gminę Suchy Las są przekazywane w formie dotacji miastu Poznań. Suchy Las jest na drugim miejscu w aglomeracji (po Poznaniu), po względem nakładów finansowych przeznaczanych na transport. Wynoszą one około 7 mln zł rocznie. Tak wysoki koszt to przede wszystkim efekt bardzo bogatej siatki połączeń komunikacyjnych. Rocznie autobusy ZKP, MPK i Rokbusu przemierzają na terenie gminy Suchy Las  nieco ponad MILION kilometrów, a dzienna liczba wszystkich połączeń autobusowych do Poznania wynosi ponad 150.

 

Wraz z dynamicznym rozwojem gminy Suchy Las pojawiają się nowe uwarunkowania mające wpływ na konieczność optymalizacji transportu publicznego. Na terenie gminy powstają nowe osiedla, zakłady pracy i szkoły, istotnym czynnikiem jest także polityka Poznania związana z budowaniem węzłów przesiadkowych przy wjazdach do miasta i ograniczaniem transportu kołowego w centrum stolicy Wielkopolski oraz prace nad powstaniem kolei metropolitalnej.

 

Z tych względów Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu w porozumieniu z Urzędem Gminy Suchy Las przygotował zmiany w rozkładach jazdy komunikacji publicznej na terenie gminy Suchy Las. Będą one dotyczyły większości linii autobusowych na terenie gminy, obsługiwanych przez Zakład Komunikacji Publicznej w Chludowie.

 

Zmiany od 15 kwietnia 2017r.


Linia nr 901

Ograniczone zostaną wjazdy w dni robocze oraz weekendy do przystanku Suchy Las/Działki. Ponadto, w wyniku zmiany lokalizacji zatoki autobusowej przystanek Suchy Las/Kościół w kierunku Poznania zmieni nazwę na Suchy Las/Os. Szafirowe.

Linia nr 901 - Rozkład jazdy od 15 kwietnia

 

Linia nr 904

Na podstawie licznych zgłoszeń i wniosków mieszkańców ul. Jelonkowej oraz na podstawie podjętej uchwały na zebraniu mieszkańców Osiedla Złotniki, zostanie zlikwidowana części trasy linii nr 904, przebiegająca ulicą Jelonkową. Zlikwidowane zostaną przystanki Złotniki/Tarninowa oraz Złotniki/Okrężna, a obsługę pasażerów przejmie nowa pętla autobusowa - przystanek o nazwie Złotniki/Osiedle, a także istniejący przystanek przy Drodze Krajowej numer 11 (ul. Obornicka) Złotniki/Łagiewnicka.

Linia nr 904 - Rozkład jazdy od 15 kwietnia

ZOBACZ SCHEMAT TRASY

 

Zmiany od 21 kwietnia 2017r.

 

Linia nr 907 (kursy nocne)

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, od 21 kwietnia zostanie uruchomiona linia nocna, która będzie łączyła Chludowo z os. Sobieskiego w Poznaniu.  Trasa linii z drobnymi wyjątkami będzie przypominała trasę linii numer 907. Autobus zacznie kurs w Chludowie w kierunku os. Sobieskiego o godz. 0.30, natomiast w drodze powrotnej z przystanku os. Sobieskiego autobus wyjedzie o godz. 1.30. Kurs z os. Sobieskiego będzie skomunikowany z kursami na nocnej linii tramwajowej nr 201 z centrum Poznania.

Trwają także uzgodnienia w zakresie możliwości zapewnienia nocnych połączeń do Biedruska. 

Linia nr 907 - Rozkład jazdy od 21 kwietnia

 

Zmiany od 24 czerwca 2017r.


Linia nr 902

Część kursów w okresie wakacyjnym z os. Sobieskiego zostanie skrócona do pętli na Morasku.

Linia nr 902 - Rozkład jazdy "wakacyjny" od 24 czerwca do 31 sierpnia

 

Linia nr 905 oraz linia nr 907

Linia numer 905 spośród wszystkich linii obsługiwanych przez Zakład Komunikacji Publicznej Suchy Las od wielu lat generuje najwyższe wydatki dla budżetu gminy (około 2,1 mln zł rocznie).  Wynika to z faktu długości linii oraz bardzo wysokich kosztów korzystania gminnych autobusów z Dworca Autobusowego PKS w Poznaniu. Nie bez znaczenia dla kosztów i organizacji linii jest także fakt, że jest to linia posiadająca jeden z najgorszych wskaźników punktualności. Powód jest oczywisty - autobusy wjeżdżają do zatłoczonego centrum Poznania.

W związku z tym, część kursów tej linii zostanie przeniesiona na linię nr 907. Tym samym linia nr 907 zyska dodatkowe połączenia - przede wszystkim w godzinach największej obsługi pasażerów w ciągu dnia. Zmiana ta pozwoli pasażerom na szybsze dotarcie do centrum Poznania. Z os. Sobieskiego w godzinach szczytu tramwaje kursują co 1-2 minuty i wszystkie wjeżdżają do śródmieścia. Tramwaj z os. Sobieskiego na Dworzec Zachodni kursuje 13 minut, podczas gdy autobus na podobnej trasie w godzinach szczytu nawet 3 razy dłużej.

 

Ponadto, nie będzie już ograniczeń w okresie letnim na linii nr 907.

 

Linia nr 905 - Rozkład jazdy od 24 czerwca

Linia nr 907 - Rozkład jazdy od 24 czerwca