POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS
 

 

 

Jesteś pierwszy raz Poznaniu? Nie wiesz jak skorzystać z komunikacji miejskiej? W poniższym tekście stanąwiącym "Vademecum Pasażera" odpowiemy na twoje podstawowe pytania!

 

1) Komunikacja

2) Bilety


 Komunikacja:

 

 Linie:

Linie autobusowe i tramwajowe dzienne kursują od 4.30 do 23.00. W pozostałych godzinach komunikację w mieście zapewniają linie autobusowe nocne oraz tramwaj linii nr 201 kursujący z centrum miasta w kierunku Piątkowa (os. Jana III Sobieskiego) po trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). 

 

 Oznaczenia linii:

1)    Linie tramwajowe:

2)    Linie autobusowe:

 Tabor:

Autobusy kursujące w sieci ZTM są w całości pojazdami niskopodłogowym. Kursy na liniach tramwajowych, które wykonywane są taborem niskopodłogowym posiadają specjalne oznaczenie w rozkładach jazdy (litera "n"). Nowoczesny tabor jest kierowany na linie w taki sposób, by jak największy obszar miasta był obsługiwany przez tramwaje niskopodłogowe.

 

 Przewoźnicy:

Na zlecenie ZTM kursy realizuje 5 przewoźników: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Komornikach, Zakład Usług Komunikacyjnych "Rokbus" w Rokietnicy oraz Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Kombus”. Każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez ZTM w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 Jak zaplanować swoją podróż?

Na stronie internetowej ZTM dostępne są aktualne schematy sieci tramwajowej i autobusowej oraz informacje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji. W zakładce schematy sieci udostępniamy również Państwu schematy głównych węzłów przesiadkowych.

 

Warto również skorzystać z planerów podróży umożliwiających wyznaczenie trasy pomiędzy dwoma dowolnie wybranymi punktami wraz z dokładnym planem podróży dostosowanym do dnia oraz godziny jej rozpoczęcia.

 

Rozkłady jazdy ZTM dostępne są także poprzez aplikacje przeznaczone na telefony komórkowe: MobileMPK (www.mmpk.info), Jakdojade Mobilne (m.jakdojade.pl). Informacje dotyczące aplikacji dostępne w zakładce: Komunikacja -> Rozkład jazdy na teleon.

 

 

 Jak dojechać do Portu Lotniczego Ławica?

Bezpośrednio z centrum miasta (dworzec kolejowy Poznań Główny, Rondo Kaponiera) do Portu Lotniczego Ławica można dojechać linią pospieszną L. Linia kursuje we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością co 30 minut.

Dodatkowo na odcinku od Ronda Kaponiera do Portu Lotniczego Ławica kursuje również linia autobusowa normalna nr 59, a w godzinach nocnych linia nr 242

 

 Punkt Informacji Pasażerskiej

Punkt informacji pasażerskiej znajduje się w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie ZTM. Informacje o rozkładach jazdy oraz taryfach opłat są udzielane również pod numerem telefonu: 61 646 33 44 (w poniedziałki i czwartki od 9:00 do 17:00, a we wtorki, środy i piątki od 7:30 do 15:30)

 

 

 Bilety

 

 Informacje podstawowe:

W Poznaniu obowiązują dwa systemy biletów komunikacji miejskiej – system czasowy i system przystankowy.

 

Na przejazd tramwajem obowiązują tylko bilety czasowe, umożliwiające przesiadki bez konieczności kasowania nowego biletu (o ile nie przekroczy się dozwolonego czasu).

 

Czas rozpoczęcia jazdy wydrukowany jest na bilecie przez kasownik. W sprzedaży dostępne są bilety na 15, 30, 60 i 120 minut. Pasażera obowiązuje rzeczywisty czas przejazdu, a nie zamieszczony na rozkładzie jazdy.

 

W autobusach bilety 15-minutowe mogą być używane także jako bilety do 10 przystanków, a bilety 30-minutowe jako bilety na cały przejazd (całą linię), ponieważ kasowniki, oprócz daty i godziny, drukują także kolejny numer przystanku. Po wyjściu z pojazdu, w którym bilety te zostały skasowane, stają się one biletami czasowymi i zachowują swoją ważność w innych pojazdach przez czas jaki jeszcze pozostał do końca ich ważności.

 

Szczegółowy cennik biletów dostępny jest na osobnej podstronie.

 

W autobusach linii pospiesznych (linia L) obowiązują te same ceny biletów, co w przypadku pozostałych linii.

 

 Dłuższy pobyt w Poznaniu?

Poza biletami jednorazowymi w ofercie biletowej dostępne są bilety krótkookresowe na 24, 48, 72 godzin(y) oraz bilety 7-dniowe. Zakupienie takiego biletu nie wymaga wyrobienia karty PEKA.

 

Bilety na dłuższy okres ważności (od 30 dni do 1 roku) dostępne są wyłącznie w postaci elektronicznej karty (PEKA). Przed zakupem biletu należy wypełnić specjalny wniosek dostępny w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM lub poprzez stronę internetową (www.peka.poznan.pl). Czas oczekiwania na wyrobienie karty PEKA wynosi 10 dni roboczych

 

 Gdzie kupić bilety?

Bilety upoważniające do korzystania z komunikacji miejskiej można kupić w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM, kioskach z prasą, wybranych sklepach, samoobsługowych biletomatach stacjonarnych  (lokalizacja biletomatów), a także w biletomatach w niektórych autobusach i tramwajach.

 

Sprzedaż biletów jednorazowych przez kierowców prowadzona jest wyłącznie na liniach nocnych, liniach podmiejskich (511, 512, 527, 602, 603, 610, 611, 614, 651, 701, 702, 703, 710, 716, 718, 719, 830 (tylko Rokbus), 832, 833 (tylko Rokbus), 891, 893(tylko Rokbus), 901, 902, 904, 905, 907) oraz na linii pospiesznej L.

 

Istnieje również możliwość skorzystania z systemu zakupu biletu poprzez telefon komórkowy w następujących systemach: CallPay (www.callpay.pl), moBILET (www.mobilet.pl), mPay (www.mpay.pl), SkyCash (www.skycash.pl).

 

 Strefy biletowe:

Na terenie całego Poznania obowiązuje strefa taryfowa „A”. Wyjeżdżając poza granicę miasta należy zakupić bilet na strefę „B” lub „C”. Szczegółowy wykaz stref dostępny jest na osobnej podstronie.

 

 Jak rozpoznać linie na których obowiązują bilety ZTM?

Każdy pojazd kursujący na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 

Zapraszamy do korzystania z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM Poznań!