POLSKI |  ENGLISH |  KANAŁ RSS
 

 

 

Jesteś pierwszy raz Poznaniu? Nie wiesz jak skorzystać z komunikacji miejskiej? W poniższym tekście stanąwiącym "Vademecum Pasażera" odpowiemy na twoje podstawowe pytania!

 

1) Komunikacja

2) Bilety


 Komunikacja:

 

 Linie:

Linie autobusowe i tramwajowe dzienne kursują od 4.30 do 23.00. W pozostałych godzinach komunikację w mieście zapewniają linie autobusowe nocne oraz tramwaj linii nr 201 kursujący z centrum miasta w kierunku Piątkowa (os. Jana III Sobieskiego) po trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). 

 

 Oznaczenia linii:

1)    Linie tramwajowe:

2)    Linie autobusowe:

 Tabor:

Autobusy kursujące w sieci ZTM są w całości pojazdami niskopodłogowym. Kursy na liniach tramwajowych, które wykonywane są taborem niskopodłogowym posiadają specjalne oznaczenie w rozkładach jazdy w postaci podkreślenia "_"). Nowoczesny tabor jest kierowany na linie w taki sposób, by jak największy obszar miasta był obsługiwany przez tramwaje niskopodłogowe.

 

 Przewoźnicy:

Na zlecenie ZTM kursy realizuje 7 przewoźników: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Komornikach, Zakład Usług Komunikacyjnych "Rokbus" w Rokietnicy, Zakład Komunikacji Publicznej w Suchym Lesie (z siedzibą w Chludowie), Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Transkom" (z siedzibą w Koziegłowach) oraz Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Kombus” (z siedzibą w Czołowie). Każdy pojazd kursujący na liniach obsługiwanych przez ZTM w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 Jak zaplanować swoją podróż?

Na stronie internetowej ZTM dostępne są aktualne schematy sieci tramwajowej i autobusowej oraz informacje o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji. W zakładce schematy sieci udostępniamy również Państwu schematy głównych węzłów przesiadkowych.

 

Warto również skorzystać z planerów podróży umożliwiających wyznaczenie trasy pomiędzy dwoma dowolnie wybranymi punktami wraz z dokładnym planem podróży dostosowanym do dnia oraz godziny jej rozpoczęcia.

 

Rozkłady jazdy ZTM dostępne są także poprzez aplikacje przeznaczone na telefony komórkowe: MobileMPK (www.mmpk.info), Jakdojade Mobilne (m.jakdojade.pl). Informacje dotyczące aplikacji dostępne w zakładce: Komunikacja -> Rozkład jazdy na teleon.

 

 

 Jak dojechać do Portu Lotniczego Ławica?

Bezpośrednio z centrum miasta (dworzec kolejowy Poznań Główny, Rondo Kaponiera) do Portu Lotniczego Ławica można dojechać linią pospieszną L. Linia kursuje we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością co 30 minut.

Dodatkowo na odcinku od Ronda Kaponiera do Portu Lotniczego Ławica kursuje również linia autobusowa normalna nr 59, a w godzinach nocnych linia nr 242

 

 Punkt Informacji Pasażerskiej

Punkt informacji pasażerskiej znajduje się w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie ZTM. Informacje o rozkładach jazdy oraz taryfach opłat są udzielane również pod numerem telefonu: 61 646 33 44 (w poniedziałki i czwartki od 9:00 do 17:00, a we wtorki, środy i piątki od 7:30 do 15:30)

 

 

 Bilety

 

 Informacje podstawowe:

W Poznaniu obowiązują papierowe bilety jednorazowe oraz istnieje możliwość opłacania przejazdów z tPortmonetki na karcie PEKA. Pasażer może zapłacić za tyle przystanków, ile przejechał, niezależnie od czasu podróży. Karta PEKA jest także nośnikiem biletów okresowych: sieciowych i trasowanych. Więcej o systemie PEKA na stronie: www.peka.poznan.pl

 

tPortmonetka

Opłacanie przejazdów jednorazowych z tPortmonetki na karcie PEKA jest proste. Wystarczy wpłacić środki na tPortmonetkę, a następnie podczas  podróży przyłożyć kartę przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu w celu naliczenia kosztu liczby przejechanych przystanków. Ta forma korzystania z karty PEKA daje możliwość dogodnych trzech przesiadek podczas jednej podróży. Jeśli podczas każdej z przesiadek zmieścimy się w ciągu 20 minut system potraktuje nasz przejazd jako jedną podróż, kontynuując korzystane naliczanie opłaty.

 

Bilety okresowe

Pasażerowie korzystający z biletów okresowych mają do dyspozycji elastyczną taryfę, z atrakcyjnym cenowo Biletem Metropolitalnym. Istnieje możliwość dopasowania terminu obowiązywania biletu okresowego do własnych potrzeb – najkrótszy czas obowiązywania to 14 dni. Przypominamy, że korzystając z biletu okresowego NIE MA OBOWIĄZKU PRZYKŁADANIA KARTY NA WEJŚCIU I PRZY WYJŚCIU Z POJAZDU.

 

Bilety jednorazowe

Pasażerowie korzystający z biletów jednorazowych mają do dyspozycji czytelną i prostą taryfę obejmującą 5 rodzajów biletów:

•        bilet do 10 minut za 3 zł

•        bilet do 40 minut lub na 1 przejazd za 4,6 zł

•        bilet 24-godzinny (dobowy) za 13,6 zł

•        bilet 48-godzinny (na 2 doby) za 21 zł

•        bilet 72-godzinny (na 3 doby) za 27 zł

Powyższe typy biletów można kupić w: automatach biletowych w pojazdach (biletomatach stacjonarnych oraz automatach biletowych w pojazdach, za pośrednictwem telefonu komórkowego, u kierowcy na liniach podmiejskich oraz we wszystkich punktach sieci sprzedaży biletów ZTM Poznań.

 

 

W autobusach linii pospiesznych (linia L) obowiązują te same ceny biletów, co w przypadku pozostałych linii.

 

 Dłuższy pobyt w Poznaniu?

Poza biletami jednorazowymi w ofercie biletowej dostępne są bilety krótkookresowe na 24, 48, 72 godzin(y). Zakupienie takiego biletu nie wymaga wyrobienia karty PEKA.

 

Bilety na dłuższy okres ważności (od 14 do 366 dni) dostępne są wyłącznie w postaci elektronicznej i są sprzedawane na kartę PEKA. Przed zakupem biletu należy wypełnić specjalny wniosek dostępny w Punktach Sprzedaży Biletów ZTM lub poprzez stronę internetową (www.peka.poznan.pl). Czas oczekiwania na wyrobienie karty PEKA wynosi 10 dni roboczych. Istnieją dwie podstawowe wersje karty PEKA: imienna i na okaziciela. Karta na okaziciela jest dostępna "od ręki", bez konieczności podawania danych osobowych. Warunkiem jej uzyskania jest wpłacenie 12 zł kaucji oraz doładowanie tPortmonetki kwotą 15 zł.

 

 Gdzie kupić bilety?

Bilety upoważniające do korzystania z komunikacji miejskiej można kupić w Punktach Obsługi Klienta (patrz: Punkty Obsługi Klienta ZTM), kioskach z prasą, wybranych sklepach, samoobsługowych biletomatach stacjonarnych  (lokalizacja biletomatów), a także w biletomatach w niektórych autobusach i tramwajach. Doładowanie tPortmonetki oraz kupno lub przedłużenie biletu okresowego jest możliwe w punktach sprzedaży biletów (patrz: Punkty Sprzedaży Biletów).

 

Sprzedaż biletów jednorazowych przez kierowców prowadzona jest wyłącznie na liniach nocnych, liniach podmiejskich (511, 512, 527, 602, 603, 610, 611, 614, 651, 701, 702, 703, 710, 716, 729, 830 (tylko Rokbus), 832, 833 (tylko Rokbus), 891, 893(tylko Rokbus), 901, 902, 904, 905, 907) oraz na linii pospiesznej L.

 

Od 1 października 2014 roku uruchomiona w autobusach obsługiwanych przez przewoźnika Rokbus, sprzedaż biletów jednorazowych jest prowadzona przy pomocy urządzenia rejestrującego, tzw. bileterki. Potwierdzenie opłacenia przejazdu jest wydawane pasażerowi nie w formie biletu lecz paragonu.

 

Istnieje również możliwość skorzystania z systemu zakupu biletu poprzez telefon komórkowy w następujących systemach: CallPay (www.callpay.pl), moBILET (www.mobilet.pl), mPay (www.mpay.pl), SkyCash (www.skycash.pl), GoPay (GoPay).

 

 Strefy biletowe:

Na terenie całego Poznania obowiązuje strefa taryfowa „A”. Wyjeżdżając poza granicę miasta należy zakupić bilet na strefę „B” lub „C”. Szczegółowy wykaz stref dostępny jest na osobnej podstronie.

 

 Jak rozpoznać linie na których obowiązują bilety ZTM?

Każdy pojazd kursujący na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu jest oznaczony białym logo ZTM zamieszczanym nad przednimi drzwiami pojazdu lub za przednią szybą.

 

 

Zapraszamy do korzystania z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM Poznań!