Chcesz wiedzieć za ile minut przyjedzie autobus lub tramwaj? Tapnij to! [AKTUALIZACJA, ANKIETA]

Opublikowano: 11/03/2019
Chcesz wiedzieć za ile minut przyjedzie autobus lub tramwaj? Tapnij to! [AKTUALIZACJA, ANKIETA]

Trwa rozmieszczanie naklejek z tagami NFC na przystankach. Tagi umożliwią pobranie na smartfona z funkcją NFC danych pokazujących rzeczywisty czas przyjazdu autobusów i tramwajów. Rozpoczął się pilotaż, w trakcie którego Zarząd Transportu Miejskiego chce sprawdzić jak duże będzie zainteresowanie nowym rozwiązaniem i jak będzie się ono sprawdzać pod kątem technicznym.

ZTM w Poznaniu dokłada starań, aby informacja pasażerska była dostępna, aktualna, jak najbardziej dokładna i czytelna dla pasażerów, dlatego nieustannie prowadzi prace zmierzające do poprawy jej standardów.

Na stronie internetowej www.peka.poznan.pl działa Wirtualny Monitor, dzięki któremu każdy może sprawdzić za ile minut pojazd konkretnej linii przyjedzie na wskazany przystanek. Uznaniem pasażerów cieszą się również montowane na przystankach tablice informacji pasażerskiej (ponad 120 sztuk w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej) – dzięki prezentowanym na nich informacjom, pasażer wie za ile minut na przystanku pojawi się najbliższy środek transportu.

Obecnie rozpoczyna się pilotaż nowego rozwiązania z wykorzystaniem NFC (Near Field Communication, co oznacza komunikację bliskiego zasięgu). Naklejki z tagami NFC pojawią się na stu przystankach w Poznaniu.

- Posiadacze smartfonów z funkcją NFC mogą poznać rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek także tam, gdzie nie ma tablic dynamicznej informacji pasażerskiej i to bez konieczności wchodzenia na stronę www.peka.poznan.pl/vm - mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora ZTM ds. technicznych. – W ramach pilotażu, na stu przystankach rozmieszczono naklejki z chipem, tagiem NFC. Wystarczy posiadać smartfona z modułem NFC oraz z aktywnym dostępem do Internetu, aby na ekranie wyświetliła  się dynamiczna informacja o przyjeździe pojazdu dla konkretnego przystanku na którym się znajdujemy. Do pozyskania informacji nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji.

Test będzie przeprowadzany na przystankach wyposażonych w wiaty z gablotami na obszarze Naramowic, Winograd oraz w centrum miasta na przystankach tramwajowych na odcinkach, gdzie obecnie nie ma tablic TIP (rejon ronda Śródka, ronda Rataje i Dolnego Tarasu Rataj).

Jak to działa? To proste! Wystarczy uruchomić transmisję danych i funkcję NFC na swoim smartfonie, a następnie zbliżyć go do naklejki z tagiem (czyli „tapnąć”) aby zobaczyć za ile minut przyjadą pojazdy linii obsługujących dany przystanek.

- Zastosowane przez nas rozwiązanie oparte o NFC jest rozwiązaniem prostym do obsługi, bezpiecznym, a jednocześnie stanowi promil kosztu nowej tablicy TIP – podkreśla Daniel Wawrzyniak. – Chcemy sprawdzić czy nasi pasażerowie będą chętnie korzystać z tego rozwiązania, dlatego wprowadzamy je pilotażowo. Jeśli uzyska pozytywne opinie rozważymy czy zastosować je także na innych przystankach.

Partnerem technologicznym projektu jest firma BSS Pomerania, operator systemu Tap4Ticket (T4T).

NFC naklejka z instrukcja obslugi

 

Rzeczywisty rozklad jazdy na smartfonie przez NFC

 

Zobacz film:

 

AKTUALIZACJA (15 marca 2019):

Informujemy, że w pierwszym tygodniu funkcjonowania nowego systemu użytkownicy korzystali z tagów NFC średnio 146,7 razy na godzinę, a największe zainteresowanie przypadało na godzinę 16.00.

Do tej pory zdecydowana większość użytkowników (98 proc.) chwaliła zastosowane rozwiązanie.

Aby jednak uzyskać więcej informacji na ten temat  opracowana została ankieta, do wypełnienia której gorąco zachęcamy. Zajmie to Państwu kilka chwil, a pozwoli pozyskać rzetelne informacje na temat ewentualnego wykorzystania technologii NFC.

Ankieta dostępna jest TUTAJ