Most Królowej Jadwigi: Piktogramy pokazują kierowcom, ile miejsca zajmuje tramwaj

Opublikowano: 05/04/2019
Most Królowej Jadwigi: Piktogramy pokazują kierowcom, ile miejsca zajmuje tramwaj

Zarząd Dróg Miejskich wymalował na jezdni i torowisku na moście Królowej Jadwigi piktogramy wskazujące, jak szerokie są tramwaje. Dzięki temu powinno zwiększyć się bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz płynność przejazdów tramwajów.

Miasto stawia na transport publiczny i konsekwentnie podejmuje działania, dzięki którym ułatwiany jest przejazd autobusów i tramwajów. Na moście Królowej Jadwigi, gdzie wydzielenie torowiska wiązałoby się ze zwężeniem jezdni do jednego pasa ruchu dla samochodów, poszukano alternatywnego rozwiązania.

Już wcześniej wprowadzony został zakaz ruchu pojazdów o szerokości powyżej 2 metrów lewymi pasami ruchu. Teraz ZDM wymalował – na jezdni i torowisku – piktogramy  (symbole tramwaju), które pokazują kierowcom skrajnię pojazdów szynowych, czyli szerokość jakiej potrzebują tramwaje na swobodny przejazd.

Dzięki temu rozwiązaniu kierowcy widzą ile miejsca zajmuje tramwaj, a co się z tym wiąże – wiedzą jak poruszać się po moście, aby zapewnić sprawny przejazd tramwaju, nie tamować ruchu oraz uniknąć groźby kolizji.