Parkuj i jedź transportem publicznym. Jak korzystać z P&R - krok po kroku

Opublikowano: 08/03/2021
Parkuj i jedź transportem publicznym. Jak korzystać z P&R - krok po kroku

15 marca zostaną otwarte trzy parkingi „Park&Ride” znajdujące się przy ulicach św. Michała i Biskupińskiej oraz przy rondzie Starołęka. Czwarty - czynny od 2018r. - znajduje się przy PST Szymanowskiego.

Dla nowych parkingów P&R przy ul. Św. Michała i rondzie Starołęka podstawowym środkiem komunikacji miejskiej, na który będą się przesiadać kierowcy będzie tramwaj. Natomiast dla parkingu przy ul. Biskupińskiej zlokalizowanym w rejonie stacji Poznań Strzeszyn, najdogodniejszym środkiem transportu, na który można się będzie przesiąść będą pociągi należące do spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO. Czas przejazdu ze stacji Poznań Strzeszyn do Poznania Głównego wynosi tylko 10 minut. Czwarty, otwarty w 2018 roku parking P&R,  znajduje się przy PST Szymanowskiego.

Jak korzystać z parkingu P&R - krok po kroku:

Chcesz skorzystać z parkingu? Zapraszamy!

Podjedź swoim autem do terminala wjazdowego parkingu.

Jeżeli posiadasz bilet okresowy na karcie PEKA, wystarczy ją przyłożyć do terminalaDo bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA (Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka aktywne w systemie PEKA), z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A:

- okresowym imiennym, na sieć normalnym lub ulgowym,

- Metropolitalnym lub Biletem Metropolitalnym z ulgą, na sieć,

- na rok szkolny, na sieć,

- semestralnym, na sieć,

- dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, na sieć,

- dla Honorowych Dawców Krwi, na sieć,

- socjalnym, na sieć,

- dla kierowców autobusów i motorniczych, na sieć,

- dla pracowników MPK i ich rodzin, na sieć,

- Seniora, na sieć,

- okresowym imiennym na trasę do 6 przystanków, normalnym lub ulgowym 50%,

- w Programie Premiowym na sieć, normalnym lub ulgowym 50%,

- w Programie Premiowym dla osób korzystających z „Biletu Metropolitalnego, na sieć”, normalnym lub ulgowym 50%,

- PEKA Firma na sieć, normalnym lub ulgowym 50%

Ważne! Pamiętaj, że przyłożenie karty PEKA do czytnika kart na parkingu P&R powinno zostać potwierdzone przez terminal wjazdowy sygnałem dźwiękowym, co będzie oznaczało prawidłowe odczytanie karty PEKA i powinno umożliwić wjazd na parking.

Jeżeli nie posiadasz karty PEKA z ważnym biletem uprawniającym do korzystania z P&R bezpłatnie - pobierz dowód wjazdu naciskając przycisk na panelu terminala wjazdowego.

Podniesione szlabany po przyłożeniu karty PEKA lub pobraniu dowodu wjazdu oznaczają, że możesz śmiało wjechać na parking i zaparkować. W razie trudności z wjazdem zawsze możesz skontaktować się z operatorem parkingu poprzez system intercom. Chętnie Ci pomożemy!

Po zaparkowaniu pojazdu, jako posiadacz biletu na sieć lub na trase do 6 przystanków na swojej karcie PEKA możesz korzystać z parkingu za darmo i od razu opuścić parking.

W przypadku, gdy pobrałeś dowód wjazdu, podejdź do terminala kasowego i uiść opłatę 10 złotych. Wydrukowane przez terminal kasowy potwierdzenie opłaty parkingowej upoważnia Cię do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w strefie A+B+C +D w godzinach funkcjonowania parkingu!

Zamierzasz opuścić parking? Nic prostszego!

Podjedź swoim samochodem do terminala wyjazdowego parkingu. Jeżeli wjeżdżałeś na parking używając karty PEKA to wystarczy ją tylko przyłożyć do terminala.

Ważne! Pamiętaj o przyłożeniu swojej karty PEKA do terminala wyjazdowego identycznie jak w przypadku wjazdu na parking. Po jej odczytaniu, system parkingowy powinien umożliwić wyjazd z parkingu.

Jeżeli parkowałeś na dowód wjazdu, to po dokonaniu uprzednio zapłaty w terminalu kasowym, musisz jedynie przyłożyć ten dowód do czytnika w terminalu wyjazdowym.

Podniesione szlabany po przyłożeniu karty PEKA lub przyłożeniu dowodu wjazdu oznaczają, że możesz opuścić parking. W razie trudności z wyjazdem zawsze możesz skontaktować się z operatorem parkingu poprzez system intercom. Dziękujemy za skorzystanie z parkingu i zapraszamy ponownie! 

Parkingi PR w Poznaniu4

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Godziny otwarcia  P&R w Poznaniu:  7 dni w tygodniu w godzinach od 4:30 do 2:30. Od godziny 2:30 do 4:30 trwa przerwa techniczna.

Ważne! Doba parkingowa kończy się każdego dnia o godzinie 2:30. Jej przekroczenie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 100 złotych! Dlatego, aby uniknąć dodatkowej opłaty pamiętaj o zabraniu swojego samochodu z parkingu przed zakończeniem doby parkingowej! 

Przeczytaj: Regulamin parkingów działających w systemie Parkuj i Jedź (Park & Ride) w Poznaniu

Więcej o nowych P&R możesz przeczytać klikając TUTAJ