Promujemy życzliwość i właściwe zachowania w transporcie publicznym, czyli kolejna odsłona akcji „Warto jeździć z kulturą”

Opublikowano: 17/04/2018
Promujemy życzliwość i właściwe zachowania w transporcie publicznym, czyli kolejna odsłona akcji „Warto jeździć z kulturą”

Zarząd Transportu Miejskiego kontynuuje akcję „Warto jeździć z kulturą”. W ramach akcji Zarząd Transportu Miejskiego przygotował drobne gadżety informacyjno-promocyjne dla osób, które doładują kartę PEKA. Materiały promocyjne będą dostępne w Punktach Obsługi Klienta ZTM od 18 kwietnia 2018r. do wyczerpania.

Przypominamy podstawowe zasady, których warto przestrzegać korzystając z transportu publicznego:

Ustąp miejsca osobie potrzebującej

Przyjemnie się czyta książkę lub sprawdza newsy na FB siedząc w pojeździe. Ale rozejrzyj się wokół. Jeśli obok stoi osoba potrzebująca - okaż życzliwość i ustąp jej miejsca. Kiedyś też możesz go potrzebować. Pamiętaj, że jeśli zajmujesz w pojeździe miejsce oznaczone piktogramem przeznaczone dla kobiet ciężarnych i osób z dzieckiem na ręku oraz dla osób niepełnosprawnych, masz obowiązek jego zwolnienia w razie zgłoszenia chęci zajęcia tego miejsca przez osoby, dla których jest ono wyznaczone.

 

Najpierw wysiadamy, potem wsiadamy

Pozwól innym opuścić autobus lub tramwaj, spokojnie zdążysz wsiąść. Sprawna wymiana pasażerska to nie tylko przejaw kultury. W ten sposób wpływasz także na punktualność komunikacji.

 

Nie stój przy drzwiach – inni też chcą wsiąść

Po wejściu do pojazdu przesuń się do wnętrza. Wewnątrz tramwaju lub autobusu zwykle jest dość miejsca. Stojąc przy drzwiach, blokujesz innym możliwość wejścia do pojazdu. Przecież sam nie chciałbyś zostać na przystanku, tylko dlatego, że wszyscy stoją przy drzwiach.

 

Masz bagaż? Miej go na oku

Odpowiadasz za przewożone ze sobą rzeczy. Nie mogą one stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów, przeszkadzać im, narażając na niewygody. Ponosisz odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek przewożenia swojego bagażu, dlatego zawsze miej go na oku.

 

Przewożąc rower, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Przewóz rowerów jest możliwy tylko wyznaczonym miejscu i w pojazdach oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych. Jeżeli pojazd jest odpowiednio wyposażony, zabezpiecz rower za pomocą specjalnych mocowań. Pamiętaj, że jeśli podczas Twojej podróży pojawi się pasażer na wózku inwalidzkim lub osoba z wózkiem dziecięcym, masz obowiązek ustąpienia im miejsca.

 

Daj szansę innym, pozwól im zająć wyznaczone miejsce

Jeśli stoisz w miejscu w miejscu przeznaczonym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub z wózkiem dziecięcym i zauważysz, że takie osoby są w pojeździe - przesuń się. Daj szansę osobom uprawnionym zajęcie miejsca specjalnie dla nich wyznaczonego.

 

Miej na uwadze innych pasażerów, nie uprzykrzaj im podróży

Jeśli słuchasz muzyki, pamiętaj że inni mogą nie chcieć słuchać jej razem z Tobą. Tak ustaw głośność, żeby nie przeszkadzać innym. Nie jedz i nie pij w autobusie lub tramwaju – podczas hamowania łatwo możesz stracić kontrolę nad hamburgerem i poplamić ubranie. Swoje lub innego pasażera. Nie kładź torebki, plecaka lub pieska na miejscu siedzącym – jest ono przeznaczone dla pasażerów.

 

Dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymaj

Nagłe hamowanie zdarza się nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, ani kierowca, ani Ty sam. Dlatego nie ryzykuj i dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymaj.

 

Uśmiechnij się i bądź życzliwy dla innych

W transporcie publicznym nigdy nie jesteś sam. Uśmiechnij się, bądź uprzejmy i życzliwy. Podróżowanie będzie przyjemniejsze. Dla wszystkich.

 

W ramach kampanii, w lokalnych telewizjach emitowane są filmy informacyjno-promocyjne z cyklu „Warto jeździć z kulturą”. Filmy są dostępne na stronie ZTM Poznań - w zakładce „Jeżdżę z kulturą” oraz na kanale You Tube Miasta Poznania:

Zakładka: "Jeżdżę z kulturą"

Warto jeździć z kulturą: komu ustępujemy miejsca w autobusie i tramwaju?

Warto jeździć z kulturą: dla kogo są specjalnie wyznaczone miejsca w pojazdach transportu publicznego?

Warto jeździć z kulturą: najpierw wysiadamy, a potem wsiadamy

Warto jeździć z kulturą: jak przewozić bagaż?

Warto jeździć z kulturą: czego nie wolno robić w tramwaju i autobusie?

Warto jeździć z kulturą: dlaczego trzeba się trzymać w tramwaju i autobusie?

Akcja promocyjna

W ramach kampanii „Warto jeździć z kulturą” ZTM Poznań przygotował drobne gadżety promocyjno-informacyjne, które będą dostępne (do wyczerpania) w Punktach Obsługi Klienta ZTM w dniach 18-23 kwietnia br., dla osób, które doładują kartę PEKA. Akcja ma na celu promocję różnorodnych aspektów publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, a w szczególności przestrzegania zasad kulturalnej i bezpiecznej podróży. Zachęcamy do odwiedzenia Punktów Obsługi Klienta ZTM oraz do korzystania z komunikacji zbiorowej. Pamiętajmy, że w transporcie publicznym nigdy nie jesteśmy sami: uśmiechnijmy się, bądźmy uprzejmi dla innych i życzliwi. Podróżowanie będzie przyjemniejsze. Dla wszystkich.

 Materiały informacyjno-promocyjne przygotowane na akcję: 

- magnesy nawiązujące do tematyki akcji, poniżej wybrane wzory

magnesy Warto jezdzic z kultura

- praktyczne długopisy z logo Poznania,

- oraz magnesy promujące transport publiczny:

magnes czwórdzielny promujący transport publiczny