„Przystanek jak malowany” 2019 – ogłoszenie wyników, nagrody dla laureatów

Opublikowano: 28/03/2019
„Przystanek jak malowany” 2019 – ogłoszenie wyników, nagrody dla laureatów

Już wiadomo, które projekty zostaną zrealizowane w ramach IV edycji akcji „Przystanek jak malowany”, tematycznie nawiązującej do setnej rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Sali Białej Urzędu Miasta Poznania laureaci najlepszych prac otrzymali nagrody, które wręczali mecenasi akcji. Wiosną zwycięskie projekty w formie estetycznej folii trafią na wiaty pięciu przystanków komunikacji miejskiej.

- Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji „Przystanek jak malowany”. To bardzo ważne, że wspólnie dbamy o przestrzeń naszego miasta – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania, która była jednym z mecenasów akcji. - W tegorocznej edycji  ważna jest również pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy 100 lat temu walczyli za naszą wolność. To budujące, że młodzi ludzi angażują się w tak ważne społecznie akcje – dodaje.

Mecenasami akcji zostali także: poseł na Sejm RP Bartłomiej Wróblewski, Przewodniczący Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność Jarosław Lange oraz Radny Miasta Poznania Wojciech Chudy. W przedsięwzięcie zaangażowały się także: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.

- Warto podkreślić, że osoby wspierające kampanię „Przystanek jak malowany” nie tylko ufundowały nagrody dla zwycięzców, ale także będą sponsorować wyklejenie prac na przystankach – mówi pomysłodawca i organizator akcji Krzysztof Bartosiak, przewodniczący stowarzyszenia „Przystanek Folwarczna”. - W tym roku zmieniliśmy formułę akcji. Zamiast malowania, na wiatach zostaną wyklejone specjalistyczne folie z projektami. Są one bardziej estetyczne i odporne na niekorzystne warunki pogodowe – dodaje.

Wpisujące się w powstańczą tematykę projekty przygotowali uczniowie klas trzecich Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Prace nad projektami zostały poprzedzone wykładem o Powstaniu Wielkopolskim. Przez dwa tygodnie na stronie www.mpk.poznan.pl można było zapoznać się pracami uczniów i zagłosować na pięć z 10 przygotowanych projektów. W tym roku wytypowano wiaty na dwóch przystankach tramwajowych i trzech autobusowych.

Zwycięskie prace przygotowały: Kaja Piechalak, Danuta Kobylacka, Aleksandra Idowiak, Martyna Lewandowicz i Weronika Jagiełka.

Akcja skierowana przeciw aktom wandalizmu została zainicjowana przez Stowarzyszenie „Przystanek Folwarczna” w 2013r. a przyświecał jej jeden cel - przeciwdziałanie aktom niszczenia mienia na przystankach transportu publicznego Jej trzy pierwsze edycje cieszyły się dużym powodzeniem, w latach 2013-2016 młodzież z kilku szkół oraz placówek oświatowo-wychowawczych ubarwiła 38 wiat: 23 autobusowe i 15 tramwajowych. Młodzi uczestnicy diametralnie zmienili wygląd miejsca oczekiwania na tramwaj bądź autobus na podstawie własnoręcznie przygotowanych. projektów.

Warto podkreślić, że przed malowaniem wiaty kłuły w oczy - były zdewastowane i upstrzone graffiti. Niszczenie publicznego mienia na przystankach komunikacji miejskiej to wciąż duży problem – tylko od maja do końca grudnia ubiegłego roku odnotowano 803 akty wandalizmu. Najczęściej rozbijane są szyby we wiacie oraz graffiti lub tzw. tagi. Zdarzają się także uszkodzenie koszów na śmieci, niszczenie gablot  z rozkładem jazdy czy łamania ławek.