Przystanki wiedeńskie „Różana” gotowe! Pasażerowie skorzystają z nich od wtorku!

Opublikowano: 20/11/2017
Przystanki wiedeńskie „Różana” gotowe! Pasażerowie skorzystają z nich od wtorku!

Dwa tygodnie przed zakładanym terminem zakończy się budowa przystanków wiedeńskich na ulicy Górna Wilda. Już od wtorku, 21 listopada br., pasażerowie wsiadający i wysiadający na przystankach Różana będą mogli korzystać z nowych udogodnień.

Od wtorku  planowane jest również przywrócenie pierwotnej organizacji ruchu. W obrębie inwestycji trwać jeszcze będą drobne prace kosmetyczne i wykończeniowe, niezagrażające bezpieczeństwu podróżnych – informuje Miasto Poznań.

Przy okazji budowy przystanków wiedeńskich na ul. Górna Wilda uporządkowano okoliczną zieleń. Wyremontowane zostały chodniki, wykonano odwodnienie przystanków i przebudowano sieć trakcyjną.  Pasażerowie będą mogli się schronić pod nowymi wiatami:  jedna (w kierunku centrum) została przesunięta na nową lokalizację przystanku, natomiast przy przystanku w stronę Dębca - postawiona będzie nowa.

Konstrukcja przystanków wiedeńskich polega na podniesieniu fragmentu jezdni do poziomu chodnika, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z tramwaju. To istotne zwłaszcza dla osób starszych, mniej sprawnych lub z wózkami z dziećmi.

Podobne  udogodnienia wprowadzane są do każdej inwestycji, w której przebudowywana jest infrastruktura torowa. Rodzaj stosowanych rozwiązań zależy od konkretnej lokalizacji. Nie musi to być przystanek wiedeński, może być antyzatoka albo podwyższenie krawędzi peronu przystankowego.

Szczegółowe informacje na temat zasad zachowania się na przystankach wiedeńskich znajdują się w artykule „3 rzeczy, o których warto pamiętać korzystając z przystanków wiedeńskich”. Zachęcamy do zapoznania się z informacją i  obejrzenia filmu!

Przypominamy, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody. Zatem:

  • Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku. Nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!
  • Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie tramwaj (wtedy kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej).