Linie nr 6 i 8: likwidacja przystanku tramwajowego „Pusta” (od 27 czerwca)

Opublikowano: 19/06/2020
Linie nr 6 i 8: likwidacja przystanku tramwajowego „Pusta” (od 27 czerwca)

W związku z dużo mniejszą frekwencją pasażerską i bliskością przystanku Mogileńska, od soboty (27 czerwca), zlikwidowany zostanie przystanek tramwajowy Pusta dla linii numer 6 i 8. Tym samym pasażerowie korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA będą płacić o jeden przystanek taniej.

Warto przypomnieć, że 1 lutego na trasie tramwajowej do Miłostowa uruchomiono  zbudowany od podstaw, funkcjonalny przystanek Mogileńska z nową, wygodną wiatą. Obsługuje on linie nr 6 i 8. Nowy przystanek znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Mogileńskiej, bezpośrednio przy przystanku autobusowym o takiej samej nazwie, co ułatwia pasażerom przesiadki z tramwaju na autobus i odwrotnie.

Jednocześnie, na wniosek lokalnych rad osiedli – testowo pozostawiono dotychczasowy przystanek tramwajowy Pusta, znajdujący się bliżej pętli na Miłostowie. Wówczas zapowiedziano sprawdzenie frekwencji na przystanku. Już wcześniej jego lokalizacja (w oddaleniu od budynków mieszkalnych) oraz przeniesienie lokalizacji siedzib Urzędu Skarbowego i Urzędu Celnego wpłynęły na znaczny spadek frekwencji.

W maju (od 4 do 17) zostały wykonane pomiary frekwencji pasażerskiej na obu przystankach. Z uwagi na pandemię koronawirusa obowiązywały wówczas obostrzenia w komunikacji publicznej, które z pewnością miały wpływ na mniejszą liczbę pasażerów. Podsumowując wyniki monitoringu warto jednak podkreślić, że zasadnicze znaczenie miała tu proporcja korzystania z obu przystanków. Wykonane pomiary potwierdziły wcześniejsze obserwacje – zdecydowana większość pasażerów (ok. 75 proc.) korzysta z nowego przystanku tramwajowego Mogileńska.

Z danych wynika, że w kierunku do centrum pasażerowie korzystali z:

- przystanku Mogileńska w 72,3 proc. (901 pasażerów dziennie)

- przystanku Pusta w 27,7 proc. (336 pasażerów dziennie)

Natomiast w kierunku do Miłostowa dysproporcja była jeszcze większa, bo pasażerowie korzystali z:

- przystanku Mogileńska w 77,1 proc. (679 pasażerów dziennie)

- przystanku Pusta w 22,9 proc. (202 pasażerów dziennie)

Dlatego od 27 czerwca przystanek Pusta zostanie zlikwidowany. Dla pasażerów zmiana będzie miała także pozytywny wymiar finansowy – dla osób opłacających przejazdy z tPortmonetki na karcie PEKA koszt przejazdu będzie niższy. Należy też pamiętać, że pozostawienie przystanku Pusta wiązałoby się z kosztami jego utrzymywania (ew. modernizacji, remontów). W obecnej sytuacji poszukiwania oszczędności nie jest racjonalne utrzymywanie dwóch przystanków w odległości ok. 100 metrów od siebie.