Prace torowo-sieciowe na ulicy Królowej Jadwigi. Zmiany w kursowaniu tramwajów od 24 czerwca 2017 roku [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: 14/07/2017
Odcinek: Królowej Jadwigi, Strzelecka, Górna Wilda
od 24/06/2017 do 31/08/2017
Prace torowo-sieciowe na ulicy Królowej Jadwigi. Zmiany w kursowaniu tramwajów od 24 czerwca 2017 roku [AKTUALIZACJA]

W sobotę, 24 czerwca 2017r. rozpoczął się kolejny z zaplanowanych na ten rok remontów: prace na ul. Królowej Jadwigi. W związku z tym, do końca wakacji zmienionymi trasami kursują linie tramwajowe nr 2, 7, 9, 15 i 20. Zawieszone zostało kursowanie linii nr 6, 12 oraz 18, a uruchomiona została linia autobusowa T6.

W 2017r. na odnowę torowisk i infrastruktury energetycznej zarezerwowano ok. 24 mln zł. Duża skala i zakres zaplanowanych remontów wynika z priorytetowego traktowania transportu publicznego przez władze Miasta Poznania.

 

Co robimy i dlaczego?

 - Aby remonty były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów, w miarę możliwości w jednym terminie są wykonywane wszystkie prace mające wpływ na funkcjonowanie komunikacji na jednej trasie - mówił (podczas konferencji prasowej w połowie czerwca br.) Henryk Spychalski, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Podobnie będzie w przypadku prac zaplanowanych w rejonie ul. Królowej Jadwigi. Podczas zamknięcia dla ruchu tramwajowego odcinka Królowej Jadwigi (od ronda Rataje do Wierzbięcic) wykonywane będą prace na torowisku na ul. Strzeleckiej.

- Prace są niezbędne. Torowisko na ul. Królowej Jadwigi jest w bardzo złym stanie – mówi Adam Majchrzycki, zastępca dyrektora technicznego ds. infrastruktury poznańskiego MPK. -  W tegoroczne wakacje przeprowadzona zostanie wymiana rozjazdów przy AWF i Górnej Wildzie, naprawa toru na odcinku prostym pomiędzy rozjazdami, wymiana słupów trakcyjnych. Jednocześnie naprawiony zostanie tor na obiekcie mostowym oraz pomiędzy mostem, a rozjazdem przy Drodze Dębińskiej. Wykonane zostaną także prace utrzymaniowe na odcinku rondo Rataje - ul. Serafitek: nastąpi wzmocnienie toru na przystanku „Serafitek”, a także wymiana rozjazdu przy rondzie Rataje – dodaje dyrektor A. Majchrzycki.

Po zakończeniu prac podniesie się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Przystanki „Półwiejska” oraz „AWF” wyposażone zostaną w Tablice Informacji Pasażerskiej.

Zamknięcie fragmentu torowiska na ul. Królowej Jadwigi zostanie wykorzystane do przeprowadzenia prac na torowisku na ul. Strzeleckiej – przy ul. Garbary zostaną wymienione szyny łukowe.

Przy Górnej Wildzie z kolei miały zostać zmodernizowane przystanki „Różana” (w obu kierunkach), gdzie planowana jest budowa tzw. przystanków wiedeńskich, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z tramwaju osobom starszym, mniej sprawnym, opiekunom z dziećmi w wózkach.

Ważne! W związku z unieważnieniem przetargu na budowę przystanków wiedeńskich na ul. Górna Wilda (w dniu 30 czerwca 2017r., z uwagi na to, że oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia) termin wykonania prac na przystankach "Różana" ulegnie przesunięciu. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła już kolejne postępowanie na budowę przystanków wiedeńskich w tej lokalizacji.

 

Zmiany w transporcie publicznym

W związku z prowadzonymi pracami w dniach od 24 czerwca do 31 sierpnia br. wprowadzone zostaną zmiany w organizacji transportu publicznego.

Linia nr 2:

OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

 

 Linia nr 6:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 7:

MIŁOSTOWO – Warszawska – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Reymonta – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – OGRODY

 

 Linia nr 9:

PIĄTKOWSKA – Trasa Winiarska – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

 

 Linia nr 12:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 13:

Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

 

 Linia nr 15:

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Dworzec Zachodni -Głogowska – Roosevelta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

 

 Linia nr 16:

Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

 

 Linia nr 18:

Linia zawieszona

 

 Linia nr 20:

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin – MARCINKOWSKIEGO – pl. Wolności – Fredry – Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Ważne! Od 1 sierpnia 2017r. tramwaje linii nr 20 będą kursować poniżej opisaną trasą.

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Roosevelta – Dąbrowskiego – OGRODY

 

Aby ułatwić pasażerom podróżowanie uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T6. Autobusy tej linii będą kursowały w godzinach szczytu komunikacyjnego co 5 minut.

Linia T6:

DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – RONDO RATAJE

 

Od soboty, 1 lipca 2017 r. wprowadzona zostanie korekta przystanków na trasie autobusów linii T6 - uruchomiony zostanie nowy przystanek „Most Dworcowy” na ul. Głogowskiej.

 

Pasażerów, którzy zwykle przemieszczają się między wschodnią a zachodnią częścią miasta tramwajami linii nr 6, 12 i 18, dla których przystanki przy ul. Królowej Jadwigi nie są przystankami docelowymi, zachęcamy do korzystania z tramwajów kursujących przez most św. Rocha (linie 5, 13 i16). Linie nr 13 i 16 będą wzmocnione, dzięki czemu tramwaje na przystankach położonych przy trasie przez most św. Rocha pojawiać się będą średnio w dni robocze do godz. 19.00 co 3 minuty, wieczorami i w weekendy średnio co 4 minuty, a w niedziele do godz. 9.30 - średnio co 6 minut. Wzmocnienie trasy przez most Rocha ma też wspomóc rejon ul. Strzeleckiej (przystanek „Pl. Bernardyński”).

Pasażerów z rejonu Górnej Wildy zachęcamy do korzystania z linii nr 2, 9 i 10 kursujących przez Wierzbięcice (przystanek św. Czesława).

Informujemy także, że przez cały okres remontu torowiska na ul. Królowej Jadwigi, autobusy linii nr 74 zatrzymywać się będą na tymczasowym przystanku „Serafitek”, zlokalizowanym na ul. Królowej Jadwigi za ul. Serafitek w kierunku AWF.

 

Przepraszamy za niedogodności. Przypominamy, że bilety trasowane zachowują ważność na trasach objazdu.

Jednocześnie informujemy, że z dniem 24 czerwca br. wprowadzony zostanie w komunikacji tzw. letni rozkład jazdy. M.in. zawieszone zostanie kursowanie linii nr 3 i 19.

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, chcąc jak najlepiej poinformować mieszkańców o zmianach w komunikacji miejskiej w czasie modernizacji torowiska na ul. Królowej Jadwigi, prowadził akcję informacyjną. Pasażerom rozdawano ulotki, na których przedstawiono opis zmian oraz schemat sieci tramwajowej, obowiązujący od 24 czerwca br.  Kampania informacyjna była prowadzona w rejonie ulicy Królowej Jadwigi (m.in. w okolicach przystanków „Półwiejska”, „AWF”, czy „Rondo Rataje”).

Wiadomości o zmianach w transporcie publicznym zamieszczone są także na Wirtualnym Monitorze, na Tablicach Informacji Pasażerskiej, emitowane są w pojazdach.

 

Informacje dla kierowców:

Jak informuje Miejski Inżynier Ruchu, w dniach 26-29 lipca br. zamknięta zostanie prawa jezdnia po północnej stronie mostu, a ruch w kierunku zachodnim odbywać się będzie po lewej jezdni i torowisku.

W dniach 28 lipca - 1 sierpnia br. zamknięta zostanie prawa jezdnia po południowej stronie mostu, a ruch w kierunku wschodnim odbywać się będzie po lewej jezdni i torowisku.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie prac.