Zmiany w komunikacji zbiorowej: Od 20 czerwca br. na Warszawską wrócą tramwaje. Prace rozpoczną się na Jana Pawła II i Głogowskiej [AKTUALIZACJA - LINIA NR 184]

Opublikowano: 12/06/2019
od 20/06/2019 do 31/07/2019
Zmiany w komunikacji zbiorowej: Od 20 czerwca br. na Warszawską wrócą tramwaje. Prace rozpoczną się na Jana Pawła II i Głogowskiej [AKTUALIZACJA - LINIA NR 184]

Zgodnie z harmonogramem, 19 czerwca br. zakończą się prace związane z wymianą sieci trakcyjnej na ul. Warszawskiej, a następnego dnia na tę trasę powrócą tramwaje. 20 czerwca br. prace rozpoczną się na ul. Jana Pawła II oraz Głogowskiej. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji transportu publicznego.

- Miasto Poznań, chcąc jak najbardziej uatrakcyjnić transport publiczny, stale poprawia istniejącą infrastrukturę torowo-sieciową. Ciągłe podnoszenie jej jakości pozwala zwiększać bezpieczeństwo, komfort, sprawność, szybkość i niezawodność komunikacji – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – W tym roku na prace torowo-sieciowe przeznaczonych zostało 25 mln zł – przedstawiony na początku roku plan remontów jest konsekwentnie realizowany.

Obecnie kończą się prace związane z wymianą sieci trakcyjnej przy ul. Warszawskiej (od Mogileńskiej do pętli Miłostowo). Wymieniono również węzeł rozjazdowy Śródka - od strony Miłostowa oraz naprawiono nawierzchnię drogową na przejeździe św. Michała-Warszawska.

20 czerwca br. na trasę na ul. Warszawskiej wrócą tramwaje. Tego samego dnia rozpoczną się prace po południowej stronie ronda Śródka.

- Na odcinku od ronda Śródka do Kórnickiej prowadzone będą prace utrzymaniowe: punktowa wymiana tłucznia, nasunięcie i podbicie toru. Z początkiem lipca robotnicy rozpoczną wymianę części węzła rozjazdowego Śródka, od strony ul. Jana Pawła II. Dodatkowo, w dniach od 20 do 30 czerwca br. prowadzona będzie wymiana nawierzchni drogowej i szynowej na skrzyżowaniu ulic Abpa. A. Baraniaka i Jana Pawła II. Prace są konieczne, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżowania – mówi Adam Majchrzycki, dyrektor ds. infrastruktury MPK Poznań.

Od 20 czerwca br. tramwaje nie będą kursowały również fragmentem ul. Głogowskiej, gdzie spółka Aquanet przeprowadzać będzie remont sieci wodociągowej. Jak już informowaliśmy, zamknięcie trasy zostanie wykorzystane do przeprowadzenia punktowych napraw torowiska na odcinku od węzła Most Dworcowy do węzła Głogowska-Hetmańska.

W związku z brakiem możliwości przejazdu na odcinkach torowisk na ulicy Jana Pawła II (od ronda Środka do Kórnickiej) oraz na Głogowskiej (od Mostu Dworcowego do węzła Głogowska-Hetmańska, z wyjazdem z tzw. dolnej trasy PST włącznie) od 20 czerwca br.  zmienionymi trasami będą kursowały tramwaje linii nr 6, 7, 8, 11, 12, 14 i 17 oraz autobusy linii nr 149, 175 i 180. Zawieszone zostanie kursowanie linii nr 4 i 5 (ze względu na wprowadzenie letniego rozkładu jazdy nie będzie kursować linia nr 3).

Aby ułatwić pasażerom przemieszczanie się, uruchomiona zostanie linia autobusowa za tramwaj T4, która będzie kursować na trasie rondo Środka-rondo Rataje (w godzinach szczytu komunikacyjnego co 6 minut).

W związku z brakiem możliwości wyjazdu z dolnej trasy PST, linie nr 12 i 14 poprowadzone zostaną ul. Roosevelta, jednak - w celu ułatwienia podróżowania między Piątkowem i Winogradami a centrum miasta - w dni robocze uruchamiana będzie linia tramwajowa nr 19. „Dziewiętnastka” będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego (ok. 6.30-9.00 i 14.00-18.30), stanowiąc istotne wzmocnienie komunikacji zbiorowej podczas remontów.

Do przystanku Poznań Główny wydłużone zostaną trasy linii autobusowych nr 149, 175 oraz 180. To właśnie tymi liniami będą mogli podróżować pasażerowie na odcinku Głogowskiej, na którym wyłączony zostanie ruch tramwajowy.

W dniach 20-30 czerwca br., ze względu na naprawę nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i abpa A. Baraniaka zmienionymi trasami będą kursowały również autobusy linii nr 157 i 184. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, linia nr 184 będzie kursowała do ronda Śródka, zapewniając tym samym bezpośrednie połączenie z ronda Rataje, przez Górny Taras Rataj, do Śródki.

- Lato w mieście to tradycyjnie już okres, kiedy z uwagi na remonty, ale również organizowane imprezy wprowadzanych jest sporo czasowych zmian w organizacji ruchu – mówi Łukasz Dondajewski, Miejski Inżynier Ruchu. – Każdorazowo dbamy o to, aby ograniczenia były jak najmniej dokuczliwe dla użytkowników dróg. Podobnie będzie w najbliższym czasie – w czasie prac w rejonie Śródki i Głogowskiej.

- Należy zwrócić uwagę, że początek prac, a co się z tym wiąże także zmian w komunikacji, zbiega się w czasie z Bożym Ciałem oraz wprowadzeniem letniego rozkładu jazdy – podkreśla Jan Gosiewski. – W czasie wakacji w dni robocze tramwaje będą kursowały co 12, a nie jak w minionych latach co 15 minut, natomiast autobusy co 15 minut. 20 czerwca będzie obowiązywał świąteczny, a dzień później sobotni rozkład jazdy.

Powyższe zmiany w transporcie publicznym - poza tymi dotyczącymi linii nr 157 i 184 – obowiązywać będą od 20 czerwca do końca lipca br. W sierpniu kontynuowane będą prace na ul. Głogowskiej, natomiast ekipy MPK Poznań rozpoczną prace na rondzie Śródka od strony ul. Wyszyńskiego (prowadzone będą również prace na Górczynie).

Natomiast jeszcze w czerwcu Zarząd Dróg Miejskich będzie kończył rozpoczęte prace przy remoncie nawierzchni na ul. Cmentarnej i ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż ulic Szeligowskiego, Niestachowskiej, Witosa. Wyremontowane będą także dylatacje na wiadukcie Lechicka (nad trasą PST).

- Wszystkie te prace mają ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg w Poznaniu – podkreśla Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM. - W lipcu planujemy rozpocząć remont nawierzchni na ul. Królowej Jadwigi (na nitce północnej od ul. Półwiejskiej do ul. Niezłomnych), natomiast w sierpniu ułożenie nowej nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Kurlandzkiej, Inflanckiej i Żegrze. Będzie także kilkanaście remontów chodników, z nich można wymienić ten na ul. Zamenhofa. Odnowiony zostanie kolejna część od strony os. Piastowskiego – dodaje dyrektor ZDM.

 

Informacje dla kierowców

W związku z brakiem przejazdu na przez torowisko na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Baraniaka i ul. Berdychowo, wykonane zostaną przewiązki przez torowisko w ciągu ul. Jana Pawła II po obu stronach skrzyżowania. Wprowadzane będą też zawężenia odcinków wewnętrznego pasa ul. Jana Pawła II między rondem Śródka i ul. Baraniaka oraz ograniczenia prędkości do 40 km/godz.

Podczas prac torowych utrudniających przejazd przez rondo Śródka (w relacjach ul. Wyszyńskiego-Warszawska i ul. Hlonda-Jana Pawła II) udostępniane będą przewiązki za przystankami na ul. Wyszyńskiego i ul. Jana Pawła II.

W czasie remontu torowiska na początkowym odcinku ul. Głogowskiej zamknięty będzie wewnętrzny pas ruchu od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej, a ruch odbywać się będzie jednym pasem.

 

 

Szczegółowy opis zmienionych tras autobusowych i tramwajowych:

Linia nr 4

Linia zawieszona

 

Linia nr 5

Linia zawieszona

 

Linia nr 6

FRANOWO – Szwajcarska – Szwedzka – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II – … – JUNIKOWO

 

Linia nr 7

POŁABSKA – Aleje Solidarności – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Roosevelta – Fredry – Gwarna – Święty Marcin (pl. Wolności) – Marcinkowskiego – Podgórna – Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – Kórnicka – Jana Pawła II – … – OGRODY

 

Linia nr 8

MIŁOSTOWO – … – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Głogowska – GÓRCZYN

 

Linia nr 11

PIĄTKOWSKA – … – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA

W niedziele i święta linia będzie funkcjonować od około godz. 6.00 (co 30 minut do godz. 10.00)

 

Linia nr 12

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Królowej Jadwigi – … – STAROŁĘKA

 

Linia nr 14

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – Głogowska – GÓRCZYN

 

Linia nr 17

MIŁOSTOWO – Warszawska – Wyszyńskiego – … – OGRODY

 

Linia nr 19

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – DWORZEC ZACHODNI

Kursowanie tylko w szczytach komunikacyjnych co 12 minut

 

Linia T4

RONDO ŚRÓDKA – Jana Pawła II – RONDO RATAJE

 

Linia nr 149

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Ostatnia – … – DĘBIEC

 

Linia nr 175

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Czechosłowacka – … – DĘBIEC

 

Linia nr 180

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Święty Marcin – Roosevelta – Głogowska – Lerczakówny – SYCOWSKA CENTRUM HANDLOWE/RUDNICZE

 

Linie nr 149, 175, 180 kursować będą z łączną częstotliwością co ok. 7 minut.

 

Linia nr 157

W dniach od 20 do 30 czerwca 2019r.:

RONDO ŚRÓDKA – Warszawska – Termalna – Grodzieńska – (Krańcowa – Nowe Zoo) – Czekalskie – Mogileńska – Warszawska – Światopełka – Browarna – Dymka – Baraniaka – Maltańska – Kaliska – Jana Pawła II – BARANIAKA – Baraniaka – Dymka – … – RONDO ŚRÓDKA

 

Linia nr 184

W dniach od 20 do 30 czerwca 2019r.:

RONDO RATAJE – … – Baraniaka –– Jana Pawła II – RONDO ŚRÓDKA - Baraniaka – Chartowo – … – RONDO RATAJE

 

 

Serdecznie przepraszamy pasażerów za niedogodności, przypominamy, że bilety trasowane zachowują ważność na trasach objazdowych.

 Łukasz Dondajewski, Krzysztof Olejniczak, Jan Gosiewski, Adam Majchrzycki

Od lewej: Łukasz Dondajewski, Krzysztof Olejniczak, Jan Gosiewski, Adam Majchrzycki podczas konferencji prasowej dotyczących zmian wprowadzanych od 20 czerwca 2019