Zmiany w transporcie publicznym od 18 września 2017r.: Otwarcie dla tramwajów ulic Gwarnej i 27 Grudnia, zamknięcie odcinka Dąbrowskiego (od mostu Teatralnego do rynku Jeżyckiego)

Opublikowano: 12/09/2017
Odcinek: Dąbrowskiego (most Teatralny - rynek Jeżycki)
od 18/09/2017 do odwołania
Zmiany w transporcie publicznym od 18 września 2017r.: Otwarcie dla tramwajów ulic Gwarnej i 27 Grudnia, zamknięcie odcinka Dąbrowskiego (od mostu Teatralnego do rynku Jeżyckiego)

W poniedziałek, 18 września br., dla ruchu tramwajowego otwarte zostaną torowiska na ul. Gwarnej i 27 Grudnia. Jednocześnie rozpocznie się ostatni z zaplanowanych na ten rok przez ZTM remontów: prace torowo-sieciowe zostaną przeprowadzone na ul. Dąbrowskiego, na odcinku od ul. Mickiewicza do rynku Jeżyckiego.

- Stan infrastruktury ma bezpośrednie przełożenie na jakość i niezawodność służącego pasażerom transportu publicznego, ale również jakość życia osób mieszkających w pobliżu tras tramwajowych – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Zależy na tym, aby stale poprawiać standard życia i podróżowania poznaniaków, stąd remonty i modernizacje torowisk, ale także nowe, planowane inwestycje.

W tym roku na odnowę infrastruktury torowo-sieciowej przeznaczono ok. 24 mln zł, dodatkowo ok. 10 mln zł przeznacza się na bieżące utrzymanie. Te pieniądze zostały dobrze wykorzystane. Poznaniacy już mogą podróżować tramwajami po oddanym z początkiem roku szkolnego torowisku na ul. Królowej Jadwigi, gdzie w czasie wakacji m.in. wymieniono rozjazdy AWF i przy Górnej Wildzie oraz naprawiono tor między tymi rozjazdami.  Wcześniej, na ul. 28 Czerwca 1956r. naprawione zostały odcinki torów od ul. Hetmańskiej do pętli Dębiec Odnowiono węzeł rozjazdowy Bałtyk, wymienione zostały zwrotnice m.in. na ul. Mielżyńskiego Fredry, Fortecznej, Strzeleckiej, szyny łukowe na pl. Wielkopolskim oraz u zbiegu ulic Winogrady-Murawa; wyremontowane zostały – z użyciem płyt tłumiących hałas – przejazdy na ul. Przybyszewskiego, Krańcowej, Armii Poznań.

Nadszedł czas na ostatni z zaplanowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego na 2017 rok remontów: torowiska na ul. Dąbrowskiego od ul. Mickiewicza do rynku Jeżyckiego.

- Stan torowiska na tym fragmencie ul. Dąbrowskiego jest krytyczny. Torowisko nie przeszło generalnego remontu od czasu powstania w latach 60., ostatnie remonty bieżące były wykonywane w latach 80., a w ostatnim czasie naprawy odbywały się jedynie na zasadzie działań w trybie awaryjnym – mówi Marek Grzybowski, dyrektor ds. technicznych, członek zarządu MPK Poznań.

- Brak remontu mógłby doprowadzić w niedługim czasie do konieczności zamknięcia tego fragmentu dla ruchu tramwajowego – dodaje Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - W czasie remontu, który będzie kosztował ok. 2,5 mln zł, wymienione zostaną szyny, podkłady, słupy trakcyjne, które są w najgorszym stanie technicznym. W obrębie torowiska pojawi się nowa nawierzchnia.

- Prace będą wykonywane w dwóch zasadniczych etapach tj. po jednym torze, tak aby utrzymać przejezdność ul. Dąbrowskiego w kierunku Ogrodów – wyjaśnia Marek Grzybowski.  - Wykonamy wymianę całej konstrukcji torowiska od ul. Prusa do ul. Mickiewicza (podsypka tłuczniowa, podkłady, szyny), a nawierzchnia torowiska zostanie odtworzona w masie bitumicznej. Jednocześnie ZDM będzie w tym samym czasie prowadził prace związane z porządkowaniem zieleni na południowej części ul. Dąbrowskiego.  Będziemy również prowadzić prace sieciowe. Wymienimy drut jezdny, osprzęt i postawimy nowe słupy trakcyjne.

Prace potrwają około dwóch miesięcy – planowany czas otwarcia odcinka dla ruchu to druga połowa listopada. Na czas remontu wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej.

- Do objazdów wykorzystane zostaną torowiska na ul. Zwierzynieckiej i Kraszewskiego. Remont na Dąbrowskiego celowo został zaplanowany na okres po ich otwarciu, aby umożliwić mieszkańcom Jeżyc stałe korzystanie z tramwaju – wyjaśnia Piotr Snuszka.

 

Informacje dla pasażerów

Już w nocy z 17 na 18 września br. (niedziela/poniedziałek) swoje trasy zmienią dwie linie autobusowe nocne: nr 236 i 246.

 

Linia nr 236

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Kościelna – … – STRZESZYN – … – Kościelna –  Kraszewskiego –  Zwierzyniecka – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

 

Linia nr 246

POZNAŃ GŁÓWNY – Dworcowa – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Kościelna – … – STRZESZYN – … – Kościelna –  Kraszewskiego –  Zwierzyniecka – Dworcowa – POZNAŃ GŁÓWNY

 

Od poniedziałku, 18 września br. zmienionymi trasami, przez Zwierzyniecką i Kraszewskiego,  będą kursować linie tramwajowe nr 17 i 18.

 

Linia nr 17

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Gwarna – pl. Ratajskiego – … – STAROŁĘKA

 

Linia nr 18

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – … – FRANOWO

 

Jednocześnie, w związku z zakończeniem prac przy wymianie zwrotnicy i otwarciem dla ruchu tramwajowego ulic Gwarnej i 27 Grudnia wprowadzone będą zmiany dotyczące linii nr 5, 9, 13, 16 oraz 201, o których informowaliśmy już w sierpniu.

Od poniedziałku, 18 września br., tramwaje linii nr 5 i 16  w kierunku Górczyna i os. Jana III Sobieskiego kursować będą stałymi trasami przez most św. Rocha i plac Wolności. Linia nr 5 skierowana zostanie ulicą Gwarną, natomiast „szesnastka” wróci na ul. Fredry. W przeciwnych kierunkach tramwaje linii nr 5 i 16 będą kursować jak obecnie.

Tramwaje linii nr 9 zamiast do placu Wielkopolskiego dojeżdżać będą do Gwarnej. „Trzynastka” – zamiast przez Fredry i most Teatralny – będzie kursować przez Święty Marcin i Gwarną (nadal będzie kursować na trasie Junikowo - pl. Wielkopolski).

Na linii nocnej nr 201 dotychczasowa trasa objazdowa obowiązywać będzie tylko w kierunku os. Lecha. W kierunku Piątkowa tramwaje kursować będą stałą trasą, przez most św. Rocha i plac Wolności.

Nadal kursować będą linie wahadłowe nr 23 i 29.

 

Informacje dla kierowców

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że od 18 września br. w rejonie remontu torowiska tramwajowego w ciągu ul. Dąbrowskiego wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu. W tym czasie ul. Dąbrowskiego na odcinku od ul. Mickiewicza do ul. Kraszewskiego będzie ulicą jednokierunkową, z utrzymanym ruchem pojazdów w kierunku od centrum w stronę rynku Jeżyckiego.

Jadący ul. Dąbrowskiego w stronę centrum będą zobowiązani do skrętu w lewo w ul. Kościelną lub w prawo w ul. Kraszewskiego. Nie będzie możliwości skrętu w prawo z ul. Kraszewskiego w ul. Dąbrowskiego, możliwy natomiast będzie przejazd południową pierzeją rynku Jeżyckiego, ul. Prusa i Żurawią. Objazd zamkniętej relacji w ciągu ul. Dąbrowskiego wyznaczono ulicami: Kościelną, Poznańską i Roosevelta.

W pierwszym etapie remontu prace prowadzone będą na południowej jezdni ul. Dąbrowskiego i w pasie zieleni. W związku z tym południowy odcinek ul. Kochanowskiego, od ul. Słowackiego do ul. Dąbrowskiego, będzie dwukierunkowy bez wyjazdu w ul. Dąbrowskiego. W tym czasie niedostępne będą miejsca parkingowe po południowej stronie ul. Dąbrowskiego na odcinku prac.

W drugim etapie remontu prace prowadzone będą na północnej jezdni ul. Dąbrowskiego. W związku z tym ul. Strzałkowskiego i północny odcinek ul. Kochanowskiego będą ulicami dwukierunkowymi bez wjazdu w ul. Dąbrowskiego. W tym czasie niedostępne będą miejsca parkingowe po północnej stronie ul. Dąbrowskiego.

Celem zminimalizowania utrudnień parkingowych na czas remontu wyznaczone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe na jednokierunkowym odcinku ul. Dąbrowskiego
po północnej stronie rynku Jeżyckiego.

Otwarcie trasy (dla kierowców i pasażerów) - 20 listopada 2017

Więcej informacji w artykule "Dąbrowskiego przejezdna od 20 listopada"