140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu: limitowana karta PEKA na okaziciela, a w sierpniu parada pojazdów

Opublikowano: 08/07/2020
140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu: limitowana karta PEKA na okaziciela, a w sierpniu parada pojazdów

Latem 1880 roku uruchomiona została pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. W 140. rocznicę tego wydarzenia  Miasto wydaje okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań zorganizuje paradę jubileuszową. Karty upamiętniające 140 lat komunikacji miejskiej można kupić od 9 lipca w Punktach Obsługi Klienta ZTM i wybranych Punktach Sprzedaży Biletów.

- Tradycją stało się już, że Miasto upamiętnia ważne wydarzenia na okolicznościowych kartach PEKA na okaziciela.  Mieliśmy więc kartę wydaną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, kolejna seria upamiętniła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ubiegłym roku w ten wyjątkowy sposób upamiętniono 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, 40. rocznicę umowy o partnerstwie Poznań-Hanower, a także 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego). Jest rzeczą oczywistą, że w kolekcji kart limitowanych nie może zabraknąć karty upamiętniającej 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.  - Wraz z rozwojem Poznania stale rozbudowywana jest sieć połączeń. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że komunikacja miejska jest jak krwioobieg, bez którego  Miasto i Aglomeracja nie mogą się prawidłowo rozwijać, dlatego inwestujemy w infrastrukturę, tabor, wprowadzamy rozwiązania usprawniające przejazd autobusów i tramwajów.

zdjecie przedstawia konferencja z okazji 140 lat kuunikacji miejskiej w Poznaniu 3

Stoją od lewej: Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania, Wojciech Tulibacki prezes Zarządu MPK Poznań i Wojciech Miechowicz zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu

- Wyjątkowa karta PEKA na okaziciela, upamiętniająca 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu będzie dostępna w sprzedaży już od jutra! Przygotowaliśmy dla pasażerów i kolekcjonerów 18 tysięcy sztukmówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.Mamy nadzieję, że nowe limitowane karty na okaziciela uatrakcyjnią zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym korzystanie z transportu zbiorowego. Stanowią one atrakcyjną wizualnie, a do tego bardzo praktyczną, pamiątkę. Okolicznościowe karty są bowiem nośnikami biletów przystankowych, bez przeszkód można z nich korzystać opłacając przejazdy na liniach organizowanych przez ZTM.

- 140-lecie funkcjonowania komunikacji miejskiej to ważne wydarzenie z punktu widzenia historii przedsiębiorstwa, ale - co szczególnie dla nas istotne - również historii całego Poznania. Dlatego nie wyobrażamy sobie świętować bez udziału mieszkańców i nie przygotować dla nich wyjątkowej pamiątki – mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań.

Karty PEKA na okaziciela upamiętniające 140 lat komunikacji miejskiej będzie można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz wybranych Punktach Sprzedaży Biletów.

- Wydanie karty na okaziciela to jednak dopiero początek obchodów 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu. Tradycyjnie już zaplanowana została parada pojazdów MPK Poznań – mówi Wojciech Tulibacki. – Jeśli okoliczności pozwolą, a taką mamy nadzieję, parada odbędzie się 22 sierpnia. Tramwaje i autobusy, zarówno te, które obecnie wykorzystujemy do przewozów pasażerskich, jak i te wycofane z ruchu liniowego, które można spotkać jedynie na liniach turystycznych i podczas okolicznościowych wydarzeń przejadą przez centrum miasta: wyruszą ze Zwierzynieckiej i wrócą w to miejsce przejeżdżając przez ulice: Święty Marcin, al. Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i Kraszewskiego.

Parada zostanie zorganizowana zgodnie z aktualnymi zasadami obowiązującymi w transporcie publicznym w związku z pandemią koronawirusa.

Obchody 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu poprzedzone zostaną innym ważnym wydarzeniem – II. Kongresem Organizatorów i Operatorów Publicznego Transportu Miejskiego, który w dniach 19 i 20 sierpnia br. będzie odbywał się w Poznaniu. Organizuje go Izba Gospodarczą Komunikacji Miejskiej wraz MPK Poznań i  Związkiem Miast Polskich. Podczas spotkań będą omawiane istotne tematy, jak ustawy dostępnościowe, przepisy o ochronie danych osobowych RODO w kontekście organizacji komunikacji, poruszone zostaną także kwestie integracji transportu publicznego oraz możliwości współpracy na płaszczyźnie szerszej niż lokalna.

Karta PEKA na okaziciela

  • Kartę PEKA na okaziciela można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz wybranych Punktach Sprzedaży Biletów. Kosztuje 27 zł, z czego 15 zł klient może wykorzystać na przejazdy z tPortmonetki, a 12 zł stanowi zwrotna kaucja.
  • Podróżując z kartą PEKA na okaziciela można wyłącznie korzystać z tPortmonetki. Opłacając przejazdy należy za każdym razem przy wejściu i wyjściu z pojazdu przyłożyć kartę do czytnika.
  • Do każdej karty PEKA na okaziciela jest dołączany pakiet informacji dotyczący sposobu doładowania i zwrotu karty oraz unikalny login i hasło w celu możliwości zakupu biletów/doładowania tPortmonetki w Internecie. Login i hasło potrzebne do zalogowania się są ważne w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania. Jeśli w tym terminie nie uda się zalogować do systemu wtedy należy udać się do najbliższego Punktu Obsługi Klient ZTM w celu uzyskania nowych danych do logowania.
  • zdjecie przedstawia okolicznisciowe karty PEKA 140 lat kuunikacji miejskiej w Poznaniu2