Bądź widoczny! Kupując bilet ZTM w dniach 13-15 grudnia 2017 roku otrzymasz odblaskową opaskę

Opublikowano: 12/12/2017
Bądź widoczny! Kupując bilet ZTM w dniach 13-15 grudnia 2017 roku otrzymasz odblaskową opaskę

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu prowadzi akcję „Bezpieczny pasażer – bądź widoczny”. Osoby, które w dniach od 13 do 15 grudnia br. doładują Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną poprzez zakup biletu okresowego lub/i zasilenie środkami tPortmonetki, otrzymają odblaskowe opaski lub zawieszki.

Akcja ma zachęcić pasażerów do noszenia odblasków. Bo lepsza widoczność na drogach, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, w terenach niezabudowanych i słabo oświetlonych, oznacza większe bezpieczeństwo.

- Postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkową w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego z ok. 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych – mówi Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. – Natomiast elementy odblaskowe na odzieży pozwalają na zauważenie pieszego z odległości 100-150 metrów lub większej! – dodaje.

Akcja prowadzona przez ZTM w Poznaniu polega na oferowaniu odblaskowych opasek i zawieszek klientom, którzy w terminie od 13 do 15 grudnia br. doładują Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną poprzez zakup biletu okresowego lub/i zasilenie środkami tPortmonetki:

  • w przypadku doładowania karty PEKA w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań -  pracownik zaoferuje pasażerowi odblask po dokonaniu transakcji,
  • w przypadku doładowania karty PEKA w biletomacie stacjonarnym, Punkcie Sprzedaży Biletów lub poprzez portal peka.poznan.pl – odblaski będą wydawane w Punktach Obsługi Klienta po okazaniu potwierdzenia doładowania zrealizowanego w dniach od 13 do 15 grudnia br.

Przeczytaj szczegółowy Regulamin akcji „Bezpieczny pasażer – bądź widoczny” – zachęcamy do zapoznania się z zawartymi w nim informacjami.

Jednocześnie namawiamy do korzystania z opasek i zawieszek odblaskowych. Jak tłumaczą policjanci, ważne jest nie tylko samo posiadanie odblasków, ale także prawidłowe ich umieszczenie (oraz pilnowanie, aby nie zasłaniał ich np. szalik czy plecak).

- Aby światło lub element odblaskowy był widoczny dla nadjeżdżających kierowców najlepiej zamontować go nisko od strony jezdni, na przykład przy kolanie. Wówczas będzie spełniał swoje zadanie w 100 procentach – radzi Maciej Bednik. 

 

 Warto przeczytać również:

Wielkopolska policja: Nośmy elementy odblaskowe, nie dajmy się zabić