Chcąc korzystać z Biletu Metropolitalnego pamiętajmy, żeby do 30 czerwca przedłużyć ulgę metropolitalną

Opublikowano: 17/06/2024
Chcąc korzystać z Biletu Metropolitalnego pamiętajmy, żeby  do 30 czerwca przedłużyć ulgę metropolitalną

Po rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym warto pomyśleć o przedłużeniu ulgi metropolitalnej, której termin ważności upływa 30 czerwca. Obecnie można zapisać to uprawnienie także on-line (przy wykorzystaniu id.poznan.pl), bez konieczności wizyty w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.

Stolica Wielkopolski wraz z 19 samorządami, z którymi tworzy wspólny system transportu publicznego, premiuje osoby, które rozliczają podatek dochodowy na rzecz Poznania lub tych gmin. Pasażerowie mogą wówczas korzystać z tańszego, specjalnego Biletu Metropolitalnego. Zniżki sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych - w zależności od długości biletu.

Bilet Metropolitalny jest jednym z najbardziej popularnych biletów okresowych. Koszt 30-dniowego BM na strefę A (Poznań) wynosi 119 zł (niespełna 4 zł dziennie). Bilet uprawnia do przejazdów na wszystkich liniach w danej strefie taryfowej. Jeszcze bardziej atrakcyjna jest oferta Biletu Metropolitalnego na 366 dni. Jego koszt wynosi 949 zł (na strefę A) – czyli 79 zł miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer zyskuje 33-proc. rabat (w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A). Oszczędność to 479 zł co daje 4 miesiące bezpłatnych przejazdów.

Oferta Biletu Metropolitalnego skierowana jest dla osób zamieszkałych na terenie Poznania lub samorządu objętego porozumieniem międzygminnym, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla Poznania lub jednego z 19 samorządów (bez względu na to czy osoby te osiągają dochód).

W przypadku osób które nie płacą podatku PIT na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami transportowymi cena biletu okresowego na sieć na 30 dni na strefę A wynosi 149 zł, co oznacza, że w kieszeni  Metropolitalnych podatników zostaje aż 30 zł.

Obecnie 19 gmin posiada podpisane porozumienie transportowe z Poznaniem. Są to: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Luboń, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

30 czerwca – ważna data dla ulgi metropolitalnej, ale już po raz ostatni

Uprawnienie do korzystania z ulgi metropolitalnej było zapisywane w systemie PEKA do 30 czerwca roku następującego po roku, w którym złożono formularze w urzędzie skarbowym. Aby zachować ciągłość uprawnienia do Biletu Metropolitalnego procedurę należy powtarzać co roku przed upływem terminu ważności posiadanego w systemie zapisu o uprawnieniu. Termin ważności zapisanej ulgi można sprawdzić po zalogowaniu się na indywidualnym koncie PEKA na stronie www.peka.poznan.pl, zakładka: „Twoje konto”.

Uwaga! Od 2024 r. zmieni się data, do której będzie obowiązywała zapisana ulga. Zamiast 30 czerwca 2025 r. będzie to 31 maja 2025 r. Ulga zapisana w roku ubiegłym obowiązuje jeszcze do 30 czerwca 2024 r.

Uwaga! W przypadku złożenia zeznania drogą elektroniczną oprócz pierwszej strony zeznania potrzebna jest również kopia poświadczenia odbioru zeznania podatkowego złożonego drogą elektroniczną (UPO).

Ważne! Klienci korzystający już wcześniej z Biletu Metropolitalnego i mający zapisane uprawnienia do BM na indywidualnym koncie PEKA przed 2.12.2019r., korzystają z tych uprawnień do końca ważności ulgi wg procedury obowiązującej do 2.12.2019r., tj. mogą zostać poproszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego zapłacenie podatku na rzecz Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym w czasie, kiedy korzystali z tego biletu.

Zapisanie ulgi on-line

Dzięki integracji systemu PEKA i ID Poznań można obecnie zapisać lub przedłużyć ulgę Metropolitalną, on-line lub przez Aplikację PEKA, bez konieczności okazywania PIT-a w Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Jest to duże ułatwienie dla klientów, którzy mogą wygodnie  załatwić  tę sprawę w Internecie.