Dbamy o dobry stan torowisk - plan remontów w 2019 roku

Opublikowano: 20/03/2019
Dbamy o dobry stan torowisk - plan remontów w 2019 roku

29,5 mln zł zaplanowano w tym roku na odnowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. Z tej kwoty aż 25 mln zł przeznaczonych zostanie na prace torowo-sieciowe. Wśród najpoważniejszych i mających największe znaczenie dla komunikacji są naprawy przy rondzie Śródka, na ul. Głogowskiej, a także wymiana sieci trakcyjnej na ul. Warszawskiej.

- Miasto nieustannie zachęca do korzystania z transportu publicznego. Mamy jednak świadomość, że niezbędne jest stałe inwestowanie w infrastrukturę. Tylko bieżące podnoszenie jej jakości pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, komfort, sprawność, szybkość i niezawodność komunikacji. Dlatego, poza inwestowaniem w budowę nowych tras tramwajowych, jak na Naramowice, w Ratajczaka, czy do Unii Lubelskiej, stale modernizowana jest istniejąca infrastruktura – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tym roku zaplanowano kolejne, istotne dla układu komunikacyjnego remonty. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 29 milionów złotych. To kwota ponad dziewięciokrotnie większa w porównaniu do 2014 roku, kiedy to na naprawę infrastruktury wydano zaledwie 2,9 mln zł.  Od tego czasu systematycznie wzrastały wydatki na remonty poznańskiej infrastruktury.

– Przez ostatnie cztery lata na odnowę infrastruktury przeznaczyliśmy około 90 milionów złotych, a do 2023 planujemy wydać ponad 130 milionów – dodaje Mariusz Wiśniewski.

Tylko w zeszłym roku wymieniono torowisko o długości około 2,5 km toru pojedynczego, sieć trakcyjną - około 6 km toru pojedynczego, zmodernizowana została jedna podstacja, dwa przystanki, siedem zwrotnic oraz wymieniono 1,5 km kabli trakcyjnych.

- Wśród najpoważniejszych zadań, jakie czekają nas w tym roku, są prace w rejonie ronda Śródka i na okolicznych trasach tramwajowych. Na ul. Warszawskiej wymieniona zostanie sieć trakcyjna, przeprowadzone zostaną naprawy nawierzchni torowej na ul. Wolnica i na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego oraz na Jana Pawła II. Prace te podzielono na etapy, aby w jak największym stopniu ograniczyć uciążliwości dla kierowców, pasażerów i pieszych – zaznacza Wojciech Tulibacki, prezes zarządu MPK Poznań.

Istotne dla pasażerów będzie także zamknięcie dla ruchu tramwajowego fragmentu ul. Głogowskiej w związku z pracami prowadzonymi przez Aquanet. - Zależy nam na tym, aby minimalizować ewentualne niedogodności dla mieszkańców, dlatego wykorzystamy ten czas na niezbędne naprawy torowiska, wymianę zwrotnic i montaż nowego systemu sterowania na pętli Górczyn oraz remont przejazdu Ściegiennego - Głogowska – dodaje Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ZTM.

Pierwszy z zaplanowanych na ten rok remontów rozpocznie się już pod koniec marca: przez dwa dni na pętli Piątkowska będą prowadzone prace sieciowe. Kolejny, również weekendowy remont zaplanowano na początku kwietnia na węźle Głogowska-Hetmańska, gdzie wymieniona zostanie zwrotnica zjazdowa do Górczyna. - Zarząd Transportu Miejskiego organizuje transport publiczny na czas prowadzonych prac w taki sposób, aby zmiany były jak najmniej odczuwalne przez pasażerów – mówi Tomasz Łapszewicz.

W czasie wyłączenia z użytkowania pętli Piątkowskiej, czyli w weekend 30-31 marca, zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii nr 9 i 11. W zamian uruchomiona zostanie linia nr 29, która będzie kursować będzie z Dębca, przez centrum, do Starołęki. Zmienione zostaną również trasy linii autobusowych nr 160 i 190 – autobusy pojadą w taki sposób, aby w jak największym stopniu mogli z nich skorzystać pasażerowie z na co dzień podróżujący tramwajami linii 9 i 11.

Tydzień później przeprowadzona zostanie wymiana zwrotnicy zjazdowej w kierunku Górczyna (na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hetmańską). W związku z tym w dniach 6 i 7 kwietnia zmienionymi trasami będą kursować tramwaje linii nr 5, 8 i 14, a na odcinku Głogowska/Hetmańska - Górczyn uruchomiona zostanie linia autobusowa „za tramwaj” T5.

O zmianach w komunikacji wynikających z kolejnych remontów będziemy na bieżąco informować.

W tym roku powstaną także – na Ogrodach i Dębcu – nowe pomieszczenia dla Punktów Nadzoru Ruchu MPK oraz Punktów Obsługi Klienta ZTM. W miejsce funkcjonujących obecnie, obiektów, powstaną budynki łączące trzy funkcje: punktu socjalnego dla prowadzących pojazdy, Punktu Nadzoru Ruchu oraz Punktu Obsługi Klienta. Nowe pawilony wpiszą się swoją architekturą w miejską infrastrukturę. Prace przy ich budowie nie będą miały wpływu na ruch tramwajów i autobusów.

 

Harmonogram prac torowo-sieciowych

 

Lokalizacja

Zakres

Planowany termin

 

Pętla Piątkowska

 

Prace sieciowe na pętli

 

30.03-31.03

 

Hetmańska/Głogowska

 

Wymiana zwrotnicy zjazdowej do Górczyna

 

06.04-07.04

 

ul. 28 Czerwca 1956r.  
(odcinek od Krzyżowej do Hetmańskiej)

 

Wykonanie punktowych napraw w celu utrzymania przejezdności;

naprawa zwrotnicy najazdowej w węźle
28 Czerwca 1956r./Hetmańska (od strony rynku Wildeckiego)

 

15.04-30.04

 

ul. Warszawska oraz rondo Śródka (od strony  Miłostowa)

 

Kompleksowa wymiana sieci trakcyjnej;

wymiana węzła rozjazdowego Śródka od strony Miłostowa;

naprawa nawierzchni drogowej na przejeździe św. Michała/Warszawska

 

15.04-19.06

 

Rondo Śródka - ul. Jana Pawła II

 

 

 

 

 

 

Wymiana nawierzchni drogowej i szynowej na skrzyżowaniu Baraniaka i Jana Pawła II

 

 

Czerwiec

 

 

 

 

 

 

 

Rondo Śródka - ul. Jana Pawła II

 

prace utrzymaniowe na odcinku od ronda Śródka do Kórnickiej - punktowa wymiana tłucznia, nasunięcie i podbicie toru;

wymiana części węzła rozjazdowego Śródka od strony ul. Jana Pawła II

 

 

Czerwiec-lipiec

 

 

ul. Głogowska - odcinek od węzła Most Dworcowy do węzła Hetmańska/Głogowska

 

Wykonanie punktowych napraw torowiska

(prace w trakcie robót Aquanet S.A.)

 

Czerwiec-sierpień

 

Pętla Górczyn

 

Wymiana zwrotnic na pętli;

montaż nowego systemu sterowania

 

Sierpień

 

Przejazd Ściegiennego/Głogowska wraz z odcinkiem do ul. Dalekiej

 

Wymiana nawierzchni torowej i drogowej na przejeździe

 

Sierpień

 

Rondo Śródka (od ul. Wyszyńskiego)
wraz z odcinkiem do pl. Wielkopolskiego

 

Wymiana węzła rozjazdowego os strony  ul. Wyszyńskiego;

Naprawa nawierzchni na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego (przed mostem Chrobrego); wymiana nawierzchni torowej przy ul. Wolnica

 

Sierpień

 

 

ul. Matyi (od węzła Towarowa do Wierzbięcic)

 

Kompleksowa wymiana torów

 

Wrzesień

UWAGA! Remont zostanie wykonany w innym terminie.

 

W środę, 20 marca 2019r., odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono plan remontów na 2019 rok. Poniżej zdjęcia: