Ding-dong! Chcesz posłuchać zapowiedzi głosowej poza tramwajem lub autobusem? ZTM udostępnia pliki dźwiękowe

Opublikowano: 25/11/2020
Ding-dong! Chcesz posłuchać zapowiedzi głosowej poza tramwajem lub autobusem? ZTM udostępnia pliki dźwiękowe

Z okazji dnia św. Katarzyny - patronki przewoźników, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował specjalny prezent dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej. Na stronie www.ztm.poznan.pl każdy może pobrać pliki dźwiękowe, które słyszymy w autobusach i tramwajach podczas codziennych podróży na liniach ZTM.

ZTM już od kilku lat udostępnia otwarte dane, z których wszyscy mogą swobodnie korzystać. Treści udostępniane są bezpłatnie na zasadach powszechnego dostępu i znajdują się w zakładce „dla deweloperów” (https://www.ztm.poznan.pl/pl/dla-deweloperow/).

Teraz zbiór plików został rozszerzony o zapowiedzi głosowe przystanków, które można usłyszeć podczas przejazdów tramwajami i autobusami na liniach ZTM Poznań. To ponad 1300 plików dostępnych dla każdego. Można pobrać np. zapowiedź przystanku Pl. Wiosny Ludów lub Biała Góra, usłyszeć specyficzny gong, który pojawia się przed zapowiedzią głosową lub odtworzyć komunikaty „przystanek na żądanie” i „następny przystanek”. Mamy nadzieję, że będzie to gratka dla wszystkich osób, nie tylko tych pasjonujących się komunikacją miejską.

Dostęp do dźwięków znajduje się pod linkiem: https://www.ztm.poznan.pl/pl/dla-deweloperow/voiceAnnouncements

- Dzięki otwieraniu i udostępnianiu danych dajemy możliwość współdecydowania o sposobie wykorzystania danych będących w posiadaniu Miasta. Takie informacje mogą umożliwiać prowadzenie badań oraz tworzenie oprogramowania na potrzeby użytkowników publicznego transportu zbiorowego lub nowoczesnych usług ułatwiających funkcjonowanie w naszej aglomeracji – wyjaśnia Jan Gosiewski dyrektor Zarządu Transportu.

Przypominamy, że użytkownicy mogą korzystać z otwartych danych dla własnych potrzeb, ale także po to, by móc stworzyć i zaoferować alternatywny dostęp do informacji (na przykład poprzez aplikacje komercyjne lub serwisy zewnętrzne). Warunkami ponownego wykorzystania informacji są: poinformowanie o źródle danych, dacie ich ostatniej aktualizacji oraz o ich przetworzeniu.

Otwarte dane ZTM dostępne są po kliknięciu na stronie www.ztm.poznan.pl zakładki Więcej -> Dla deweloperów.