Europejski Tydzień Mobilności 2022 – zapraszamy do udziału

Opublikowano: 13/09/2022
Europejski Tydzień Mobilności 2022 – zapraszamy do udziału

„Lepsze połączenia” - to hasło tegorocznego, 21. Europejskiego Tygodnia Mobilności. W jego trakcie będzie można wziąć udział w grze miejskiej „Mobiliada” i Park(ing) Day, który po dwóch latach wraca na ulice Poznania. Oba wydarzenia są zaplanowane na sobotę – 17 września. Kulminacyjnym punktem będzie Dzień bez Samochodu - w czwartek, 22 września każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań bezpłatnie. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).

Celem akcji jest promocja ekologii, bezpieczeństwa i zrównoważonej mobilności. Od 21 lat tysiące instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i miast bierze udział w Europejskim Tygodniu Mobilności (ETM), zachęcając do zmiany przyzwyczajeń mieszkańców. Na tydzień przed rozpoczęciem kampanii już 118 polskich miast, gmin i powiatów zarejestrowało swój udział, w tym także Poznań. W 2021 roku, mimo pandemii Covid-19 w inicjatywie wzięły udział prawie 3184 miasta i gminy z 53 państw. W Polsce wydarzenia na ETM 2021 przygotowało 256 miast, gmin i powiatów.

Tegoroczny temat przewodni kampanii „Lepsze połączenia” oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców i miejsca. Idea obejmuje każdy aspekt zrównoważonego transportu w mieście, koncentrując się na łączeniu ludzi i miejsc przy wykorzystaniu dostępnych środków oraz w oparciu o efektywne narzędzia planistyczne, w szczególności plany zrównoważonej mobilności miejskiej.

Aktywna mobilność zastępująca przemieszczanie się samochodami może nieść ze sobą dwa pozytywne skutki: poprawę zdrowia fizycznego i zmniejszenie emisji spalin. Obejmujące okres 5 lat badania brytyjskie wykazały, że osoby dojeżdżające do pracy na rowerze mogły się pochwalić aż o 46 proc. niższym ryzykiem rozwoju chorób serca i o 45 proc. niższym ryzykiem zachorowania na nowotwór.

Pamiętajmy o porządku, razem dbajmy o czyste środowisko

Poznań od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach związanych z ETM. W tym roku oprócz zachęcania do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych z tej okazji, należy także zwrócić uwagę na kwestię porządku i czystego środowiska wokół nas – zwłaszcza w przestrzeni publicznej.

Ważne! Na przystankach komunikacji zbiorowej:

- śmieci należy wyrzucać do przeznaczonych do tego pojemników,
- obowiązuje zakaz palenia papierosów w każdej formie w obrębie przystanków,
- jeśli ktoś pali poza przystankiem, to pozostałość  po papierosie (pet) powinien wyrzucić do przeznaczonych do tego koszy  – w ten sposób nie zaśmieca się wspólnej przestrzeni. Ponadto paląc, nie można przeszkadzać innym pasażerom, zmuszając ich do wdychania dymu,
- warto być eko: jeśli po doładowaniu karty PEKA lub zakupie biletu w biletomacie stacjonarnym wydrukowane zostaje potwierdzenie (może być przydatne podczas reklamacji transakcji) najlepiej zabrać je ze sobą. Jeśli nie jest ono potrzebne, to najlepiej go nie drukować. W ten sposób można wspólnie wpływać na ekologię i czystość wokół nas.

Program wydarzeń z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022

Sobota – 17 września, godz. 11:00-16:00: gra miejska „Mobiliada”

Częsta jazda tramwajem czy autobusem, znajomość ścieżek rowerowych i ulic, po których można pospacerować, czy też chęć zostawienia samochodu i poznanie innych środków transportu - każdy powód jest dobry, by wziąć udział w Mobiliadzie.

Na uczestników będzie czekać wiele zadań i konkurencji w różnych miejscach Poznania. Do ich wykonania potrzebna będzie nie tylko wiedza, ale też spryt, spostrzegawczość, a niekiedy i sprawność fizyczna. Na zwycięzców czekają nagrody!

Aby wziąć udział w grze, należy zebrać zespół od 2 do 5 osób i zgłosić go, aby 17 września dołączyć do Mobiliady – miejskiej olimpiady mobilności.

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://miastotoplansza.pl/mobiliada/

Informacja o grze jest na stronie www.gramiejska.pl/

Sobota – 17 września, godz. 13:00-17:00 Park(ing) Day na ulicy Słowackiego (pomiędzy ulicami Kraszewskiego i Wawrzyniaka)

Jeżdżące i parkujące auta to główni bohaterowie, jakich możemy codziennie obserwować na zdecydowanej większości miejskich ulic. A gdyby tak zniknęły na jeden dzień, a zamiast nich pojawiły się leżaki, stoły, wygodne poduchy i stoiska z jedzeniem, a jezdnię opanowali mieszkańcy, artyści i animatorzy? Można to sobie wyobrazić, albo… przyjść 17 września na ul. Słowackiego i zobaczyć to na własne oczy. Po dwóch latach pandemicznej przerwy ponownie będzie można wziąć udział w Park(ing) Day!

Jest to wydarzenie szczególne, które ma na celu pokazanie alternatywy dla standardowego wykorzystania ulicznej przestrzeni. Zamiast przemykać ulicą z punktu A do B, można zwolnić, zatrzymać się na chwilę, odpocząć. Skorzystać z przygotowanych atrakcji, zjeść coś i spędzić chwilę w przyjaznym otoczeniu. To sedno idei zrównoważonego transportu i szerzej – zrównoważonego rozwoju, promocja slow life i oddolnej, lokalnej miastotwórczości. Przyjdźcie. Zwolnijcie. Zostańcie na moment.

W programie wydarzenia znalazły się między innymi warsztaty z książką dla dzieci, warsztaty „drugie życie rzeczy”, animacje plastyczne, budowanie z klocków LEGO, wycieczki rikszą, pokazy rowerów cargo, tor przeszkód. Będzie można także porozmawiać o przyszłości ul. Słowackiego.

Główne punkty programu:

Godz. 13:00 koncert zespołu Stanislas Pav i Przyjaciele

Godz. 14:20 występ Teatru Cortiqué

Godz. 17:00 koncert Zespołu DOMSUN

Ponadto będą: Wydawnictwo Zakamarki, Headmade, Po:Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia, Księgarnia Stonewall, Bolt, Mateusz Buduje, Rowerowy Poznań, Fundacja Pana Gara, Lime, Anna Dusza, Hazay Bikes, Poznańska Grupa Eksploracyjna, Dorota Piechocińska, Dott, OK Poznań, Stork Cargo Bike, Delibike, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Klunkry Wielkopolskie i inni.

Będzie też można zjeść dania z lokalnych kawiarni i restauracji. 

Czwartek – 22 września:  Dzień bez Samochodu

W czwartek (22 września) zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).  

Wspólnie z Poznaniem zrównoważony transport będzie promować samorząd Województwa Wielkopolskiego. W 2012 r. oba samorządy wprowadziły cieszący się dużym powodzeniem Bilet Bus-Tramwaj-Kolej, który jest systematycznie udoskonalany. Współpracują także przy projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Z okazji Dnia bez Samochodu na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego auta będzie można podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO i przesiąść się na transport ZTM.

UWAGA! Osoby chcące podróżować pociągami KW i POLREGIO w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Poznański Rower Miejski – darmowa godzina

Do obchodów ETM 2022 aktywnie włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego – firma Nextbike. Z okazji Dnia bez Samochodu – 22 września - każdy użytkownik PRM będzie mógł wypożyczyć go przez godzinę za darmo. Promocja będzie dotyczyła wszystkich użytkowników PRM – zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Ponadto przez cały ETM 2022, pracownicy Strefy Płatnego Parkowania Zarządu Dróg Miejskich będą wkładać za wycieraczki samochodów zaparkowanych w strefie ulotki, zachęcające kierowców do skorzystania z możliwości darmowych przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu w dniu 22 września. To wspólna akcja Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Dróg Miejskich, mająca na celu zachęcenie zmotoryzowanych do podróży transportem publicznym.