Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: harcerze pomagali pasażerom i przechodniom oraz częstowali grochówką

Opublikowano: 20/09/2018
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: harcerze pomagali pasażerom i przechodniom oraz częstowali grochówką

Przystanek na moście Teatralnym opanowali w czwartek… harcerze. Pasażerowie mogli liczyć na pomoc i uśmiech, a młodzi skauci na zdobycie cennych sprawności podczas akcji „pieszy”, „rowerzysta” lub „pasażer”. – Pamiętajmy, żeby w każdą podróż zabrać ze sobą uśmiech, a jutro koniecznie zostawić auto na parkingu i skorzystać z przejazdów na liniach ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Czuwaj! – komenderowała drużynowa.

Punktualnie o godzinie 14.00 na przystanku Most Teatralny stawiła się drużyna harcerzy, który szybko rozbiła obóz. Drużynowa zrobiła zbiórkę i poinformowała o możliwości zdobycia różnych sprawności, takich jak np. „informator tramwajowy”.

-  Pomoc i życzliwość to podstawa w transporcie publicznym, dzięki temu wszystkim przyjemniej się podróżuje. Dlatego za moment ruszamy w teren, pomagać pasażerom, informować ich o promocjach i tygodniu zrównoważonego transportu – zarządziła drużynowa.

Harcerze pomagali starszym osobom wsiadać do tramwaju, rozdawali opaski odblaskowe dla rowerzystów. Przekazywali informacje o promocjach biletowych, dniu bez samochodu i ofercie biletowej ZTM. Przechodnie byli także częstowani prawdziwą harcerską grochówką, a każda osoba której pomogli otrzymywała naklejkę „Przesiadaj się i jedź”.

Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu!

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018: Co przed nami?

 

Piątek, 21 września

ulica Półwiejska/Stary Marych, godz. 14.00-17.00.

Przez większość dnia siedzimy, czyli zmuszamy nasze ciało do niezdrowej dla niego pozycji. Jak temu zaradzić? Wystarczy się… przesiąść! Dlatego opodal przystanku pl. Wiosny Ludów powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której instruktorzy sportu miejskiego zaproszą na wyjątkowe zajęcia i nauczą jak przeprowadzić trening np. w drodze do pracy.

 

Piątek, 21 września

Bezpłatne przejazdy na ważny dowód rejestracyjny samochodu

Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM oraz pociągów Kolei Wielkopolskich i POLREGIO w obrębie Województwa Wielkopolskiego na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

 

Sobota, 22 września

Godzina wypożyczenia roweru miejskiego za darmo

Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z piątku na sobotę do 23.59 w sobotę – 22 września. Zamiast bezpłatnych pierwszych 20 minut wypożyczenia, bezpłatna będzie cała godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

 

Sobota, 22 września

Targowisko Świt, ul. Grochowska (obok parkingu rowerowego), godz. 9.00-13.00

Dzień bez samochodu = warsztaty rowerowe!

Stowarzyszenie „Akademia Myśli” organizuje mikrowarsztaty serwisowania rowerów w plenerze na ul. Grochowskiej przy Targowisku Świt. Na warsztatach dowiesz się:

  • jak wymienić przebitą dętkę i poprawnie napompować koło,
  • poznasz tajniki regulacji przerzutek i hamulców
  • zaprzyjaźnisz się z podstawowymi narzędziami rowerowymi
  • przećwiczysz rozkuwanie łańcucha