Parada z okazji 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu. Historyczny, wyjątkowy tabor na liniach turystycznych nr 0 i 100 w weekend 22 i 23 sierpnia (sobota/niedziela)

Opublikowano: 21/08/2020
Parada z okazji 140 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu. Historyczny, wyjątkowy tabor na liniach turystycznych nr 0 i 100  w weekend 22 i 23 sierpnia (sobota/niedziela)

W sobotę, 22 sierpnia, o godzinie 12:00 rozpocznie się jubileuszowa parada pojazdów MPK Poznań, organizowana w ramach obchodów 140-lecia istnienia komunikacji miejskiej w stolicy Wielkopolski.

Latem 1880 roku uruchomiona została pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku. W tym samym roku powstało Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej, które uzyskało prawa do budowy i eksploatacji komunikacji tramwajowej w Poznaniu. Tak rozpoczęła się historia komunikacji miejskiej w Poznaniu.

W 140. rocznicę tego wydarzenia Miasto wydało okolicznościową kartę PEKA na okaziciela, a MPK Poznań organizuje jubileuszową paradę pojazdów. Odbędzie się ona w sobotę, 22 sierpnia. W samo południe tramwaje i autobusy - zarówno te obecnie wykorzystywane do przewozów pasażerskich, jak i te wycofane z ruchu liniowego, które można spotkać jedynie na liniach turystycznych i podczas okolicznościowych wydarzeń - rozpoczną przejazd przez centrum miasta. Wyruszą z ulicy Zwierzynieckiej i wrócą w to miejsce przejeżdżając przez ulice: Święty Marcin, al. Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i Kraszewskiego.

Łącznie w paradzie jubileuszowej weźmie udział 25 pojazdów. Aby przejechać jednym z pojazdów trzeba było uzyskać bezpłatne, dwuosobowe zaproszenie. Bez niego paradę pojazdów będzie można oglądać tylko z zewnątrz. 

Przejażdżki również po paradzie

Pojazdy historyczne biorące udział w paradzie 22 sierpnia pozostaną na liniach turystycznych. Odbędą się też specjalne przejazdy tramwajem typu I z wagonem Carl Weyer.

Po zakończeniu parady (od godz. 14.00), do obsługi linii turystycznych skierowane zostaną autobusy: Jelcz RTO 043, Jelcz M11 (z Wrocławia), Jelcz PR110, Ikarus 260.04, Ikarus 280.26 oraz MAN NG313 oraz tramwaje: trójskład N+ND+ND, Konstal 102N, Konstal 102Na, Konstal 105N oraz GT6 i GT8. Dzięki temu linie turystyczne będą kursowały ze zwiększoną - do około 10 minut - częstotliwością (bilety według taryfy ZTM na linie turystyczne).

Z uwagi na zainteresowanie tramwajem typu I, tego dnia, jeśli nie będzie opadów deszczu, uruchomiona zostanie bezpłatna linia specjalna. 22 sierpnia w godzinach od ok. 14.00 do 17.00 tramwaj typu I z wagonem Carl Weyer będzie kursował po trasie: pl. Wielkopolski- 23 Lutego- Gwarna- al. Marcinkowskiego- 27 Grudnia- Fredry- Most Teatralny - Kaponiera- Święty Marcin- Gwarna- pl. Wielkopolski.

Przy sprzyjającej pogodzie (brak opadów) również w niedzielę, 23 sierpnia tramwaj typu I wyjedzie na trasę z pl. Wielkopolskiego przez al. Marcinkowskiego, Most Teatralny i Kaponierę do pl. Wielkopolskiego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą - będzie kursował w godzinach od 12.00 do 17.00 (linia specjalna bezpłatna).

Natomiast linie turystyczne będą - w niedzielę, 23 sierpnia - funkcjonowały bez zmian. Na linii 100 odbywać się będzie "Niedziela z Ikarusem", przewidziano także kursy z przewodnikiem. Tego dnia na "setce" kursować będą dwa poznańskie Ikarusy - przegubowy oraz jednoczłonowy, a także Ikarus 280 w wersji podmiejskiej przeznaczonej na rynek węgierski (przyjechał do Poznania z Wrocławia).

Szczegółowe informacje o kursowaniu linii turystycznych, biletach, trasach znajdują się na stronie ZTM w zakładce "komunikacja/linie turystyczne".

Więcej informacji o paradzie można znaleźć na stronie MPK