Kup bilet dla uczniów szkół podstawowych i odbierz promocyjną smycz z praktycznym holderem na kartę PEKA

Opublikowano: 31/08/2020
Kup bilet dla uczniów szkół podstawowych i odbierz promocyjną smycz z praktycznym holderem na kartę PEKA

Informujemy, że od 1 września 2020r. można już kupować bilet dla uczniów szkół podstawowych w cenie 60 zł na całą sieć ważny od 1 października do 30 września następnego roku. Przypominamy, że do nabycia takiego biletu potrzebna jest imienna karta PEKA ucznia oraz legitymacja szkolna podstemplowana na rok szkolny 2020/2021. Kupujący powyższy bilet w Punktach Obsługi Klienta ZTM od 1 września 2020r. będą mogli otrzymać praktyczny gadżet promocyjny – smycz z holderem na kartę PEKA.Gadżet będzie dostępny do wyczerpania zapasów – kto pierwszy, ten lepszy. Przypominamy, że uczniowie szkół podstawowych, którzy obecnie korzystają z darmowej komunikacji na liniach ZTM (na podstawie ważnej legitymacji szkolnej), mogą korzystać z tego uprawnienia do końca września 2020r.

zdjecie prezentuje smyczki promocyjne z holderami na karte PEKA

Praktyczne smycze z holderem na kartę PEKA

Praktyczne smycze z holderem będą dostępne we wszystkich obecnie czynnych Punktach Obsługi Klienta ZTM (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00):

- Górczyn - dworzec autobusowy,

- Ogrody - pętla tramwajowa (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 9),

- Rondo Kaponiera (poziom -1),

- Os. Sobieskiego - dworzec autobusowy,

- Dębiec - pętla tramwajowa

- Śródka -  dworzec autobusowy 

- Centrum Handlowe przy pl. Wiosny Ludów (wejście od ul. Strzeleckiej),

- Junikowo - pętla tramwajowo-autobusowa,

- Dworzec Zachodni PKP

Promocja będzie prowadzona także w:

POK w Tarnowie Podgórnym (ul. Rokietnicka 23, siedziba TPBUS). Godziny otwarcia: poniedziałki od godz. 11.00 do 17.30 oraz od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 15.30;

POK w Kleszczewie (ul. Sportowa 3, siedziba Zakładu Komunalnego w Kleszczewie). Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7:00-15:00

Karta PEKA to podstawa uzyskania biletu za 60 zł

Przypominamy, że wszystkie bilety okresowe zapisywane są na karcie PEKA, dlatego apelujemy do rodziców, opiekunów i uczniów o składanie wniosków w celu jej uzyskania.

Z rocznego biletu  specjalnego w preferencyjnej cenie 60 zł za cały rok (5 zł na miesiąc). będą mogli korzystać uczniowie szkół podstawowych których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet będzie  obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Ważne! Uczniowie szkół podstawowych, którzy obecnie korzystają z darmowej komunikacji na liniach ZTM (na podstawie ważnej legitymacji szkolnej), mogą korzystać z tego uprawnienia do końca września 2020 roku.

PEKA lub PEKA Junior

Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o imienną kartę PEKA lub kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną – przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13 roku życia.

Uwaga! Do każdej karty PEKA lub PEKA Junior przypisane jest osobne, indywidualne konto w systemie PEKA. Dlatego składając kilka wniosków przez Internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne na które właściciel karty będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez Internet.

Wniosek na kartę PEKA/PEKA Junior dla osoby do 13. roku życia może złożyć wyłącznie rodzic/opiekun ucznia. Kartę PEKA lub PEKA Junior może odebrać wnioskodawca bądź osoba przez niego wskazana na podstawie pisemnego upoważnienia. Osoba, która ma już ukończone 13 lat, może samodzielnie złożyć wniosek o wyrobienie karty PEKA.

Jak uzyskać kartę PEKA

Do są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior:

- przez Internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu POK ZTM.

- w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru POK ZTM wskazanym we wniosku.

Przypominamy, że wyrobienie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Masz kartę PEKA? Zapraszamy po bilet z ważną legitymacją szkolną na rok 2020/2021

Uczniowie posiadający już imienną kartę PEKA lub PEKA Junior będą mogli w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na karcie uprawnienie do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych, a następnie kupić preferencyjny bilet.

Uwaga! Zachęcamy do odwiedzin w Punkcie Obsługi Klienta ZTM w momencie, kiedy uczeń będzie posiadał ważną legitymację szkolną na rok szkolny 2020/2021. Uprawnienie jest zapisywane do końca ważności legitymacji szkolnej i umożliwia zakup pierwszego biletu dla uczniów szkół podstawowych w Punkcie Obsługi Klienta ZTM. Przedłużenie biletu będzie możliwe także w Internecie (poprzez stronę www.peka.poznan.pl) lub w Punkach Sprzedaży Biletów PSB.

Bilet dla uczniów szkół podstawowych - wszystko co warto wiedzieć

Czy pierwszy roczny Bilet dla uczniów szkół podstawowych za 60 zł  można kupić przez Internet/w biletomacie i jak to zrobić?

Nie.  Pierwszy roczny Bilet dla uczniów szkół podstawowych można kupić wyłącznie w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań, ponieważ wówczas na karcie PEKA zapisywane jest uprawnienie do zakupu. Natomiast możliwy będzie zakup kolejnego takiego biletu w Internecie (poprzez stronę www.peka.poznan.pl), w Punkach Sprzedaży Biletów PSB oraz w biletomacie, jeśli klient będzie miał zapisane uprawnienie do zakupu.

Czy do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych potrzebna jest karta PEKA?

Tak, aby kupić bilet dla uczniów szkół podstawowych konieczne jest posiadanie imiennej  karty PEKA lub karty PEKA Junior. Na takiej karcie zapisywane jest uprawnienie do zakupu biletu, a następnie – w momencie transakcji – sam bilet.

Ile kosztuje bilet dla uczniów szkół podstawowych i jak długo jest ważny?

Bilet dla uczniów szkół podstawowych kosztuje 60 zł i jest ważny od 1 października do 30 września kolejnego roku. Klienci kupujący powyższy bilet od 1 września 2020r. do 31 sierpnia 2021r. będą mieli zapisaną datę ważności od 1 października 2020r. do 30 września 2021r.

Czy bilet dla uczniów szkół podstawowych jest ważny tylko na terenie Poznania?

Nie. Bilet ten jest ważny na terenie Poznania i na terenie gmin objętych porozumieniami międzygminnymi tj.: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Swarzędz, Szamotuły, Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl. Bilet ten uprawnia do przejazdu na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM Poznań i obejmuje strefy A+B+C+D.

Jaki dokument uprawnia do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych?

Jest to ważna legitymacji szkolna na rok 2020/2021 oraz imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu (informacja o uprawnieniu jest zapisywana na karcie PEKA w Punkcie Obsługi Klientów ZTM, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej). Dzięki zapisaniu uprawnienia na karcie PEKA posiadacz biletu dla uczniów szkół podstawowych nie musi posiadać przy sobie ważnej legitymacji szkolnej, wystarczy, że pokaże swoją kartę PEKA.

Czy bilet dla uczniów szkół podstawowych można kupić w grudniu 2020r.?  Ile będzie wówczas kosztował i do kiedy będzie ważny?

Tak można go kupić również w grudniu lub innym miesiącu. Będzie miał taką samą cenę – 60 zł i będzie obowiązywał na taki sam okres – od 1 października do 30 września kolejnego roku.

Czy uczennica/uczeń, która/y mieszka np. w Chludowie (gmina Suchy Las) może korzystać z biletu dla uczniów szkół podstawowych?

Tak. Uprawnienie do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych przysługuje każdemu, kto uczęszcza do szkoły podstawowej lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub jednostki samorządu terytorialnego objętej porozumieniami międzygminnymi, czyli na terenie jednej z następujących gmin: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Swarzędz, Szamotuły, Suchy Las, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl. Chludowo znajduje się na terenie gminy Suchy Las, więc uprawnienie jak najbardziej przysługuje.

Dlaczego rodzic/opiekun, który  zdecydował się złożyć przez Internet wniosek o kartę PEKA dla uczennicy/ucznia musi podawać odrębny adres e-mail dla uczennicy/ucznia?

Bez konieczności posiadania indywidualnych adresów e-mail system PEKA nie mógłby zagwarantować jednoznacznej identyfikacji użytkowników, co stwarzałoby możliwość pomyłek. Dlatego, dla bezpieczeństwa użytkowników, każdy musi mieć swój indywidualny adres e-mail. Na ten adres są przesyłane wszelkie informacje np. dotyczące terminu odbioru karty, dzięki odrębnemu adresowy można także zalogować się do systemu i przez Internet kupić bilet czy doładować tPortmonetkę.

Czy bilet dla uczniów szkół podstawowych będzie honorowany w strefie A na przejazdy pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO?

Tak, bilet będzie honorowany w pociągach Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO w kolejowej strefie A obejmującej stacje z Poznaniem w nazwie oraz stację Poznań Kiekrz.

Uczeń chodzi do szkoły podstawowej. Czy może we wrześniu 2020r. jeździć za darmo?

Tak. Uczennice i uczniowie ze szkół podstawowych z siedzibą na terenie Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym do końca września 2020r. mogą korzystać z  bezpłatnych przejazdów na podstawie ważnej legitymacji szkolnej lub imiennej karty PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu.

Uczennica zakończyła w tym roku naukę w szkole podstawowej z siedzibą w Poznaniu i zaczęła uczęszczać do szkoły ponadpodstawowej także w Poznaniu. Czy może we wrześniu 2020r. jeździć za darmo na podstawie legitymacji ze szkoły podstawowej?

Tak. Warunkiem jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej na rok 2019/2020 szkoły podstawowej z siedzibą w Poznaniu lub jednej z gmin objętych porozumieniem transportowym i okazanie tego dokumentu podczas kontroli biletowej. Uprawnienie to przysługuje wyłącznie do końca września 2020r.