Letnie remonty na Starołęce i moście Dworcowym – postęp prac

Opublikowano: 10/07/2024
Letnie remonty na Starołęce i moście Dworcowym – postęp prac

Wraz z wakacjami rozpoczęła się wymiana torowisk na węźle Most Dworcowy i fragmencie ulicy Matyi oraz na rondzie i pętli Starołęka. Prace są już zaawansowane, ich postęp widać gołym okiem!

Letnie wakacje to – tradycyjnie już – okres, gdy odbywają się remonty mające duży wpływ na organizację ruchu drogowego i transportu publicznego. Termin nie jest przypadkowy: z uwagi na czas urlopów oraz przerwy w nauce szkolnej i na wyższych uczelniach, ruch wówczas jest mniejszy, a przez to niedogodności mniej uciążliwe dla przemieszczających się osób. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami, realizowane są kompleksowe naprawy na węźle Most Dworcowy oraz na fragmencie ulicy Matyi, a także na Starołęce: na rondzie oraz przy pętli tramwajowej: https://www.mpk.poznan.pl/naprawa-torowisk-na-wezle-most-dworcowy-oraz-na-starolece-zmiany-w-komunikacji-miejskiej-od-22-czerwca-do-1-wrzesnia-br/ Na placach budów z dnia na dzień widać postęp.

Na zbiegu ulic Głogowskiej, Roosevelta i mostu Dworcowego zakończył się już etap demontażu starego torowiska. Wykonana została nowa płyta podtorowa i rozpoczął się montaż rozjazdu. Intensywne prace rozbiórkowe trwają natomiast na torowisku na ul. Matyi – na odcinku od Mostu Dworcowego do węzła Towarowa również wymienione zostanie torowisko.

Mocno zaawansowane są prace w rejonie pętli Starołęka PKM, gdzie przeprowadzana jest wymiana nawierzchni torowej i drogowej na wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli. Zakończono już etap demontażu - ułożono nowe szyny i wykonano nawierzchnię betonową w torowisku. Do wykonania pozostały m.in. drobniejsze prace torowe i prace wykończeniowe, później przejazd w ulicę Forteczną zostanie udostępniony dla ruchu samochodowego.

Widok na rondo w srodkowej czesci rozebrane szyny

Na pobliskim rondzie Starołęka trwa natomiast demontaż torowiska (od strony Starołęki) i zaczynają się przygotowania do układania nowego rozjazdu. Prace zaplanowano etapowo, aby do minimum ograniczyć utrudnienia w przejeździe przez rondo. W tym miejscu bowiem zaplanowano wymianę południowej części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko.

Na czas prac wprowadzono zmiany w organizacji komunikacji miejskiej - jak już informowaliśmy, będą one obowiązywały do 1 września br. https://www.mpk.poznan.pl/komunikaty/remont-wezla-most-dworcowy-remont-poludniowej-czesci-ronda-starolekaremont-wezla-most-dworcowy-remont-poludniowej-czesci-ronda-staroleka/ Prace, które są aktualnie prowadzone, były konieczne ze względu na zły stan i zużycie elementów dotychczasowej infrastruktury. Podniesienie jej jakości i trwałości będzie procentować w przyszłości zapewniając pewny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem.