Nowa linia na Strzeszyn. Od 3 września mieszkańcy dojadą autobusem linii nr 170 na Winogrady i do trasy PST

Opublikowano: 10/08/2018
Nowa linia na Strzeszyn. Od 3 września mieszkańcy dojadą autobusem linii nr 170 na Winogrady i do trasy PST

Od września mieszkańcy Strzeszyna zyskają całkowicie nową linię komunikacyjną. Autobusy z numerem 170 będą przewoziły pasażerów z Literackiej w rejon Al. Solidarności. To znaczące usprawnienie komunikacji zbiorowej na tym osiedlu.

W rejonie Strzeszyna kursują obecnie autobusy linii nr 46, 60, 95, ale tylko linia nr 64 przebiega przez najbardziej zurbanizowany i rozbudowujący się środek osiedla, tj. ulicę Literacką (autobus jeździ przez Golęcin, Jeżyce i Łazarz w rejon osiedla Kopernika - na Kaczą). Mieszkańcy od dłuższego czasu sygnalizowali, że jedna taka linia autobusowa to za mało, zwłaszcza że na osiedlu powstaje dużo nowych budynków wielorodzinnych. W związku z tym, od 3 września uruchomiona zostanie całkowicie nowa linia nr 170. Będzie to znaczące usprawnienie komunikacji dla mieszkańców Strzeszyna.

Linia nr 170

LITERACKA – Golęcińska – Wojska Polskiego – Dojazd – Al. Solidarności – POŁABSKA

RONDO SOLIDARNOŚCI – Al. Solidarności – Dojazd – Wojska Polskiego – Golęcińska – LITERACKA

linia nr 170 schemat trasy

Nowa linia umożliwi bezpośrednie połączenie z Winogradami. Będzie to również wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy do tej pory dojeżdżali autobusami linii nr 64 na Jeżyce czy Łazarz i tam przesiadali się na inne środki transportu. Autobusy linii nr 170 będą bowiem umożliwiały przesiadkę na szybki tramwaj (na przystanku Al. Solidarności), ale także na inne linie tramwajowe i autobusowe (w okolicy przystanków Os. Winiary, Połabska i Rondo Solidarności).

-  Z nowej linii skorzystają również osoby podróżujące w rejon ulicy Dojazd, m.in. studenci Uniwersytetu Przyrodniczego. Autobus linii nr 170 będzie kursował tą ulicą na odcinku do tej pory pozbawionym komunikacji, czyli od Wojska Polskiego do Al. Solidarności. Na ulicy Dojazd utworzone zostaną nowe przystanki: Wojska Polskiego i Dojazd Biocentrum. Będą to przystanki na żądanie - mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Autobusy linii nr 170 będą kursowały tylko w dni robocze, co 20 minut. Zarząd Transportu Miejskiego będzie jednak na bieżąco monitorował zainteresowanie nową linią i na tej podstawie podejmował decyzje o korektach lub ewentualnym rozwoju oferty przewozowej.  

- Mamy świadomość, że uruchomienie tej linii autobusowej nie rozwiąże wszystkich problemów komunikacyjnych w tej części miasta, dlatego na tym nie poprzestajemy – zaznacza Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Trwa właśnie modernizacja linii kolejowej z Poznania do Piły, w ramach której powstanie przystanek kolejowy Poznań-Podolany, a przebudowany będzie przystanek Poznań-Strzeszyn. W jego pobliżu powstanie parking typu „Parkuj i Jedź”  (Parking - Strzeszyn), na którym będzie się znajdowało 58 miejsc parkingowych. To istotne ułatwienie w kontekście rozwoju kolei metropolitalnej, którą wraz z innymi gminami i powiatami współfinansuje Miasto Poznań. Po zakończeniu prac modernizacyjnych na przełomie 2019 i 2020 roku, z przystanków tych mieszkańcy Strzeszyna i Podolan będą mogli dojechać do centrum Poznania w ciągu niespełna 10 minut, a pociągi w godzinach szczytu będą kursować średnio co 30 minut.

- Pracujemy również nad rozwiązaniem problemów z przejazdami kolejowymi na Lutyckiej i Golęcińskiej – mówi Maciej Wudarski. - Usprawnienie przejazdu w miejscach gdzie ruch drogowy krzyżuje się z kolejowym jest kluczowe, więc budowa wiaduktów ma strategiczne znaczenie zarówno dla mieszkańców osiedli w północno-zachodniej części Poznania, jak również całego miasta i aglomeracji poznańskiej. Mamy deklarację PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. o dofinansowaniu budowy wiaduktów na ulicach Lutyckiej i Golęcińskiej.

Linia nr 170 będzie pierwszą linią miejską, która otrzyma nowy, trzycyfrowy numer. Od początku 2019 r. przenumerowane będą wszystkie dwucyfrowe linie autobusowe kursujące na terenie Poznania – zmiana numeracji polegać będzie na dodaniu cyfry 1 przed obecnym numerem, np. linia 64 zmieni numer na 164, 85 na 185, itd.