Nowe parkingi P&R w Poznaniu - przesiądź się na transport publiczny

Opublikowano: 15/03/2021
Nowe parkingi P&R w Poznaniu  - przesiądź się na transport publiczny

15 marca zostały otwarte trzy parkingi „Park&Ride” znajdujące się przy ulicach św. Michała i Biskupińskiej oraz przy rondzie Starołęka. Czwarty - czynny od 2018r. - znajduje się przy PST Szymanowskiego. Z dniem otwarcia ciekawą opcją do rozważenia przez kierowców jest wybór okresowego biletu trasowanego do 6 przystanków, który sprawdzi się na obiektach przy św. Michała i rondzie Śródka. Natomiast dla Biskupińskiej najlepszym rozwiązaniem jest przesiadka na pociąg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na podstawie biletu okresowego ZTM lub biletu parkingowego P&R zakupionego na tym parkingu.

Dla nowych parkingów P&R przy ul. Św. Michała i rondzie Starołęka oraz dotychczasowego P&R Szymanowskiego podstawowym środkiem komunikacji miejskiej, na który mogą przesiadać się kierowcy jest tramwaj. Natomiast na parkingu przy ul. Biskupińskiej zlokalizowanym w rejonie stacji Poznań Strzeszyn, najdogodniej jest przesiąść się na pociągi należące do spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO, które w ciągu 10 minut dojeżdżają do Poznania Głównego. Oprócz tego można się przesiąść także na autobusy linii nr 146 i 160.  .

Na wszystkie parkingi P&R wjazd jest bezpłatny dla posiadaczy biletów okresowych zapisanych na karcie PEKA. Dla osób, które nie mają biletu okresowego ZTM, parkowanie jest możliwe po zakupie biletu parkingowego w kasie znajdującej się na parkingu. Bilet parkingowy upoważnia do przejazdów komunikacją miejską do końca doby parkingowej.

Jedną z opcji dla podróżujących komunikacją publiczną w Poznaniu i aglomeracji jest bilet trasowany do 6 przystanków, na podstawie którego można korzystać bez dodatkowej opłaty z dowolnego parkingu P&R, oferowany w czterech odmianach:

- Biletu Metropolitalnego na trasę do 6 przystanków i Biletu Metropolitalnego z Ulgą na trasę do 6 przystanków (dla osób płacących podatek PIT w Urzędzie skarbowym w Poznaniu lub jednej z 19 gmin mających zawarte porozumienie transportowe z Poznaniem)

- Biletu normalnego na trasę do 6 przystanków i biletu ulgowego na trasę do 6 przystanków

Koszt zakupu 30-dniowego biletu trasowanego do 6 przystanków:

Bilet Metropolitalny na trasę do 6 przystanków: 69 zł 

Bilet Metropolitalny na trasę do 6 przystanków z ulgą 50 %: 34,50 zł

Bilet Normalny na trasę do 6 przystanków: 86 zł

Bilet Ulgowy na trasę do 6 przystanków: 43 zł

Poniżej przedstawiamy mapki pokazujące dokąd będziemy mogli dojechać z parkingów P&R: św. Michała, Rondo Starołęka i Szymanowskiego wybierając opcję biletu 6 – przystankowego.

Uwaga: mapki ze względu na bieżące remonty aktualne są do piątku (19.03). Podróżujących prosimy o szczególną uwagę w trakcie planowania przejazdu.

P&R św. Michała: parking znajduje się w rejonie ulic św. Michała, Warszawskiej i Świętojańskiej

PR Michala

Możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe na ulicy Warszawskiej - przystanek Św. Michała: linie nr 6 i 8 (ok. 80m) lub w nieco większej odległości duży węzeł przesiadkowy Rondo Śródka: linie tramwajowe nr 3, 6, 8, 17 oraz linie autobusowe (ok. 500m).

P&R rondo Starołęka: parking w rejonie ulic Hetmańskiej, Starołęckiej i Wagrowskiej

PR Staroleka

Możliwość przesiadki na transport publiczny: linie tramwajowe w rejonie ronda Starołęka: linie nr - 1, 4, 7, 11, 12, 17 (ok. 100-200m).

P&R Szymanowskiego: parking znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie trasy PST.

PR Szymanowskiego

Możliwość przesiadki na transport publiczny: linie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (linie nr 12, 14, 15, 16).

Z uwagi na fakt, że P&R Biskupińska znajduje się w rejonie przystanku kolejowego Poznań Strzeszyn (60m), rekomendujemy przesiadkę na pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej uruchamiane przez spółki Koleje Wielkopolskie i POLREGIO. Dojazd do Dworca Poznań Główny zajmie ok. 10 minut.

PR Strzeszyn 2

Przypominamy, że korzystanie z dojazdu PKM ze stacji Poznań Strzeszyn umożliwiają:

- bilety okresowe sieciowe ze strefą A ZTM Poznań zakodowane na Poznańskiej Elektronicznej Karcie Aglomeracyjnej (PEKA), Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) lub doktoranckiej (ELD), które honorowane są w pociągach spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na obszarze Miasta Poznania, tj. obejmującym stacje z nazwą Poznań oraz Kiekrz.

- bilet parkingowy w cenie 10 złotych zakupiony wyłącznie na parkingu P&R Biskupińska, który  honorowany jest w pociągach spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na obszarze Miasta Poznania, tj. obejmującym stacje z nazwą Poznań oraz Kiekrz, w godzinach korzystania z parkingu, nie dłużej niż do zakończenia doby parkingowej.

Jest też możliwość przesiadki na transport publiczny: linie autobusowe nr: 146 i 160 - przystanek Podolany (ok. 200 m).

Więcej informacji o parkingach P&R w Poznaniu można znaleźć TUTAJ