Od 1 sierpnia 2019 roku – integracja transportu publicznego Miasta Poznania i gmin Kórnik i Zaniemyśl. Najważniejsze informacje dla pasażerów

Opublikowano: 19/07/2019
Od 1 sierpnia 2019 roku – integracja transportu publicznego Miasta Poznania i gmin Kórnik i Zaniemyśl. Najważniejsze informacje dla pasażerów

Jednolite zasady funkcjonowania komunikacji publicznej. Możliwość podróżowania po aglomeracji pojazdami różnych przewoźników, ale z jednym biletem. Jeden system taryfowy, rozbudowana sieć sprzedaży. Zalet integracji transportu publicznego jest więcej. Od 1 sierpnia 2019 roku – dzięki integracji komunikacji miejskiej Miasta Poznania i gmin Kórnik i Zaniemyśl - zwiększy się obszar funkcjonowania linii organizowanych przez ZTM.

Pan Andrzej regularnie korzysta z połączeń między Kórnikiem a Poznaniem, jeździ także po stolicy Wielkopolski. Do tej pory kupował dwa osobne bilety miesięczne: za 190 zł na Kombus oraz 99 zł na podróżowanie po Poznaniu. Wydawał zatem 289 zł na miesiąc. Po integracji wystarczy mu jeden bilet na strefy A+B+C. Cena biletu metropolitalnego od 1 sierpnia to 168 zł. Dzięki integracji transportu pan Andrzej zaoszczędzi miesięcznie 121 zł.

Pani Krystyna, korzystając z komunikacji zbiorowej sporadycznie, kasuje bilety jednorazowe. Jadąc z Kórnika i podróżując po Poznaniu kupuje bilet za 6,30 zł na Kombus oraz na komunikację organizowaną przez ZTM za 3 zł (na 10 minut). Płaci więc 9,30 zł. Od 1 sierpnia 2019 roku będzie mogła korzystać z transportu zintegrowanego. Korzystając z tPortmonetki na karcie PEKA za taką podróż zapłaci 4,36 zł. Może też kupić bilet jednorazowy na 90 minut za 7 zł i na jego podstawie podróżować do Poznania i po Poznaniu przez 90 minut od momentu skasowania biletu lub zakupu u kierowcy.

Od 1 sierpnia 2019 r. system transportu zbiorowego Miasta Poznania zostanie powiększony o 4 linie autobusowe nr: 501, 502, 560 oraz 561. Teren gminy Kórnik, na którym dotychczas nie funkcjonował zintegrowany transport, znajdzie się w strefach taryfowych B (Gądki, Dachowa, Robakowo) i C (Biernatki, Błażejewko, Błażejewo, Dziećmierowo, Kórnik, Prusinowo, Skrzynki, Szczodrzykowo), natomiast teren gminy Zaniemyśl – w strefie taryfowej D (Jeziory Małe, Jeziory Wielkie, Łękno, Zaniemyśl). Mieszkańcy tych gmin będą mogli korzystać z wszystkich zalet integracji transportu.

Mapa stref taryfowych

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

Czy w związku z integracją transportu pojawią się nowe linie autobusowe? Czy trasy innych linii zostaną zmienione?

Po integracji do systemu transportu zbiorowego Miasta Poznania zostaną włączone 4 linie autobusowe: nr 501, 502, 560 i 561, na których dotychczas obowiązywała taryfa kórnicka. Rozkłady jazdy, poza nieznacznymi zmianami, nie ulegną zmianom. Natomiast zmieni się taryfa opłat, system ulg oraz zasady korzystania z transportu zbiorowego, na takie jakie obowiązują na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu.

Poniżej prezentujemy przebieg linii autobusowych (po kliknięciu w numer można pobrać schemat trasy). Wszystkie 4 linie nadal obsługiwane będą przez Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus. 

Linia nr 501:

RONDO RATAJE – Krzywoustego – Koninko, trasa S11 – Koninko, Magazynowa – Gądki, trasa S11 – Robakowo, trasa S11 – Skrzynki, trasa S11 – Kórnik, Poznańska – Kórnik, Zamkowa – Kórnik, Armii Krajowej – Kórnik, Śremska – KÓRNIK/BNIN OSIEDLE – BŁAŻEJEWO/OS. PRZYLESIE

 

Linia nr 502:

RONDO RATAJE – Krzywoustego – Koninko, trasa S11 – Koninko, Magazynowa – Gądki, Zbożowa – Robakowo, Poznańska – Robakowo, Szkolna – Dachowa, Poznańska – Dachowa, Okrężna – Szczodrzykowo, Dworcowa – Dziećmierowo, Dworcowa – Kórnik, Dworcowa – Kórnik, Poznańska – Kórnik, Zamkowa – Kórnik, Armii Krajowej – Kórnik, Śremska – KÓRNIK/BNIN OSIEDLE – BŁAŻEJEWO/OS. PRZYLESIE

 

Linia nr 560:

RONDO RATAJE – Krzywoustego – Koninko, trasa S11 – Koninko, Magazynowa – Gądki, trasa S11 – Robakowo, trasa S11 – Skrzynki, trasa S11 – Kórnik, Poznańska – Kórnik, Zamkowa – Kórnik, Armii Krajowej – Kórnik, Śremska – Kórnik, Błażejewska – Błażejewo, Zaniemyska – Błażejewko, Sportowa – Jeziory Wielkie, Zaniemyska – Jeziory Wielkie, Poznańska – Jeziory Małe, Kórnicka – Łękno, Poznańska – Zaniemyśl, Poznańska – Zaniemyśl, Raczyńskiego – ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ

 

Linia nr 561:

ZANIEMYŚL/KOŚCIÓŁ – Poznańska – Zaniemyśl, Kórnicka – Łękno – Jeziory Małe, Poznańska – Jeziory Wielkie,  Główna – Prusinowo, Biernacka – Biernatki, Armii Krajowej – Kórnik, Zamkowa – Kórnik, Poznańska, Kórnik – trasa S11, Skrzynki – trasa S11, Robakowo – trasa S11, Gądki – trasa S11, Krzywoustego – RONDO RATAJE

Ważne! W gestii gminy Kórnik pozostaną linie, których autobusy nie wjeżdżają do Poznania, czyli nr 580, 582, 590, 591, 592, 595, 596, 597 i 599, na których przejazdy są bezpłatne.

Czy zmieni się rozkład jazdy linii, których organizację od sierpnia przejmuje ZTM?

W związku z integracją transportu publicznego Miasta Poznania oraz Miasta i Gminy Kórnik i Gminy Zaniemyśl, która nastąpi od 1 sierpnia 2019, niewielkim zmianom ulegną rozkłady jazdy linii nr 501, 502, 560 i 561 i tzw. czasy międzyprzystankowe. Bez zmian pozostanie jednak liczba kursów. Poniżej opis zmian w rozkładach jazdy:

W dni robocze:

  • dla linii nr 501 – przesuniecie kursu z godz. 21.45 na 21.30 z dworca Rondo Rataje,
  • dla linii nr 560 - przesuniecie kursu z godz. 04.54 na 5.00,  z godz. 14.32 na 14.40, z godz. z 23.40 na 23.45 z przystanku Zaniemyśl Kościół oraz z godz. 05.30 na 4.55 z przystanku Kórnik Reja, 

W soboty:

  • dla linii nr 501 - przesuniecie kursu z godz. 23.00 na 23.15 z dworca Rondo Rataje,
  • dla linii nr 560 - przesuniecie kursu z godz. 8.02 na 8.15, z godz. 10.32 na 10.45 oraz z godz. 22.02 na 22.10 z przystanku Zaniemyśl Kościół,

W niedziele oraz święta:

  • dla linii nr 560 - przesunięcie kursu z godz. 10.32 na 10.40 oraz z godz. 22.02 na 22.10 z przystanku Zaniemyśl Kościół.

 

Chciałbym korzystać z połączeń, które będą organizowane przez ZTM. Czy – aby kupić bilet sieciowy - muszę posiadać imienną kartę PEKA?

Bilety okresowe ZTM są dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej - są zapisywane na imiennej karcie PEKA. Wniosek o jej wydanie można złożyć przez Internet (wypełniając formularz i dołączając zdjęcie na stronie www.peka.poznan.pl) albo w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM (np. na dworcu autobusowym Rondo Rataje). Wydanie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Do opłacania przejazdów jednorazowych można natomiast korzystać z tPortmonetki na karcie PEKA albo korzystać z biletów tradycyjnych czasowych (na 10 minut, na 45 minut i na 90 minut), dostępnych w kioskach, sklepach, PSB, POK, u kierowców na liniach podmiejskich (poza MPK Poznań) albo przez telefon komórkowy.

Jak doładować imienną kartę PEKA?

Imienną kartę PEKA można doładować w Punktach Obsługi Klienta ZTM, Punktach Sprzedaży Biletów oraz w biletomatach stacjonarnych, a także – przez Internet (po zalogowaniu się na  swoje konto na portalu peka.poznan.pl).

W ten sposób można zasilić konto tPortmonetki, kupić bilet okresowy na sieć, a także przedłużyć ważność biletu okresowego trasowanego, ale tylko na taką samą trasę i taki sam okres obowiązywania, jak bilet zakupiony wcześniej w Punkcie Obsługi Klienta ZTM Poznań. Ze względu na skomplikowany charakter biletu jest on konfigurowany przez pracowników POK.

Czy w gminie powstaną punkty sprzedaży biletów ZTM i doładowań karty PEKA?

ZTM w Poznaniu prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami na terenie gmin Kórnik i Zaniemyśl w sprawie możliwości uruchomienia Punktów Sprzedaży Biletów.

Mieszkam w Zaniemyślu. Czy będę mógł korzystać z Biletu Metropolitalnego?

Tak. Od 1 sierpnia 2019r. osoby, które mieszkają w gminach objętych porozumieniami transportowymi oraz odprowadzające podatek w Poznaniu lub tych gminach mają prawo do korzystania z atrakcyjnego cenowo Biletu Metropolitalnego.

Czy poza Poznaniem mogę korzystać z tPortmonetki? Ile kosztuje przejechanie przystanku w strefach B, C i D?

Oczywiście. Cena za przystanek na tPortmonetce jest taka sama w każdej strefie, podobnie bilet jednorazowy (czasowy), który obowiązuje w strefach A, B, C i D. Korzystając z tPortmonetki należy pamiętać o zbliżaniu karty PEKA do czytnika zawsze przy wejściu i wyjściu z pojazdu, niezależnie od tego ile razy się przesiadamy w czasie jednej podróży.  

Ze względu na duże odległości międzyprzystankowe na liniach nr 501, 502, 560 i 561 włączanych do sieci ZTM od 1 sierpnia 2019 r., obowiązywały będą nieco inne zasady związane z pobieraniem opłat z tPortmonetki niż na innych liniach organizowanych przez ZTM: na tych liniach zostaną wprowadzone dodatkowe Punkty Poboru Opłat dla pasażerów korzystających z tPortmonetki (opłaty będą pobierane po każdym przekroczonym kilometrze) i biletu trasowanego.

Jeśli pasażer korzysta z tPortmonetki na karcie PEKA i odstęp czasowy pomiędzy zbliżeniem karty do czytnika przy wyjściu z jednego pojazdu a zbliżeniem karty do czytnika przy wejściu do kolejnego pojazdu wyniesie nie więcej niż 20 minut, opłata za przejechane przystanki naliczana będzie tak, jakby była to jedna podróż. Maksymalna liczba przesiadek w podróży z korzystnym kontynuowaniem naliczania opłat wynosi 3.

Ile będę musiał zapłacić za bilet okresowy?

Taryfa biletowa ZTM jest elastyczna, a to oznacza, że każdy pasażer może wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant. Osoby często podróżujące komunikacją zbiorową mogą zakupić bilet okresowy na imienną kartę PEKA.

Bilet normalny na sieć na 30 dni na strefę A kosztuje 115 zł (metropolitalny – 99 zł), na strefę B - 56 zł (metropolitalny – 48 zł), podobnie na strefę C – 56 zł (metropolitalny – 48 zł). Bilet sieciowy na 30 dni na strefę A+B kosztuje 143 zł (metropolitalny – 123 zł), na strefę B+C – 96 zł (metropolitalny – 83 zł), na strefę A+B+C – 195 zł (metropolitalny – 168 zł), natomiast na strefę A+B+C+D – 234 zł (metropolitalny – 204 zł). Pasażerowie mogą korzystać także z biletów trasowanych. Cennik dostępny jest na stronie internetowej ZTM.

Bilety okresowe na sieć (występują w wersji na poszczególne strefy A, B, C lub D, a także na strefy A+B, B+C, A+B+C, B+C+D, C+D i A+B+C+D) można kupować na okres 14-366 dni, natomiast trasowane - na 14-90 dni.

Pasażerowie mogą korzystać także z tPortmonetki na karcie PEKA (imiennej lub na okaziciela), tradycyjnych biletów czasowych lub biletów kupowanych za pomocą aplikacji komórkowej. Na liniach podmiejskich, za odliczoną kwotę, bilety można także kupować u kierowcy (z wyjątkiem MPK Poznań).

Słyszałem, że w Poznaniu obowiązują atrakcyjne promocje biletowe. Czy mieszkańcy Kórnika także będą mogli z nich korzystać? Co można zyskać?

Na wszystkich liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu pasażerowie mogą korzystać z tzw. promocji. Jednorazowy bilet czasowy 24-godzinny skasowany od godziny 20.00 w piątek do godziny 24.00 w sobotę obowiązuje do godziny 24.00 w niedzielę. Dwa normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne upoważniają do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat.

Posiadacz normalnego, imiennego biletu sieciowego może bezpłatnie przewozić pod swoją opieką do trojga dzieci w wieku do 15 lat w soboty, niedziele i święta na liniach dziennych, w granicach odpowiedniej strefy biletowej (na którą posiada normalny imienny bilet sieciowy).

Jeśli w ciągu jednego dnia pasażer korzystający z tPortmonetki na karcie PEKA wyda na przejazdy kwotę stanowiącą równowartość ceny biletu jednorazowego czasowego 24-godzinnego  (od 1 sierpnia 2019r. 24-godzinnego na strefę A za 12,00 zł) dalsze opłaty z tPortmonetki przestają być naliczane, a pasażer do końca tego dnia, podróżuje bez opłat. Należy jednak pamiętać o każdorazowym przykładaniu karty PEKA do czytnika przy wejściu i przed wejściem z pojazdu.

Czy zmienią się uprawnienia do przejazdów ulgowych, które obowiązywały dotychczas na liniach kórnickich?

Tak – podobnie jak taryfa opłat, system ulg zmieni się na taki, jaki obowiązuje w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM w Poznaniu. Szczegółowy wykaz uprawnień do przejazdów ulgowych i bezpłatnych można znaleźć na stronie internetowej ZTM 

Kto może skorzystać z promocyjnej taryfy Poznańskiego Roweru Miejskiego?

Od 1 sierpnia 2019r. z promocyjnej taryfy będzie mógł skorzystać każdy użytkownik identyfikujący się przy terminalu/komputerze pokładowym za pomocą imiennej karty PEKA i posiadający na karcie zapisany i ważny w momencie wypożyczenia roweru dowolny bilet okresowy (trasowany lub sieciowy) niezależnie od strefy, w której ten bilet obowiązuje.