Pies w autobusie. Kot w tramwaju. Jak przewozić zwierzęta?

Opublikowano: 02/08/2017
Pies w autobusie. Kot w tramwaju. Jak przewozić zwierzęta?

Czy pies i kot mogą podróżować autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu? Czy właściciel powinien kupić dla nich bilet? Jakie obowiązki na nim spoczywają? Zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją.

Zgodnie z Regulaminem Przewozów, pasażerowie – aby przewozić ze sobą zwierzęta domowe, np. psy lub koty – nie muszą kupować dodatkowych biletów dla swoich pupili.  Powinni jednak pamiętać o kilku ważnych  zasadach, które sprawią, że podróż będzie bezpieczna i bezstresowa – zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna oraz pozostałych pasażerów.

Podstawową zasadą jest, aby zwierzęta przewozić w sposób niezagrażający bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, a także - niestwarzający możliwości wyrządzenia szkody, nieprzeszkadzający współpasażerom i nienarażający ich na niewygody.

Zwierzę nie powinno np. utrudniać innym pasażerom przejścia, nie można także dopuścić do sytuacji, w której mogłoby np. zabrudzić odzież podróżnego. Przykłady można mnożyć. Przewożąc zwierzę zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i dbałością o komfort jego oraz współpasażerów.

Dlatego też – zgodnie z Regulaminem Przewozów - zwierzęta uciążliwe dla pasażerów mogą być przewożone pod warunkiem, że zostały umieszczone w odpowiednim pojemniku (np. w koszu, skrzynce, klatce), zapewniającym odizolowanie zwierzęcia od pasażerów. Psy muszą być na smyczy i w kagańcu. Nie wolno umieszczać zwierząt na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

Warto pamiętać, że pasażer ma obowiązek zabezpieczyć i nadzorować przewożone zwierzęta domowe i ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody (powstałe na skutek przewożenia zwierzęcia).