Sobota, 26 maja 2018: Odbędzie się akcja "Poznań bez nienawiści"

Opublikowano: 22/05/2018
Sobota, 26 maja 2018: Odbędzie się akcja

W sobotę, 26 maja, odbędzie się akcja „Poznań bez nienawiści”. Poznanianki i poznaniacy wezmą farby i pędzle i zamalują mowę nienawiści widniejącą na ścianach w różnych miejscach miasta – informuje portal poznan.pl.

- Poznań jest miastem otwartym i tolerancyjnym, nie ma w nim miejsca dyskryminację w żadnej formie, tym bardziej na rasistowskie hasła i napisy - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Każdy człowiek ma prawo do szacunku, bez względu na swoje pochodzenie, wyznanie, orientację seksualną czy światopogląd. Historia dobitnie pokazała, co może się stać, gdy tego szacunku zabraknie. Dlatego tak ważna i symboliczna jest akcja „Poznań bez nienawiści”. Mam nadzieję, że przyłączy się do niej wielu mieszkańców miasta.

- Chociaż spółki i instytucje miejskie przeznaczają rocznie spore budżety na usuwanie tego typu aktów wandalizmu, nienawistne hasła pojawiają się, niestety, w przestrzeni miasta - wyjaśnia Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, która koordynuje to przedsięwzięcie. Sobotnie wydarzenie wsparły m.in. MPK, ZTM, ZDM, i ZKZL.  - Te napisy i symbole nie tylko szpecą nasze miasto, ale także ranią osoby należące do grup, wobec których są kierowane oraz mieszkanki i mieszkańców Poznania przechodzących i przejeżdżających obok nich na co dzień.

Akcja wspólnego zamalowywania mowy nienawiści zaplanowana jest 26 maja w następujących lokalizacjach i godzinach:

  • przystanek PST Kurpińskiego – godz. 10.00-12.00,
  • PST Szymanowskiego – godz. 12.30-13.30,
  • PST Solidarności – godz. 13.45-14.30,
  • ul. Marii Magdaleny 5 – godz. 12.00-13.00,
  • ul. Rycerska 35 – godz. 13.00-15.00.

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do przyłączenia się do akcji w dogodnej lokalizacji i czasie.

„Poznań bez nienawiści” wpisuje się w obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej, stąd do udziału zaproszono wolontariuszy i wolontariuszki z poznańskich szkół. Wydarzenie skorelowane jest  również z odbywającym się w tym czasie Poznań Art Week, dlatego do inicjatywy przyłączył się Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu: W niedzielę uczestnicy i uczestniczki  warsztatów artystyczno-projektowych wykonają murale na zamalowanej w sobotę powierzchni na PST Kurpińskiego.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Poznania