Przypominamy, jak korzystać z przystanków wiedeńskich

Opublikowano: 25/03/2019
Przypominamy, jak korzystać z przystanków wiedeńskich

Wraz z otwarciem ulicy Święty Marcin pasażerowie zyskali nowy przystanek wiedeński w Poznaniu: „Ratajczaka”. To udogodnienie szczególnie dla istotne dla osób starszych i mniej sprawnych, bo dzięki niemu łatwiej jest wsiąść i wysiąść z tramwaju.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

Przystanek „Ratajczaka” jest przystankiem wyjątkowym – znajduje się bowiem na obszarze strefy zamieszkania. A to oznacza, że pieszy może poruszać się swobodnie po udostępnionej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami.

Warto jednak pamiętać, że to – jak dotąd – jedyny taki obiekt w Poznaniu. Pozostałe przystanki wiedeńskie znajdują się na ulicach Gwarnej, Strzeleckiej („Plac Wiosny Ludów” i „Łąkowa”) oraz Górnej Wildzie (przystanki „Różana”). Korzystając z nich pasażerowie powinni pamiętać o tym, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią - gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.

Oczekując na przyjazd tramwaju należy przebywać na chodniku, za linią (matą bąbelkową) rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni. Nie wolno wchodzić na jezdnię, którą jeżdżą samochody - można to zrobić dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Ważne! Kiedy tramwaj znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

 

Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi materiałami opublikowanymi w dziale „Warto wiedzieć