Przystanki „wiedeńskie” przy rynku Jeżyckim – trwają przygotowania do budowy

Opublikowano: 26/10/2020
Przystanki „wiedeńskie” przy rynku Jeżyckim – trwają przygotowania do budowy

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu przygotowuje się do budowy przystanków typu „wiedeńskiego” na ulicy Dąbrowskiego (przy rynku Jeżyckim). Aktualnie trwa projektowanie platform przystankowych, a prace budowlane są przewidziane w 2021r.

Inwestycja w zdecydowany sposób poprawi standard przystanków przy rynku Jeżyckim wzdłuż ulicy Dąbrowskiego. Po przebudowie osoby starsze i mające problem z poruszaniem się będą mogły łatwiej korzystać z komunikacji publicznej.

- Zależy nam na wprowadzeniu tego udogodnienia, tak żeby umożliwiać łatwiejsze wysiadanie i wsiadanie z tramwajów – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?

1. Pamiętajmy, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.

2. Oczekując na przyjazd tramwaju stańmy na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodźmy na jezdnię, którą jeżdżą samochody!

3. Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie - muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!