Rondo Rataje – zmiana organizacji ruchu w nocy z 24 na 25 sierpnia

Opublikowano: 18/08/2020
Rondo Rataje – zmiana organizacji ruchu w nocy z 24 na 25 sierpnia

Rozpoczęła się przebudowa ronda Rataje. Prace skupiają się na zamkniętym odcinku torowiska w ul. Jana Pawła II, od ul. Kórnickiej do ronda. W nocy z 24 na 25 sierpnia (z poniedziałku na wtorek) wprowadzone zostaną kolejne zmiany organizacji ruchu, które poza ul. Jana Pawła II obejmą także tarczę ronda oraz ul. Zamenhofa i Krzywoustego.

- Od poniedziałku prowadzone są już prace rozbiórkowe istniejącej infrastruktury na ul. Jana Pawła II. Na zamkniętym odcinku znika stare torowisko. Demontowana jest także sieć trakcyjna, prace te prowadzone są głównie nocami przy wyłączonym napięciu sieci, by nie zakłócać kursowania dziennych linii tramwajowych na pobliskiej ul. Kórnickiej – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zgodnie z zapowiedziami, w weekend 15-16 sierpnia została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Wjazd na rondo Rataje od ul. Jana Pawła II został zawężony do dwóch pasów, a zjeżdżając z ronda w ul. Jana Pawła II nie można korzystać z lewego skrajnego pasa przylegającego do torowiska tramwajowego. Od 17 sierpnia tramwaje nie jeżdżą ul. Jana Pawła II między ul. Kórnicką a rondem.

W nocy z 24 na 25 sierpnia (z poniedziałku na wtorek) wprowadzone zostaną kolejne zmiany organizacji ruchu. Dotyczyć będą już samej tarczy ronda, gdzie wyłączony zostanie skrajny, wewnętrzny pas. Konieczne są również zmiany na ul. Zamenhofa i Krzywoustego. Dla jadących ul. Krzywoustego od centrum w stronę ronda wyłączony zostanie z ruchu zewnętrzny pas ruchu. Dla wjeżdżających na rondo ul. Krzywoustego od strony autostrady wyłączony z użytkowania zostanie wewnętrzny pas ruchu. Natomiast na ul. Zamenhofa nieprzejezdny będzie pas zewnętrzny (w stronę ronda), już przed skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego.

Cały czas będzie można poruszać się we wszystkich kierunkach na rondzie Rataje (dwoma pasami). W dalszym ciągu obowiązywać będą zmiany wprowadzone w miniony weekend, tzn. zwężenie ul. Jana Pawła II do dwóch pasów ruchu wraz z wyłączeniem lewoskrętu z ul. Jana Pawła II w ul. Berdychowo.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

grafika przedstawia kolejny etap prac na Rondzie Rataje 2

Harmonogram zakłada zakończenie robót w ul. Jana Pawła II w I kwartale 2021 r., w tym samym roku prace skupią się na ul. Zamenhoffa i Krzywoustego. Koniec wszystkich robót budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na marzec 2022 r.

W ramach inwestycji pojawi się wydzielone torowisko, wydłużone przystanki tramwajowo-autobusowe, buspas, nowe chodniki, drogi rowerowe i dodatkowe pasy ruchu. Przed rozpoczęciem zasadniczych prac na rondzie wymieniono nawierzchnię dworca autobusowego Rataje, na którym perony zostały wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. 

Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć TUTAJ