Rozpoczęły się prace instalacyjne związane z uruchomieniem płatności kartą w pojazdach komunikacji miejskiej

Opublikowano: 31/03/2022
Rozpoczęły się prace instalacyjne związane z uruchomieniem płatności kartą w pojazdach komunikacji miejskiej

Pasażerowie korzystający z linii ZTM już mogą zauważyć nowe urządzenia w pojazdach komunikacji podmiejskiej. Pojawiły się one w autobusach firmy Transkom z gminy Czerwonak. Ich montaż oznacza początek prac Mennicy Polskiej S.A., których efektem będzie uruchomienie nowoczesnego systemu płatności (Open Payment System). Dzięki niemu podróżując po Poznaniu i aglomeracji będzie można kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny na przejazd przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona.

W pierwszej kolejności operator systemu prowadzi prace instalacyjne w autobusach przewoźnika Transkom z gminy Czerwonak. Następnie urządzenia zostaną zamontowane w pojazdach firm Rokbus z Rokietnicy i Translub z Lubonia oraz w wybranych MPK Poznań. W kolejnych tygodniach instalacja obejmie autobusy pozostałych 5 przewoźników obsługujących linie ZTM w ramach wspólnego transportu w aglomeracji poznańskiej oraz kolejne pojazdy MPK.

Obecnie jest montowana instalacja z tzw. mocowaniem, na którym w kolejnym etapie prac zostaną umieszczone terminale do zakupu biletów. Do tego czasu urządzenia będą zablokowane i opatrzone komunikatem o przygotowaniach do uruchomienia nowego systemu, co jest planowane na III kwartał tego roku. 

Wybierz, zbliż i jedź – czyli jak to będzie działać

Dla pasażerów uruchomienie możliwości zakupu biletu w autobusie lub tramwaju to oszczędność czasu i większa wygoda korzystania z transportu publicznego. Jak to będzie działać? Po wejściu do pojazdu, na ekranie terminala wystarczy wybrać bilet, a następnie przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący płatności zbliżeniowe (technologię HCE lub NFC). Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy. To prosty, szybki i ekologiczny sposób kupowania biletu w komunikacji miejskiej.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji zakup jednorazowych biletów czasowych na: 15, 45 i 90 minut oraz krótkookresowy bilet 24-godzinny na strefę A lub strefy A+B+C+D.

Terminal znajdzie się w każdym autobusie i tramwaju obsługującym linie ZTM. Nowy system znacznie rozszerzy sieć sprzedaży, nie będzie potrzeby zakupu papierowego biletu przed wejściem do pojazdu. Należy pamiętać o tym, że bilet nie będzie drukowany. Terminal nie będzie także wydawał potwierdzenia transakcji.

Jak będzie wyglądać kontrola?

Jeśli transakcja będzie wykonana kartą zbliżeniową, to właśnie ta karta powinna zostać przyłożona do czytnika kontrolera. W przypadku płatności za bilet  smartfonem z podpiętą kartą, wówczas do czytnika będzie trzeba zbliżyć telefon pamiętając, żeby mieć włączony NFC. Ważność biletu będzie można sprawdzić w terminalu zainstalowanym w autobusie lub tramwaju, podczas aktualnej podróży.

Open Payment System - wygoda i bezpieczeństwo

- Korzystając z rozwiązania Mennicy Polskiej S.A. pasażer ma gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji– zapewnia Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej S.A., która jest operatorem systemu. - Poświadcza to między innymi specjalistyczny certyfikat PCI DSS, przyznawany po spełnieniu przez ubiegający się o niego podmiot rygorystycznych wytycznych organizacji płatniczych VISA i Mastercard – dodaje.

Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer, tzw. token w postaci ciągu cyfr. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartfona do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy dany pasażer posiada zakupiony i ważny bilet w momencie kontroli.