Sielska – wdrożona została ostateczna organizacja ruchu wraz z nowym programem sygnalizacji

Opublikowano: 08/10/2021
Sielska – wdrożona została ostateczna organizacja ruchu wraz z nowym programem sygnalizacji

3 września na ulicy Głogowskiej zakończono budowę przystanku wiedeńskiego Sielska. W ramach prowadzonych prac wykonany został przystanek typu wiedeńskiego, który już od początku ubiegłego miesiąca ułatwia pasażerom wsiadanie i wysiadanie z tramwajów. Na docelowy - zmieniony został także program sygnalizacji świetlnej.

Budowa przystanku nie spowodowała zmian w kursowaniu linii tramwajowych, ale zmieniona została organizacja ruchu drogowego. Do 7 października prowadzone były prace związane z wdrażaniem nowej stałej organizacji ruchu, polegające na malowaniu linii, wymianie sygnalizatorów i wdrażaniu zmian w programie sterującym sygnalizacją świetlną.

Od wczoraj na ul. Głogowskiej (od skrzyżowania z ul. Palacza i ul. Krauthofera do skrzyżowania z ul. Sielską) funkcjonuje już docelowa organizacja ruchu. Przez cały czas ruch w tym rejonie Poznania jest monitorowany, a ewentualne korekty wprowadzane będą na bieżąco.

Przystanki wiedeńskie to rozwiązanie stosowane w miejscach, w których pasażerowie wsiadają do tramwajów bezpośrednio z jezdni. Po raz pierwszy zastosowano je w Wiedniu - stąd ich nazwa. Funkcjonalność przystanków wiedeńskich polega na tym, że fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika. To udogodnienie szczególne istotne w przypadku osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, a także opiekunów z małymi dziećmi.

Warto pamiętać, że gdy na przystanku nie ma tramwaju, podwyższony fragment ulicy pozostaje jezdnią, po której poruszają się samochody. Wówczas pasażerom nie wolno przekraczać żółtej linii. W momencie, kiedy na przystanku stoi tramwaj, to kierowcy mają obowiązek zatrzymać się przed wjazdem na podwyższoną rampę.