Święty Marcin: Od czwartku, 7 marca, pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku „Ratajczaka”

Opublikowano: 04/03/2019
Święty Marcin: Od czwartku, 7 marca, pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku „Ratajczaka”

Od czwartku, 7 marca br., pasażerowie będą mogli korzystać z nowego przystanku „Ratajczaka” znajdującego się przy odnowionym odcinku ulicy Święty Marcin. Zatrzymywać się na nim będą tramwaje linii nr 2, 5, 9, 13 i 16.

Wraz z realizacją Projektu Centrum, ulica Św. Marcin zyskuje nowe oblicze. Dotyczy to także infrastruktury torowo-sieciowej. Wymienione zostało torowisko i sieć trakcyjna, dzięki czemu podróż stała się bardziej bezpieczna i komfortowa. Od czwartku, 7 marca pasażerowie zyskają kolejne dogodne miejsce wsiadania i wysiadania z tramwajów - na odcinku pomiędzy dość odległymi przystankami „Zamek” i „Gwarna” a „Marcinkowskiego”.

Przystanek „Ratajczaka”, który znajduje się na ul. Św. Marcinie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Ratajczaka, został wyposażony w wiatę, ławki i tablicę informacji pasażerskiej.

To przystanek typu wiedeńskiego, dzięki czemu łatwiej będzie wsiadać i wysiadać z tramwajów zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, ale także opiekunom z dziećmi w wózkach. W przyszłości - po wybudowaniu trasy tramwajowej wzdłuż ul. Ratajczaka - będzie można na tym przystanku wsiąść w tramwaj jadący na Wildę i Dębiec, co znacząco skróci czas dojazdu na południe Poznania.

Warto pamiętać, że uruchomienie nowego przystanku oznacza nie tylko kolejne miejsce przesiadkowe. Od 7 marca nowy przystanek na trasie z ronda Kaponiera w kierunku Al. Marcinkowskiego będzie uwzględniany w systemie PEKA. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób opłacających podróże z tPortmonetki oraz korzystających z biletów trasowanych. „Ratajczaka” stanie się przystankiem „do pary” dla przystanku „Pl. Wolności” (w kierunku Fredry i Gwarnej), przez co wyrównane zostaną opłaty za przejazd w obu kierunkach.

Osoby, które w chwili uruchomienia przystanku będą posiadały bilet trasowany uwzględniający przejazd tramwajem przez ul. Święty Marcin, mogą z tego biletu korzystać do zakończenia jego ważności. Natomiast kolejny bilet powinien już uwzględniać nowy przystanek. Posiadacze kart PEKA, będą musieli się udać do najbliższego Punktu Obsługi Klienta ZTM w celu uaktualnienia trasy zapisanej na karcie. Bilet trasowany obejmujący nowy przystanek „Ratajczaka” dostępny będzie w sprzedaży od 7 marca 2019.

Jednocześnie informujemy, że od nocy z 1 na 2 kwietnia zlikwidowana zostanie linia nr 202, a w jej miejsce ponownie uruchomiona linia autobusowa nr 231 (Rondo Kaponiera – Rondo Rataje).

*  *  *

Projekt Centrum to największa inwestycja rewitalizacyjna prowadzona obecnie w Poznaniu. Zakłada przebudowę ulic i chodników w dużej części śródmieścia, a także zmianę infrastruktury podziemnej. Przewiduje modernizację torowisk tramwajowych i budowę nowej trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka. Część pierwszego etapu polegająca na przebudowie ul. Święty Marcin pomiędzy ulicami: Gwarną i Ratajczaka właśnie dobiega końca, jednak planowane są już kolejne.

We wtorek, 5 marca, o godz. 17.00 w punkcie informacyjnym Projektu Centrum przy ul. Św. Marcin 57 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców i przedsiębiorców dotyczące kolejnych etapów modernizacji ul. Święty Marcin. Weźmie w nim udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Zostaną na nim zaprezentowane koncepcje zagospodarowania kolejnych odcinków ulicy. Omawiane będą dwa zakresy przebudowy: od Mostu Uniwersyteckiego do ul. Gwarnej oraz od ul. Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego i Placu Wolności.

Więcej na ten temat na stronie internetowej poznan.pl