Trasa tramwajowa na Naramowice – ustalono nazwy nowych przystanków

Opublikowano: 08/05/2020
Trasa tramwajowa na Naramowice – ustalono nazwy nowych przystanków

Informujemy, że Zarząd Transportu Miejskiego ustalił nazwy dla poszczególnych przystanków na trasie tramwaju na Naramowice. Przychylono się do opinii rad osiedli i licznych głosów mieszkańców biorących udział w internetowej dyskusji. Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim zainteresowanym za aktywne włączenie się w proces podejmowania decyzji. Podróżując nową trasą pasażerowie będą się zatrzymywali kolejno na przystankach: Wilczak – Serbska – Włodarska – Lechicka/Naramowicka – Naramowice – os. Łokietka – Jasna Rola – Błażeja.

Pierwszym przystankiem na drodze do Naramowic będzie zmodernizowana pętla tramwajowa na Wilczaku w pobliżu skrzyżowania ulic Słowiańskiej, Wilczak, Naramowickiej i Szelągowskiej. Nazwa się nie zmieni i będzie brzmiała: Wilczak.

Kolejny przystanek znajdzie się po obu stronach skrzyżowania ulicy Naramowickiej i Serbskiej i będzie nosił miano: Serbska.

wizualizacja przedstawiajaca nazwy przystankow na trasie tramwajowej na Naramowice prezentacja przystanku Serbska n2

 

Kontynuując podróż w kierunku północnym, następny przystanek – Włodarska - znajdzie się przy skrzyżowaniu ulicy Naramowickiej z Włodarską. W tym miejscu jest planowana tymczasowa końcówka, do której w pierwszej kolejności będzie można dojechać tramwajem już w 2021 roku (w momencie kiedy wciąż będzie trwała budowa dalszej części trasy).

Kierując się wciąż na północ, tramwaj zatrzyma się na przystanku Lechicka/Naramowicka przed dwupoziomowym węzłem drogowym, który powstanie w miejscu przecięcia się ulic Naramowickiej i Lechickiej. Tramwaj przejedzie bezkolizyjnie wiaduktem nad drogą krajową numer 92.

wizualizacja przedstawiajaca nazwy przystankow na trasie tramwajowej na Naramowice prezentacja wezla Lechicka Naramowicka n

Jadąc dalej, tramwaj będzie się zatrzymywał na przystanku Naramowice, który umiejscowiony zostanie w całkowicie nowym układzie komunikacyjnym związanym z ulicą Nową Naramowicką, za ulicą Sarmacką (w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się garaże), czyli w zupełnie nowej lokalizacji w stosunku do obecnego przystanku o tej samej nazwie.

Nowy przystanek Naramowice będzie w przyszłości najważniejszym węzłem przesiadkowym na Naramowicach. Na wspólnym przystanku autobusowo-tramwajowym będą się zbiegały linie tramwajowe w kierunku Wilczaka i Błażeja oraz autobusowe, obsługujące wschodnią część Naramowic (m.in. projektowaną pętlę autobusową na ulicy Karpiej), a także w kierunku Piątkowa i Winograd.  Na przystanku Naramowice zatrzymywać się będą również autobusy jadące w kierunku Umultowa i Radojewa (w obu kierunkach) oraz tramwaje, które po finalizacji IV etapu inwestycji będą dojeżdżały na przystanek Rubież.

Kolejne trzy przystanki znajdą się pomiędzy osiedlem Władysława Łokietka a obecną zabudową mieszkaniową wzdłuż ulicy Naramowickiej. Ich nazwy będą brzmiały:

- os. Łokietka – przystanek o dotychczasowej nazwie os. Łokietka I, który znajdzie się za przyszłym skrzyżowaniem ulicy Łużyckiej i ulicą Nową Naramowicką;

Konsekwencją wprowadzenia tej nazwy będzie zmiana nazwy obecnej pętli autobusowej linii 169 - os. Łokietka (zlokalizowanej przy skrzyżowaniu ulic Łużyckiej i Stoińskiego), która zmieni nazwę na Łużycka;

- Jasna Rola – przystanek zlokalizowany w rejonie ulicy Jasna Rola i łącznika pomiędzy ulicą Nową Naramowicką a obecną Naramowicką. Ten fragment ma być początkiem przyszłej ulicy Nowa Stoińskiego;

wizualizacja przedstawiajaca nazwy przystankow na trasie tramwajowej na Naramowice prezentacja przystanku Jasna Rola n

- Błażeja – przystanek zlokalizowany w rejonie ulicy Błażeja. Nie będzie to tradycyjna pętla, lecz pierwszy w Poznaniu ślepo zakończony przystanek końcowy, przystosowany do obsługi dwukierunkowych tramwajów. To właśnie z uwagi na trasę na Naramowice zakupiono nowoczesne pojazdy Moderus Gamma z drzwiami po obu stronach. Końcówka trasy Błażeja jest traktowana jako tymczasowa i będzie funkcjonować od 2022r., do czasu przedłużenia trasy za tory kolejowe w kierunku Umultowa (etap III trasy tramwajowej na Naramowice).

 wizualizacja przedstawiajaca nazwy przystankow na trasie tramwajowej na Naramowice prezentacja przystanku Blazeja n

Schemat układu komunikacyjnego obejmujący nazwy nowych przystanków na trasie tramwajowej na Naramowice

schemat ukladu komunikacyjnego obejmujacy nazwy nowych przystankow na trasie tramwajowej na Naramowice

Czytaj więcej o budowie sieci buspasów i planowanych zmianach w komunikacji   

Czytaj więcej o budowie trasy tramwajowej na Naramowice: www.tramwajnanaramowice.pl