Trzymajmy się uchwytów lub poręczy – podróżujmy bezpiecznie

Opublikowano: 05/12/2022
Trzymajmy się uchwytów lub poręczy – podróżujmy bezpiecznie

W ramach akcji „Warto jeździć bezpiecznie” przypominamy m.in. podstawowe zasady podróżowania środkami komunikacji miejskiej. Jedną z nich jest trzymanie się uchwytów i poręczy – w ten sposób w znacznym stopniu zwiększamy swoje bezpieczeństwo w przypadku nagłego hamowania pojazdu.

Jedną z głównych zasad bezpiecznego podróżowania autobusem czy tramwajem jest trzymanie się uchwytów lub poręczy. Pamiętajmy, że nagłe hamowanie zdarza się… nagle. Nie może go przewidzieć motorniczy, kierowca, ani pasażer. Dlatego po raz kolejny apelujemy do pasażerów, żeby nie ryzykować i dla własnego bezpieczeństwa zawsze się trzymać. Może to nas uchronić przed utratą równowagi, co może skutkować poważnymi obrażeniami. Przy nagłym hamowaniu możemy wpaść na innego pasażera i niechcący zrobić mu krzywdę.

Warto mieć na uwadze, że zgodnie z Regulaminem Przewozów przewoźnik nie ponosi wobec pasażerów odpowiedzialności za szkody spowodowane m.in. jazdą bez trzymania się przeznaczonych do tego uchwytów lub poręczy.

Z kolei po opuszczeniu tramwaju lub autobusu zawsze warto mieć ze sobą element odblaskowy. Posiadając jakikolwiek odblask zwiększamy swoje bezpieczeństwo na chodniku, na przejściu dla pieszych, po opuszczeniu tramwaju lub autobusu i wszędzie w przestrzeni publicznej, gdzie przemieszczamy się pieszo.

To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ osoba ubrana w ciemną odzież osoba może zostać dostrzeżona przez kierowcę kilka razy szybciej w momencie posiadania odblasku. Postać człowieka idącego drogą, ubranego w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego z około 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych. Elementy odblaskowe na odzieży pozwalają na zauważenie pieszego z odległości 100-150 metrów lub większej.