W maju kręcimy kilometry dla Poznania: Miasto bierze udział w European Cycling Challenge

Opublikowano: 30/04/2017
W maju kręcimy kilometry dla Poznania: Miasto bierze udział w European Cycling Challenge

Poznań po raz kolejny staje do rywalizacji w European Cycling Challenge. Przez cały maj będzie walczył o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta Europy z 50 innymi metropoliami. Zwycięży to miasto, którego rowerzyści "wykręcą" najwięcej kilometrów.

Uczestnictwo w European Cycling Challenge 2017 zadeklarowała już m.in. Barcelona, Manchester, Lizbona i Zagrzeb, a także Warszawa, Gdańsk i Wrocław. Rywalizacja rozpocznie się 1 maja i potrwa przez cały miesiąc. Poznań będzie w niej uczestniczył po raz drugi. Do wyścigu może przyłączyć się każdy. Zachętą do kręcenia kilometrów dla Poznania są nagrody.

- W tym roku szczególny nacisk kładziemy na integrację z komunikacją miejską oraz promocję transportu publicznego i Poznańskiego Roweru Miejskiego, co ma wymiar w nagrodach. Dla uczestnika, który zajmie pierwsze miejsce w poznańskiej drużynie ufundujemy 3-miesięczny bilet okresowy do wykorzystania w 2017 roku - zapowiada Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

By kręcić kilometry dla Poznania należy pobrać aplikację Naviki, zarejestrować się w niej, a następnie dołączyć do konkursu ECC2017 i do drużyny naszego miasta. Aplikacja, oprócz zliczania kilometrów, rejestruje też trasy, którymi przemieszczać się będą rowerzyści.

- Zebrane ślady przemieszczeń rowerowych są dla nas bardzo cenne przy planowaniu rozwoju tras rowerowych, a także wyborze miejsc, gdzie powstają nowe stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego - mówi Wojciech Makowski z Wydziału Transportu i Zieleni. - Liczę też, że rywalizacja zaktywizuje tych, którzy porzucili rowery na zimę, aby je odkurzyli i dopompowali – dodaje W. Makowski.

Na 50 najbardziej aktywnych uczestników drużyny Poznania czekają wyjątkowe koszulki, a na pierwszą dziesiątkę także profesjonalne zapięcia rowerowe.

Nowością w tym roku będzie rywalizacja drużynowa poznańskich osiedli. - Na osiedlu, którego mieszkańcy „wykręcą” najwięcej kilometrów, powstanie stacja Poznańskiego Rower Miejskiego. To wspólna deklaracja Miasta i firmy Nextbike - mówi Maciej Wudarski. - Stacja ta powstanie w ramach przyszłorocznej rozbudowy systemu - dodaje.

Aby kręcić dla swojego osiedla, należy wskazać w ramach drużyny „Poznań” odpowiednią „poddrużynę”. Swoje „poddrużyny” mogą tworzyć także firmy i szkoły. Aby zgłosić „poddrużynę”, wystarczy wysłać wiadomość na rowery@um.poznan.pl.

Stan rywalizacji będzie można śledzić na bieżąco na stronie akcji: www.cyclingchallenge.eu

W tym roku European Cycling Challenge odbędzie się już po raz szósty. W  ostatnim roku uczestnicy z ponad 50 miast przejechali aż 4 miliony kilometrów. Zwyciężył Gdańsk, Poznań zajął 9. miejsce, wyprzedzając w ostatnich dniach zaciętej rywalizacji Bolonię - inicjatora zabawy. Łącznie poznańscy rowerzyści przejechali 119 tysięcy kilometrów.

Zgodnie z zasadami European Cycling Challenge, wszelkie rodzaje rowerów są dozwolone - własne lub wypożyczone, współdzielone, elektryczny, towarowe. Liczą się wszelkie podróże odbyte przy użyciu roweru pod warunkiem, że rower jest użyty jako środek transportu, np. podróże do/z szkoły lub pracy, na zakupy, do znajomych, do kina lub na basen.

 

Zachęcamy do kręcenia kilometrów dla Poznania także na rowerach miejskich: www.poznanskirower.pl