Wszystkich studentów zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Opublikowano: 29/09/2022
Wszystkich studentów zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Niebawem rozpoczęcie nowego semestru. W ofercie Zarządu Transportu Miejskiego znajduje się atrakcyjny cenowo bilet semestralny, skierowany m.in. do studentów i doktorantów. W tym roku dodatkowo studenci będą mogli skorzystać z ułatwień jakie niosą ze sobą nowe funkcjonalności systemu PEKA. Dzięki jednej z nich nie będą już musieli odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na ELS lub ELD przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego. Od 3 października system zrobi to automatycznie.

Warunkiem skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego jest uczęszczanie do szkół wyższych. Bilet semestralny mogą zakupić również doktoranci z placówek naukowych i uczelni oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich (niezależnie od wieku).

Bilety semestralne występują w wersji na 120 lub 150 dni, można je kupić na strefy: A, A+B, A+B+C lub A+B+C+D (mapa stref dostępna jest na stronie internetowej ZTM w zakładce Bilety: https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/

Bilet semestralny na 120 dni na strefę A, obejmującą Miasto Poznań, kosztuje 172 zł; na strefy A+B - 230 zł; na strefy A+B+C – 309 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 374 zł.

Bilet semestralny na 150 dni na strefę A kosztuje 202 zł; na strefy A+B - 273 zł; na strefy A+B+C - 373 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 453 zł.

Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest imienna karta PEKA (bądź aktywowana w systemie PEKA Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka) z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu. Jeśli nie ma wgranego uprawnienia należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną/studencką.

Bilety można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań, Punktach Sprzedaży Biletów, w biletomatach stacjonarnych lub w Internecie poprzez stronę: www.peka.poznan.pl

Ulgi studenckie zapisywane automatycznie na koncie PEKA bez wizyty w Punkcie Obsługi Klienta – już od 3 października

Od 3 października studenci posiadający Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) lub Doktoranckie (ELD) aktywowane w systemie PEKA będą mogli skorzystać z nowej funkcjonalności systemu PEKA. Od początku tego roku akademickiego nie będą musieli odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na ELS lub ELD przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego.

Uprawnienie do ulgi studenckiej będzie zapisywane na koncie PEKA automatycznie przy przedłużeniu ważności legitymacji (zapis ulgi w systemie PEKA nastąpi kolejnego dnia po jej wprowadzeniu przez Uczelnię). Studenci zyskają podwójnie, ponieważ ulga do biletu okresowego automatycznie zapisze się na ich koncie w systemie PEKA, a kupując bilet przez internet, nie będzie trzeba wykonywać transferu e-biletu.

Uwaga! Ułatwienie będzie dotyczyło studentów od II roku wzwyż, którzy już mają ELS lub ELD aktywne w systemie PEKA. Studentów I roku ZTM zachęca do aktywowania ELS i korzystania z zalet systemu PEKA podczas codziennych podróży tramwajami i autobusami.

Pod tym linkiem znajdują się praktyczne informacje jak aktywować ELS/ELD w systemie PEKA

Ważne! Studenci chcący korzystać z 50-procentowej ulgi w naliczaniu opłat na tPortmonetce muszą zapisać to uprawnienia na karcie PEKA w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM. Przykładając kartę po wejściu i przed wyjściem z pojazdu pobierana będzie opłata według taryfy ulgowej. W przypadku braku zapisania informacji o uldze na karcie, system PEKA będzie pobierał z tPortmonetki opłatę normalną.

Pełen wykaz ulg i zwolnień: https://www.ztm.poznan.pl/pl/cennik/taryfa-biletowa/ulgi-i-zwolnienia/