Wyjątkowy sezon linii turystycznych

Opublikowano: 22/10/2021
Wyjątkowy sezon linii turystycznych

Tegoroczny sezon linii turystycznych był wyjątkowy pod wieloma względami. W 2021 roku miłośnikom przejazdów po stolicy Wielkopolski zaoferowano największą w historii liczbę historycznych pojazdów. Po raz pierwszy uruchomiono linię nr 102 zapewaniającą dojazd historycznym taborem do Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII oraz do Muzeum Broni Pancernej na Golęcinie.

W zakończonym we wrześniu sezonie przejazdy turystyczne funkcjonowały na liniach tramwajowych nr 0 i H oraz autobusowych nr 100 i 102.

Po raz pierwszy można było skorzystać z autobusowej linii nr 102, która zapewniła  dojazd do Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

- W imieniu stowarzyszenia Klub Miłośników Pojazdów Szynowych chcieliśmy serdecznie podziękować pasażerom, organizatorowi ZTM Poznań oraz przewoźnikowi MPK Poznań za tak owocną współpracę przez ostatnie miesiące. Współpracę, która zapewniła możliwość uruchamiania linii numer 0 i 100 oraz nowych linii H i 102, a ponadto obsługę pojazdów kursujących na liniach turystycznych – mówi Łukasz Bandosz prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

W tym roku linie turystyczne obsługiwał m.in. skład „szybkowców” 105N. Na linii 102 pojawiał się „ogórek”. Natomiast na linię nr 100 wyjeżdżały m.in. autobusy Jelcz PR110 oraz Man i  Ikarus. W wybrane niedziele uruchomiana była turystyczna linia historyczna H, obsługiwana tramwajem Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer. Warto pamiętać, że  wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu, stąd trudno się dziwić dużemu zainteresowaniu jakie ten skład budził wśród miłośników komunikacji. Niezwykła atrakcją była także możliwość nocnego przejazdu liniami turystycznymi.

Pasażerom i miłośnikom komunikacji dziękujemy za sezon 2021 i zapraszamy na przejażdżki w roku 2022.