Zachęcamy do udziału w wydarzeniach Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Opublikowano: 11/09/2017
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach Tygodnia Zrównoważonego Transportu

„Dzielmy się mobilnością” – to hasło tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Od 16 do 22 września na poznaniaków czeka mnóstwo atrakcji: festyn rodzinny w zajezdni na Franowie, gra miejska (zapisy na stronie: www.przesiadzsie.pl), darmowe przejazdy Poznańskim Rowerem Miejskim i wiele innych wydarzeń. Punktem kulminacyjnym będzie Dzień bez Samochodu.

Poznań po raz kolejny przyłącza się do europejskich działań w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Towarzyszące tegorocznej edycji hasło „Dzielmy się mobilnością” idealnie wpisuje się w prowadzoną w Poznaniu od maja akcję „Przesiądź się”, zachęcającą do łączenia różnych środków transportu.

- Gorąco zachęcam do udziału w wydarzeniach, szczególnie tych zaplanowanych na weekend 16-17 września. W wielu miejscach Poznania będziemy promowali zrównoważony transport – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Cieszę się, że zapoczątkowana w maju akcja „Przesiądź się” jest wciąż kontynuowana. Mieszkańcy coraz chętniej korzystają z różnych form przemieszczania się po Poznaniu. Ważne są tramwaje i autobusy, ale coraz istotniejszym ich uzupełnieniem jest rower miejski, skutery czy przemieszczanie się pieszo  – dodaje.

Zrównoważony transport to nie tylko efektywna, korzystna ekonomicznie i minimalizująca szkodliwy wpływ pojazdów na środowisko komunikacja. Idea ta zakłada też m.in. tworzenie przyjaznej dla wszystkich mieszkańców przestrzeni publicznej – np. poprzez uwalnianie od samochodów chodników i innych miejsc przeznaczonych dla pieszych. Celem jest to, by zarówno piesi, rowerzyści, jak i kierowcy czuli się w miejskiej przestrzeni bezpiecznie i komfortowo. 

- Po latach dyskusji i testów miejsca parkingowe na Taczaka, Wrocławskiej czy Żydowskiej przemieniają się latem w ogródki. Tak uspołecznione przestrzenie są pretekstem do bycia razem w mieście, z rodziną czy grupą przyjaciół, ale też z innymi mieszkańcami – mówi Joanna Pańczak z Fundacji Malta.

Podczas Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju już od 2005 roku mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają na jeden dzień miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej. Tak będzie i w Poznaniu.

- Od zeszłego roku zmieniamy już nie jedno, a kilkadziesiąt miejsc w całym mieście – mówi Joanna Pańczak z Fundacji Malta.

- Do wspólnego świętowania, podobnie jak przed rokiem, zaprosiliśmy zaprzyjaźnione kawiarnie, małe przedsiębiorstwa i instytucje kultury. Przed witrynami wystawią stoliki, krzesła i doniczki z zielenią, zamieniając kawałek ulicy w miejsce przyjazne człowiekowi – dodaje Franciszek Sterczewski.

Z kolei w niedzielę MPK zaprasza na rodzinny festyn, na który dowiozą poznaniaków darmowe tramwaje kursujące na trasie Franowo - Rondo Śródka - Plac Wielkopolski - Fredry-Most Teatralny -Rondo Kaponiera - Św. Marcin-Towarowa - Rondo Rataje-Franowo.

- W ramach promocji projektu unijnego zapraszamy na imprezę "Komunikacja na sportowo" podczas której będziemy wspierać komunikację, ekologię i sport – mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK Poznań.

Podczas festynu będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach, m.in. pod okiem studentów z Uniwersytetu Artystycznego odbyć podróż łazikiem po Księżycu. Przewidziano stoisko i kwestę Stowarzyszenia Dzieciaki Chojraki, a dzięki współpracy z Kołem Naukowym „Logistyka’ Politechniki Poznańskiej, będzie można wziąć udział w grze terenowej. W zajezdni stanie też stoisko Zarządu Dróg Miejskich, gdzie rozdawane będą przewodniki rowerowe.

Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada 22 września. Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu dla jednej osoby. - Mamy jeden wspólny cel. Chcemy, żeby jak najwięcej osób przekonało się do komunikacji zbiorowej – wyjaśnia Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

 

Przewidziano też promocję dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego, w ramach której pierwsza godzina wypożyczenia jednośladu będzie tego dnia darmowa.

Program wydarzeń

Sobota – 16 września:

Godz. 11.00 – 15.00: wydarzenia na przystankach tramwajowych „Most Teatralny” (w kierunku Fredry) i „Kaponiera” oraz na ulicy Półwiejskiej przy Starym Marychu i Caffe Bimba. ZTM będzie promować przesiadanie się na różne środki transportu publicznego, ekologię i zdrowy tryb życia, a także wzajemną życzliwość w relacjach użytkowników miejskiej przestrzeni. Jeden z eventów zaplanowano w tramwajach kursujących na linii nr 14.

Godz. 11.00-15.00: gra miejska pod hasłem „Przesiądź się”. Nagrodą dla zwycięzców będą 30-dniowe okresowe bilety sieciowe na strefę A. Zapisy chętnych poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.przesiadzsie.pl

Godz. 11.00 - 17.00: na ul. Za Bramką, między ul. Wszystkich Świętych, a pl. Kolegiackim – akcja Park(ing) Day Poznań 2017. Powstanie specjalny Pas Kultury, który Fundacja Malta stworzy razem z wieloma partnerami. Finałem będzie pokaz filmu „Kto Cię uczył jeździć?” na poziomie -3 parkingu Za Bramką.

Szczegóły na stronie internetowej Fundacji Malta: http://malta-festival.pl/pl/festival/news/parking-day-poznan-2017

 

Niedziela – 17 września:

Godz. 12.00 – 16.00: rodzinny festyn dla pasażerów w zajezdni tramwajowej na Franowie. Wśród atrakcji: inauguracja aplikacji mobilnej My MPK , animacje sportowe (przy  współpracy z Akademią Reissa), warsztaty dla dzieci, strefa zabaw dla najmłodszych, wycieczki po terenie zajezdni (m.in. przejazd przez myjnię, próbny tor hamowania), wystawa pojazdów szynowych, autobusów oraz nowych egzemplarzy taboru specjalistycznego, np. Montrak 6PS czy Scania R 420.

Jak informuje MPK Poznań, w związku z organizacją imprezy w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w godz. 12.00-16.30 uruchomiona zostanie linia tramwajowa F:

ZAJEZDNIA FRANOWO – Szwedzka – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II – rondo Śródka – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – Plac Wielkopolski – 23 lutego – Mielżyńskiego – Fredry – most Teatralny – Roosevela – RONDO KAPONIERA – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – Królowej Jadwigi – rondo Rataje – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – Szwedzka – ZAJEZDNIA FRANOWO.

Tramwaje linii F zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu. Przejazdy na linii F są bezpłatne.

 

Piątek – 22 września: Dzień Bez Samochodu:

Tego dnia można za darmo korzystać z transportu publicznego ZTM na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu. Jeden ważny dowód rejestracyjny auta upoważnia do darmowego przejazdu dla jednej osoby. Kierowcy byli informowani o możliwości przesiadki na transport publiczny, m.in. poprzez ulotki pozostawiane za wycieraczkami zaparkowanych aut.

Promocja dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego, w ramach której pierwsza godzina wypożyczenia jednośladu będzie tego dnia darmowa.