Zachęcamy studentów do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Opublikowano: 27/09/2018
Zachęcamy studentów do skorzystania z atrakcyjnego cenowo biletu semestralnego

Rozpoczynasz studia w Poznaniu? Czy wiesz, że aby korzystać ze wszystkich zalet transportu publicznego organizowanego przez ZTM w Poznaniu warto wyrobić sobie kartę PEKA albo aktywować Elektroniczną Legitymację Studenta w systemie PEKA? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem informacyjnym.

Miasto Poznań dostosowuje ofertę biletową do potrzeb mieszkańców. Z myślą o studentach i doktorantach w taryfie znalazły się korzystne cenowo bilety specjalne. Aby skorzystać z pełnej oferty warto wyrobić sobie kartę PEKA albo dostosować swoją ELS do systemu PEKA.

Elektroniczna Legitymacja Studencka jak karta PEKA

Imienna karta PEKA. Wniosek o jej wydanie można złożyć w Punkcie Obsługi Klienta ZTM lub przez Internet, na www.peka.poznan.pl (na wyrobienie oczekuje się do 10 dni roboczych). Posiadając taką kartę, można korzystać z tPortmonetki, można na niej również zapisać bilety okresowe:  na sieć lub trasowane.

Elektroniczna Legitymacja Studencka. Studenci mogą aktywować swoją Elektroniczną Legitymację Studencką  w systemie PEKA i korzystać z taryfy biletowej na takich samych zasadach jak posiadacze karty PEKA. Daje im to możliwość zapisania jakiegokolwiek biletu okresowego lub doładowania i korzystania z tPortmonetki, dzięki której można płacić za liczbę przejechanych przystanków.

Jak to zrobić? To proste!

Każdy posiadacz ELS może szybko i wygodnie sprawdzić czy jego legitymacja może być aktywowana w systemie PEKA. Wystarczy wejść na stronę Międzyuczelnianego Centrum Personalizacji Legitymacji Studenckich i wpisać numer legitymacji.

Jeśli ELS może funkcjonować w systemie PEKA, konieczna jest jej aktywacja. Wystarczy wówczas złożyć wniosek o adaptację karty w systemie PEKA (nie ma potrzeby załączania zdjęcia), a następnie aktywować ją w dowolnym Punkcie Obsługi Klienta ZTM.

Wniosek można wypełnić na stronie: www.peka.poznan.pl. W Punkcie  Obsługi Klienta należy powiadomić osobę obsługującą o adaptacji ELS przez stronę internetową.Można również udać się do jednego z Punktów Obsługi Klienta bez wcześniejszego składania wniosku i aktywować ELS w systemie PEKA „od ręki” (kasjerka/ kasjer wprowadzi do systemu niezbędne dane).

Bilety ZTM

Korzystając z systemu PEKA każdy sam może zdecydować, czy chce używać tPortmonetki z korzystnym przystankowym naliczaniem opłat (system pobiera opłaty za przejechane przystanki, a nie czas spędzony w pojeździe), czy też woli skorzystać z biletu okresowego.

W ofercie dostępne są bilety na sieć (od 14 do 366 dni) oraz trasowane (14-90 dni). Studenci mogą kupić również – przez Internet, w POK, punktach sprzedaży, czy w biletomatach - bilet semestralny. 

Bilet semestralny

Dla studentów często korzystających z transportu publicznego polecamy bilet semestralny. To bardzo atrakcyjna cenowo oferta m.in. dla studentów do ukończenia 26. roku życia oraz doktorantów i słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich.

Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest ważna legitymacja szkolna, imienna karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu lub Elektroniczna Legitymacja Studencka (Doktorancka) aktywowana w systemie PEKA.

Bilety semestralne występują w wersji na 120 lub 150 dni, można je kupić na strefy: A, A+B lub A+B+C. Ceny biletów semestralnych przedstawiają się następująco:

Rodzaj biletu

Okres ważności

Strefa

Cena

Bilet semestralny

120 dni

A

155,00 zł

Bilet semestralny

120 dni

A+B

207,00 zł

Bilet semestralny

120 dni

A+B+C

311,00 zł

Bilet semestralny

150 dni

A

185,00 zł

Bilet semestralny           

150 dni

A+B

250,00 zł

Bilet semestralny

150 dni

A+B+C

380,00 zł

 

Bilety można kupować w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań, Punktach Sprzedaży Biletów, w biletomatach stacjonarnych lub w Internecie poprzez stronę: www.peka.poznan.pl

 

Warto przeczytać: Zmiany w wykazie ulg i zwolnień

Zachęcamy studentów, zwłaszcza tych, którzy dopiero przyjechali do Poznania, do zapoznania się z pełną ofertą biletową w transporcie publicznym.