Zbliża się rok szkolny. Przypominamy, że warunkiem korzystania z biletu dla uczniów szkół podstawowych – jest posiadanie imiennej karty PEKA i ważnej legitymacji szkolnej na rok 2021/2022. Nie czekaj! Wyrób kartę PEKA dziś!

Opublikowano: 30/08/2021
Zbliża się rok szkolny. Przypominamy, że warunkiem korzystania z biletu dla uczniów szkół podstawowych – jest posiadanie imiennej karty PEKA i ważnej legitymacji szkolnej na rok 2021/2022. Nie czekaj! Wyrób kartę PEKA dziś!

W taryfie ZTM Poznań jest dostępna specjalna oferta dla szkół podstawowych - bilet w cenie 60 zł na całą sieć ważny od 1 października do 30 września następnego roku. Przypominamy, że wszystkie bilety okresowe zapisywane są na imiennej karcie PEKA, dlatego apelujemy do rodziców, opiekunów i uczniów o składanie wniosków w celu jej uzyskania.

Z rocznego biletu  specjalnego w preferencyjnej cenie 60 zł za cały rok (tylko 5 zł na miesiąc) mogą korzystać uczniowie szkół podstawowych, których siedziba znajduje się na terenie Poznania lub jednej z 19. gmin objętych porozumieniami międzygminnymi. Bilet będzie obowiązywał od 1 października do 30 września kolejnego roku na strefę A+B+C+D, czyli na wszystkie linie ZTM.

Uwaga! Bilety specjalne dla uczniów szkół podstawowych zakupione na rok szkolny 2020/2021 są ważne do 30 września 2021 roku!

Do grona 19 gmin objętych porozumieniem transportowym zaliczają się: Czerwonak, Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne i Zaniemyśl.

Karta PEKA niezbędna do uzyskania biletu za 60 zł

Apelujemy do rodziców lub opiekunów uczniów, żeby nie zwlekać z wyrobieniem karty PEKA, ponieważ z oferty biletu za 60 zł skorzystają wyłącznie jej posiadacze. Najlepiej złożyć wniosek już dziś. Rodzice lub opiekunowie uczniów mogą wnioskować o imienną kartę PEKA albo kartę PEKA Junior. Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży od dnia, w którym kończą 7. rok życia do ukończenia 13 lat. Karta PEKA Junior jest także kartą imienną – przypisaną do właściciela. Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13 roku życia.

Ważne! Do każdej karty PEKA lub PEKA Junior przypisane jest osobne, indywidualne konto w systemie PEKA. Dlatego składając kilka wniosków przez Internet (np. dla dwójki dzieci), należy podać dwa odrębne adresy e-mail, dla każdego dziecka osobne, na które właściciel karty będzie otrzymywał np. potwierdzenie dokonania zakupu biletu lub doładowania tPortmonetki przez Internet.

Kartę PEKA lub PEKA Junior może odebrać wnioskodawca bądź osoba przez niego wskazana na podstawie pisemnego upoważnienia. Wyrobienie pierwszej imiennej karty PEKA jest bezpłatne.

Jak uzyskać kartę PEKA

Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie imiennej karty PEKA lub PEKA Junior:

- przez Internet: wystarczy wejść na stronę www.peka.poznan.pl i zarejestrować się w systemie. Następnie trzeba wypełnić formularz, dołączyć zdjęcie w formacie JPG lub PNG i wysłać. Na adres e-mail podany przy rejestracji przesłana zostanie informacja o przyjęciu wniosku, a kiedy karta będzie gotowa wnioskujący otrzyma wiadomość o możliwości odebrania jej we wskazanym w formularzu POK ZTM.

- w jednym z Punktów Obsługi Klienta (POK) ZTM: wystarczy wypełnić wniosek w formie papierowej, dołączyć zdjęcie ucznia. W wyznaczonym terminie karta będzie gotowa do odbioru w POK ZTM wskazanym we wniosku.

Obecnie czynne są następujące POK ZTM (od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00):

- Górczyn - dworzec autobusowy,

- Ogrody - pętla tramwajowa (punkt znajduje się w budynku przy pl. Waryńskiego 9),

- Rondo Kaponiera (poziom -1),

- Os. Sobieskiego - dworzec autobusowy,

- Dębiec - pętla tramwajowa

- Śródka -  dworzec autobusowy 

- Centrum Handlowe przy pl. Wiosny Ludów (wejście od ul. Strzeleckiej),

- Junikowo - pętla tramwajowo-autobusowa,

- Dworzec Zachodni PKP

- Dworzec Rataje

Masz kartę PEKA? Zapraszamy po bilet z ważną legitymacją szkolną na rok 2021/2022

Uczniowie posiadający już imienną kartę PEKA lub PEKA Junior mogą w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM Poznań zapisać na karcie uprawnienie do zakupu biletu dla uczniów szkół podstawowych, a następnie kupić preferencyjny bilet.

Uwaga! Zachęcamy do odwiedzin w Punkcie Obsługi Klienta ZTM w momencie, kiedy uczeń będzie posiadał ważną legitymację szkolną na rok szkolny 2021/2022. Uprawnienie do korzystania z biletu specjalnego dla uczniów szkół podstawowych zapisywane jest na koncie indywidualnym PEKA przy pierwszym zakupie tego rodzaju biletu. Wówczas należy zgłosić się do dowolnego Punktu Obsługi Klienta i okazać ważną legitymację szkolną. Jeśli uczeń korzystał z biletu specjalnego w roku szkolnym 2020/2021, uzyskał uprawienie do biletu, kolejny bilet - obowiązującym od 1 października 2021 do 30 września 2022 - można zakupić przez Internet lub w Punktach Sprzedaży Biletów.

Poniżej znajduje się instrukcja przedstawiająca krok po kroku proces zakupu biletu po zalogowaniu na stronie peka.poznan.pl:

Po zalogowaniu na stronie peka.poznan.pl można sprawdzić stan konta tPortmonetki, aktualne bilety okresowe oraz dane konta użytkownika:

bilet 1

 

Zakup biletu – krok 1: należy wybrać opcję „zamów nowe bilety”, nawet jeśli bilet już kupowany w poprzednim roku szkolnym:

bilet 2

Zakup biletu - krok 2: wybór strefy taryfowej (system zapamiętuje poprzedni wybór użytkownika):

bilet 10

bilet 11

Zakup biletu - krok 3: wybór biletu na wszystkie linie organizowane przez ZTM Poznań:

bilet 12

Zakup biletu - krok 4: wybór biletu specjalnego dla uczniów szkół podstawowych na aktualny rok szkolny:

bilet 13

Zakup biletu – krok 5: weryfikacja – możliwość wprowadzenia zmian:

bilet 14

Zakup biletu – krok 6: akceptacja regulaminu:

bilet 15

Zakup biletu – krok 7: podsumowanie

bilet 16

Zakup biletu – krok 8: płatność internetowa:

bilet 10

 Z kartą PEKA taniej i wygodniej

Warto aby uczeń posiadał kartę PEKA nawet w przypadku, gdy tylko sporadycznie korzysta z transportu publicznego i nie zdecyduje się na zakup Biletu specjalnego na rok szkolny za 60 zł. Także w takim przypadku najtańszą opcją jest podróżowanie na podstawie tPortmonetki na karcie PEKA. Uczeń zamiast kupować czasowy ulgowy bilet jednorazowy (w cenie 2 złotych), zapłaci za swoje okazjonalne przejazdy za pomocą tPortmonetki. Przypominamy, że opłata z tPortmonetki zależy od liczby przejechanych przystanków, a nie czasu podróży. Co ważne, opłata za każdy kolejny przystanek maleje - im dalsza podróż, tym niższa stawka za przejechanie 1 przystanku, a koszt za pierwszy przystanek w taryfie ulgowej (50 proc.) to jedyne 36 groszy.