Zdejmijmy plecak, dbajmy o bezpieczeństwo i wygodę podróżowania

Opublikowano: 07/06/2022
Zdejmijmy plecak, dbajmy o bezpieczeństwo i wygodę podróżowania

W kolejnej publikacji związanej z akcją „Warto jeździć z kulturą” chcemy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przewożenie bagażu – zwłaszcza bardzo popularnych plecaków.

Przypomnijmy, że w ramach akcji „Warto jeździć z kulturą”Zarząd Transportu Miejskiego zachęca do kulturalnego korzystania z transportu miejskiego. W jej ramach zwracamy uwagę m. in. na takie zachowania jak ustępowanie miejsca osobom potrzebującym, nie tarasowanie wejścia do tramwaju lub autobusu, czy odpowiednie zachowywanie się w trakcie jazdy. Życzliwość i uprzejmość popłaca. Dziś my ustąpimy miejsca osobie potrzebującej, jutro – jeśli będziemy w takiej potrzebie – ktoś inny pomoże nam. Dlatego warto jeździć z kulturą.

Masz plecak – zdejmij go przed wejściem do pojazdu!

Dzisiaj chcemy zwrócić szczególną uwagę na kolejny aspekt korzystania z transportu publicznego jakim jest odpowiednie przewożenie bagażu, a konkretnie bardzo popularnego plecaka. Każdy odpowiada za przewożone ze sobą rzeczy. Pamiętajmy, że nie mogą one stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów, przeszkadzać im, narażać na niewygody. Ponosimy odpowiedzialność za szkody powstałe na skutek przewożenia swojego bagażu, dlatego zawsze miejmy go na oku i pod kontrolą. Takie zachowania są istotne szczególnie w kontekście wspomnianego plecaka. Zdejmijmy go przed wejściem do autobusu lub tramwaju. Postawmy na podłodze przy nodze, między siedziskami lub innym miejscu, gdzie nie utrudnia życia innym. Plecak można też po prostu trzymać w ręce. Dzięki temu nie tylko ułatwimy przemieszczanie się w tramwaju. Będziemy mieli także pewność, że nasz bagaż jest bezpieczny i nie ulegnie np. uszkodzeniu w wyniku przypadkowego uderzenia.

Z drugiej strony my także nie lubimy być co chwilę szturchanym przez cudzy bagaż. W pojeździe nie jesteśmy sami. Z bagażem na plecach nie tylko utrudniamy innym życie i zajmujemy więcej przestrzeni w pojeździe, ale także narażamy się na kradzież, mając bardzo ograniczony dostęp do własnego plecaka.

Więcej na temat akcji:

Kolejność zajmowania miejsc uprzywilejowanych, czyli „Warto jeździć z kulturą”

 

Podnieś głowę znad smartfona – dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

 

Najpierw wysiadamy, a później wsiadamy. Po wejściu do tramwaju lub autobusu przesuńmy się do wnętrza pojazdu

 

Bądź życzliwy! Ustąp miejsca osobie starszej czy kobiecie w ciąży