14. PKO Poznań Półmaraton – zmiany w transporcie publicznym w dniu 3 kwietnia (niedziela)

Opublikowano: 28/03/2022
14. PKO Poznań Półmaraton – zmiany w transporcie publicznym w dniu 3 kwietnia (niedziela)

W związku z organizowanym w Poznaniu półmaratonem, w niedzielę 3 kwietnia wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Start imprezy nastąpi o godzinie 10:00, ale zmiany na trasach linii przecinających się z trasą biegu lub znajdujących się na trasie nastąpią z wyprzedzeniem. Żeby ułatwić korzystanie z transportu publicznego zostaną uruchomione dwie tymczasowe linie tramwajowe – nr 98 na Górczynie i nr 99 na Dębcu. Jednocześnie przypominamy, że 1 kwietnia zostaną wprowadzone zmiany w sieci tramwajowej.

3 kwietnia odbędzie się 14. PKO Poznań Półmaraton i w związku z jego organizacją nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 9:00 do 13:30. Dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga/ Matejki będzie zamknięta od godziny 6:00.

Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając m.in. takie dzielnice Poznania jak: Łazarz, Wilda, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Na całej trasie półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu oraz ew. przejazd autobusów i tramwajów na liniach ZTM.

Uwaga! Gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez śluzę będzie niemożliwy.

Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu ostatniego odcinka trasy przewidywane jest około godziny 13:30.

Informacje na temat imprezy znajdują się na stronie:

https://halfmarathon.poznan.pl/

Zmiany w transporcie publicznym w dniu 3 kwietnia (niedziela)

Linie tramwajowe - przebieg tras można sprawdzić na stronie ZTM, poniżej przedstawione są zmiany obowiązujące 3 kwietnia z uwagi na półmaraton. Uwaga! Od 1 kwietnia (piątek) wprowadzone będą zmiany w sieci tramwajowej

Linia nr 1 - bez zmian

Linia nr 2 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia przejazdu przez ul. Traugutta tramwaje pojadą prosto do pętli UNII LUBELSKIEJ:

OGRODY – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – UNII LUBELSKIEJ

W trakcie zamknięcia ronda Kaponiera tramwaje pojadą trasą:

OGRODY - Przybyszewskiego - Hetmańska - 28 Czerwca 1956r. – DĘBIEC PKM

Uwaga!  Przed otwarciem przejazdu przez ul. Traugutta tramwaje pojadą do pętli UNII LUBELSKIEJ, po otwarciu przejazdu przez ul. Traugutta do pętli  DĘBIEC PKM.

Po otwarciu ronda Kaponiera tramwaje wrócą na swoją trasę.

Linia nr 4 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia skrzyżowania ulic Pułaskiego i Wielkopolskiej tramwaje pojadą na pętlę OS. SOBIESKIEGO.

Linia nr 5 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia węzła AWF  tramwaje nr 5 będą kursować na dwóch trasach, jako linia nr 5 i linia nr 95:

Linia nr 5

UNII LUBELSKIEJ – GTR – Polanka – Rondo Śródka – MIŁOSTOWO

Linia nr 95

PL. WIELKOPOLSKI – Fredry – Roosevelta – Głogowska – Hetmańska – UNII LUBELSKIEJ

Po otwarciu przejazdu przez Górczyn tramwaje nr 95 pojazdą w obu kierunkach trasą: Górczyn – Głogowska – Roosevelta – Fredry – PL. WIELKOPOLSKI

Linia nr 6 – ze zmianami

Od pierwszych kursów, do zamknięcia  węzła AWF tramwaje kursować będą od ul. Matyi przez ul. Głogowską, Hetmańską, Reymonta na Junikowo w obu kierunkach.

Od momentu zamknięcia węzła AWF, między przystankami Rondo Nowaka Jeziorańskiego a Baraniaka tramwaje pojadą ulicami:  Reymonta, Hetmańską, Zamenhofa i  Jana Pawła II w obu kierunkach.

Linia nr 7 – ze zmianami

W momencie zamknięcia ronda Nowaka Jeziorańskiego tramwaje pojadą od pętli na Zawadach na Junikowo.

Linia nr 8 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej,  po dotarciu  do ul. Hetmańskiej tramwaje będą skręcać w lewo i pojadą  trasą przez ulice Hetmańską i  Starołęcką do pętli  STAROŁĘKA MAŁA.

Linia nr 9 – ze zmianami

Od momentu zamknięcia przejazdu przez węzeł AWF, do momentu otwarcia przejazdu przez pl. Bernardyński tramwaje kursować będą na trasie:

PIĄTKOWSKA – Wołyńska – Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – Rynek Wildecki – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Matyi – Roosevelta – Pułaskiego – Wielkopolska – Wołyńska – PIĄTKOWSKA

W trakcie zamknięcia skrzyżowania ulic Pułaskiego i Wielkopolskiej tramwaje pojadą na pętlę OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 10 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia przejazdu przez ul. Traugutta tramwaje pojadą prosto ul. Hetmańską do pętli UNII LUBELSKIEJ.

W trakcie zamknięcia skrzyżowania ulic Pułaskiego i Wielkopolskiej tramwaje pojadą na pętlę OS. SOBIESKIEGO (zamiast przez trasę naramowicką do końcówki  LECHICKA/NARAMOWICKA)

Linia nr 11 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia skrzyżowania ulic Pułaskiego i Wielkopolskiej tramwaje pojadą na pętlę OS. SOBIESKIEGO.

Linia nr 12 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia przejazdu przez węzeł AWF tramwaje kursować będą na dwóch trasach, oznaczone jako linia nr 12 i jako linia nr 92.

Linia nr 12

OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Głogowska – Matyi – Wierzbięcice – Rynek Wildecki – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Matyi – Głogowska – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO.

Linia nr 92

STAROŁĘKA PKM – Starołęcka – Zamenhofa – Jana Pawła II – Podwale – ZAWADY

Linia nr 13 – ze zmianami

Od pierwszych kursów do końca imprezy tramwaje kursować będą od ronda Kaponiera  ulicami: Głogowską, Hetmańską i Reymonta w obu kierunkach.

Linia nr 14 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia przejazdu przez ul. Hetmańską po dojeździe do ul. Hetmańskiej tramwaj skręci w lewo i pojedzie ulicami Hetmańską i Starołęcką do pętli STAROŁĘKA PKM.

Linia nr 15 – ze zmianami

Od pierwszych kursów do końca imprezy tramwaje kursować będą od ronda Kaponiera ulicami: Głogowską, Hetmańską i Reymonta w obu kierunkach.

Dodatkowo w trakcie zamknięcia północnej jezdni ul. Grunwaldzkiej trasa zostanie wydłużona do Junikowa.

Linia nr 16 - bez zmian

Linia nr 17 – ze zmianami

W trakcie zamknięcia ronda Kaponiera tramwaje pojadą objazdem ulicami:  Przybyszewskiego, Reymonta, Hetmańską, Głogowską i dalej na trasą w stronę pętli STAROŁĘKA PKM

Linia nr 18 - w trakcie zamknięcia ronda Kaponiera i ul. Roosevelta linia będzie zawieszona

Linia nr 98 – dodatkowa linia

W trakcie zamknięcia przejazdu przez skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej w celu zapewnienia komunikacji pomiędzy tym węzłem a pętlą na Górczynie PKM, zostanie uruchomiona dodatkowa linia nr 98.

Linia nr 98

GÓRCZYN PKM – Głogowska - KRAUTHOFERA

Linia nr 99 – dodatkowa linia

W trakcie zamknięcia przejazdu przez ul. Traugutta zostanie uruchomiony tramwaj dwukierunkowy, który zapewni komunikację kursować pomiędzy rejonem ulicy Traugutta a Dębcem.

Linia nr 99

TRAUGUTTA – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM

Linie autobusowe - przebieg tras można sprawdzić na stronie ZTM, poniżej przedstawione są zmiany obowiązujące 3 kwietnia z uwagi na półmaraton

Linie nr 148, 159, 163, 169, 177 i 212 – od godziny 6:00 nieczynny będzie przystanek Bałtyk. W  Z ronda Kaponiera autobusy pojadą przez ul. Zwierzyniecką i Zeylanda - do momentu sukcesywnego wprowadzenia (opisanych poniżej) następnych zmian tras na tych liniach (lub w przypadku nocnej linii nr 212 - do zakończenia kursowania). Autobusy zatrzymywać się będą na przystanku Rondo Kaponiera przy hotelu Mercure na ul. Zwierzynieckiej.

Linia nr 145 - w czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Grunwaldzką autobusy kursować będą z Dworca Zachodniego skróconą trasą do przystanku Drzewieckiego. Autobusy pojadą:

- z Dworca Zachodniego ulicami: Głogowską, Berwińskiego, Wyspiańskiego, Reymonta, Grochowską, Promienistą i Palacza,

- do Dworca Zachodniego ulicami Grunwaldzką, Grochowską, Reymonta, Wyspiańskiego i Głogowską.

Linie nr 148, 159, 177 – w czasie zamknięcia ronda Kaponiera tymczasowy przystanek końcowo-początkowy Rondo Kaponiera będzie funkcjonował na ul. Zeylanda przed Zwierzyniecką. Z powyższego tymczasowego przystanku w kierunku Ławicy autobusy pojadą ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego do Bukowskiej i dalej swoją stałą trasą.

Linia nr 160 - w czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Nowowiejskiego autobusy kursować będą z Wojska Polskiego ulicami: Maczka, Słowiańską, Ks. Mieszka I, Przepadek, Niepodległości do Solnej. Trasa powrotna będzie prowadzić ulicami:  Solną, Niepodległości,  Przepadek,  Pułaskiego, Armii Poznań, Ks. Mieszka I,  Słowiańską, Maczka,  Wojska Polskiego i dalej po swojej stałej trasie.

Linia nr 163 – w czasie zamknięcia ulic:  Grunwaldzkiej, Ściegiennego i Roosevelta, autobusy pojadą z przystanku tymczasowego Rondo Kaponiera na ul. Zeylanda ulicami Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Bukowską, Grochowską, Marcelińską, Bułgarską i Ptasią do ul. Wałbrzyskiej. Trasa powrotna prowadzić będzie ulicami: Wałbrzyską, Marcelińską,  Grochowską i Bukowską do przystanku tymczasowego Rondo Kaponiera na ul. Zeylanda.

Linia nr 164 – linia będzie funkcjonowała na dwóch trasach

Linia nr 164 PUSZKINA – RONDO KAPONIERA

W czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Grunwaldzką autobusy kursujące z pętli Puszkina dojeżdżać będą do ul. Kraszewskiego, następnie pojadą ulicami: Bukowską i Zeylanda do tymczasowego przystanku końcowo-początkowego Rondo Kaponiera na ul. Zeylanda przed Zwierzyniecką. Powrót nastąpi ulicami: Zwierzyniecką i Kraszewskiego oraz dalej stałą trasą, w stronę pętli Puszkina.

Linia nr 164 DWORZEC ZACHODNI – DWORZEC ZACHODNI

Autobusy linii 164 w tym samym czasie kursować będą także na trasie:

DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Berwińskiego – Matejki – Kasprzaka – Chociszewskiego – Szymborska – Hetmańska – Arciszewskiego – Palacza – Promienista – Grochowska – Reymonta – Chociszewskiego – Kasprzaka – Matejki – Wyspiańskiego – Głogowska – DWORZEC ZACHODNI

Linia nr 168 - w czasie zamknięcia przejazdu przez Aleję Niepodległości autobusy skierowane zostaną ulicami: Solną, Wolnica i Małe Garbary do pętli GARBARY PKM.

Linia nr 169 - w czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Grunwaldzką autobusy jadące z  pętli Os. Sobieskiego pojadą skróconą trasą do ul. Wałbrzyskiej ulicami: Bułgarską i Ptasią. W czasie zamknięcia przejazdu przez Aleję Niepodległości autobusy pojadą do przystanku Szylinga objazdem od ul. Słowiańskiej ulicami: Maczka, Nad Wierzbakiem, Kościelną i Kraszewskiego, a będą wracać ulicami:  Bukowską, Zeylanda, Zwierzyniecką, Kraszewskiego,  Kościelną, Nad Wierzbakiem, Maczka oraz  Słowiańską i dalej po stałej trasie na Os. Sobieskiego.

Linia nr 171 – podczas zamknięcia przejazdu przez Aleję Niepodległości linia będzie funkcjonowała na dwóch trasach:

- autobusy jadące z os. Wichrowe Wzgórze kursować będą ulicami: Solną, Wolnica i Garbarami do pętli Garbary PKM (powrót po tej samej trasie);

- do momentu otwarcia przejazdu przez ul. Traugutta (wówczas autobusy wrócą na trasę do pętli na os. Dębina) autobusy kursować będą także na trasie:

DWORZEC ZACHODNI – Głogowska – Matyi – al. Króla Przemysła II – Wujka – Przemysłowa – Robocza – Fabryczna – 28 Czerwca 1956r. – Krzyżowa – Dolna Wilda – Hetmańska – Rolna – 28 Czerwca 1956r. – Kosińskiego – Prądzyńskiego – Robocza – Przemysłowa – Wujka – al. Króla Przemysła II – Matyi – Głogowska – DWORZEC ZACHODNI.

Linia nr 174 - w czasie zamknięcia ul. Garbary autobusy pojadą objazdem z os. Sobieskiego do Unii Lubelskiej ulicami:  Estkowskiego, Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Linia nr 176 - w czasie zamknięcia ul. Dolna Wilda autobusy kursować będą na skróconej trasie z Os. Dębina przez ul. 28 Czerwca 1956r. do pętli Dębiec PKM (mała pętla).

Linia nr 179 - w czasie zamknięcia skrzyżowań ulic Głogowskiej i Hetmańskiej oraz Promienistej i Ściegiennego autobusy kursować będą objazdem w obu kierunkach ulicami: Krauthofera, Głogowską, Klinkierową i Kopanina.

Linia nr 182 - w czasie zamknięcia ul. Grunwaldzkiej autobusy jadące z os. Wichrowe Wzgórze dojeżdżać będą tylko do przystanku Marcelińska – powrót ulicami Marcelińską, Bułgarską i Bukowską do Szpitalnej i dalej stałą trasą w stronę os. Wichrowe Wzgórze.

Linia nr 190 - w czasie zamknięcia ul. Garbary autobusy pojadą objazdem z os. Sobieskiego do ronda Rataje ulicami Estkowskiego, Wyszyńskiego, Jana Pawła II. Z powrotem autobusy pojadą ulicami: Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego oraz dalej po stałej trasie na Os. Sobieskiego.

Linia nr 191 - w czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Grunwaldzką autobusy pojadą skróconą trasą z os. Sobieskiego ulicami Bułgarską i Ptasią do Wałbrzyskiej. Powrót przez ulicę Marcelińską do Bułgarskiej i dalej stałą trasą.

Linia nr 193 - w czasie zamknięcia przejazdu przez ul. Grunwaldzką autobusy pojadą skróconą trasą z Os. Sobieskiego do ul. Wałbrzyskiej ulicami Szpitalną, Bukowską, Polską, Bułgarską i Ptasią. Powrót ulicą Marcelińską do Bułgarskiej i stałą trasą do os. Sobieskiego.

Linia nr 603 - w czasie zamknięcia ul. Dolna Wilda autobusy kursować będą na skróconej trasie od Os. Dębina przez ul. 28 Czerwca 1956r. do pętli Dębiec PKM.

Linia nr T2 – w trakcie zamknięcia ul. Hetmańskiej linia będzie zawieszona.

Na trasach objazdowych obowiązywać będą wszystkie przystanki znajdujące się na liniach oraz niżej wymienione przystanki tymczasowe:

• Arciszewskiego na ul. Grochowskiej przy ul. Hetmańskiej w obu kierunkach – linie nr  145, 164;

• Rondo Kaponiera na ul. Zeylanda przed skrzyżowaniem z ul. Zwierzyniecką – linie nr 148, 163, 164, 159, 177;

• Ptasia na ul. Ptasiej przy ul. Bułgarskiej (w kierunku ul. Wałbrzyskiej), a także na ul. Bułgarskiej (w kierunku ul. Marcelińskiej) – linie nr 163, 169, 191, 193;

• Wałbrzyska na ul. Wałbrzyskiej – linie nr 163, 169, 191, 193;

• Solna na ul. Solnej równolegle do przystanku stałego w kierunku Garbar – linie nr 160, 169, 171;

• Palacza na ul. Palacza za skrzyżowaniem z ul. Arciszewskiego (w kierunku ul. Promienistej) – linia nr 164;

• Krauthofera na ul. Krauthofera przy ul. Głogowskiej (w obu kierunkach) – linia nr 179;

• Os. Kopernika na ul. Promienistej (na wysokości placu postojowego dla autobusów) – linia nr 179;

• Ostatnia na ul. Klinkierowej (w kierunku ul. Kopanina) – linia nr 179.

Bezpłatne przejazdy na liniach ZTM dla uczestników i wolontariuszy PKO Poznań Półmaraton

Przypominamy, że identyfikatory osób obsługujących półmaraton oraz numery startowe uprawniają do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Wolontariusze obsługujący wydarzenie, posiadający wystawiony przez POSiR  identyfikator mogą korzystać z transportu ZTM w dniach: 2 kwietnia, w godzinach od 6:00 do 18:00 oraz 3 kwietnia w godzinach od 6:00 do 18:00. Uczestnicy biegu, którzy posiadają wystawione przez POSiR numery startowe oraz dokument tożsamości mogą korzystać z przejazdów na liniach ZTM w dniach od 1 kwietnia do 3 kwietnia 2022r.

Pasażerów przepraszamy za niedogodności i zachęcamy do kibicowania biegaczom na trasie.