Budowa przystanków wiedeńskich. Od 2 października przesunięcie przystanku „Różana” w kierunku centrum

Opublikowano: 27/09/2017
Odcinek: Górna Wilda - Różana
od 02/10/2017 do odwołania
Budowa przystanków wiedeńskich. Od 2 października przesunięcie przystanku „Różana” w kierunku centrum

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, na 2 października zaplanowano rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową przystanków tramwajowych typu wiedeńskiego w ciągu ul. Górna Wilda. Tego samego dnia nastąpi przesunięcie przystanku „Różana” (w kierunku centrum).

W związku z prowadzonymi pracami, od poniedziałku, 2 października, nastąpi przesunięcie przystanku „Różana” (kierunek centrum) o około 100 metrów w kierunku ul. Królowej Jadwigi (tymczasowy przystanek będzie się znajdował za ul. Spadzistą).

Tydzień później, od 9 października, trasa zostanie zamknięta dla tramwajów, w związku z czym linia nr 29 zostanie skierowana przez Wierzbięcice.

Informacje dla kierowców

W wyniku realizacji inwestycji nastąpi zamknięcie dla ruchu samochodowego ul. Górna Wilda w obu kierunkach, na odcinku od ul. Różanej do ul. Spadzistej.  W nocy z 1 na 2 października (do 20 listopada)  wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu zapewniająca odpowiednie objazdy.

W kierunku południowym trasa objazdu rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ulic Górna Wilda – Dolna Wilda, dalej przesz ulice Dolna Wilda i Czajczą. Jako alternatywę zaproponowano przejazd ulicą Wierzbięcice.

Objazd w kierunku przeciwnym (do centrum) rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ulic Górna Wilda – Różana i dalej kierowany będzie ulicami Różana oraz Niedziałkowskiego, do skrzyżowania z ulicą Górna Wilda.

Więcej informacji, w tym schematy organizacji ruchu na stronie internetowej PIM.

Przystanki wiedeńskie

Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim są zmuszeni zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.