Prace remontowe w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka - zmiany w transporcie podczas letnich wakacji (22 czerwca – 1 września)

Opublikowano: 12/06/2024
Prace remontowe w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka - zmiany w transporcie podczas letnich wakacji (22 czerwca – 1 września)

W sobotę - 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace będą prowadzone także na rondzie Starołęka, gdzie m.in. będzie wymieniana południowa część węzła rozjazdowego wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. Zostały one tak przygotowane żeby zmniejszyć niewątpliwe niedogodności, z którymi będzie trzeba się liczyć.

Poznań dba o stan infrastruktury służącej komunikacji tramwajowej. Konieczne do przeprowadzenia remonty torowisk mają na celu podniesienie ich jakości i trwałości. Przeprowadzone teraz prace będą procentowały w przyszłości, zapewniając pewny, wygodny, bezpieczny i sprawny przejazd tramwajem.

W tym roku miało już miejsce kilka niezbędnych remontów.

  • W kwietniu i maju na węźle Głogowska/Hetmańska zrealizowana została wymiana części rozjazdu wraz ze zwrotnicami (od strony Dębca i Rataj). Jednocześnie w tym miejscu wymieniono nawierzchnię w torowisku,  a także na przejściu dla pieszych. Przy okazji tych prac odnowiono przejazd tramwajowy na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Kolejową i Górecką. W efekcie poruszanie się w tym miejscu jest dla uczestników ruchu bardziej bezpieczne i komfortowe.
  • Następnie w maju wyremontowano szyny i rozjazdy u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Wymieniono również zwrotnicę najazdową od strony Ogrodów i zjazdową na ulicy Kraszewskiego, a także szyny łukowe w rozjeździe od strony Ogrodów w ulicę Kraszewskiego oraz zregenerowano krzyżownice. Ponadto punktowo naprawiono także torowisko na ulicy Dąbrowskiego.
  • W miniony weekend natomiast naprawiono krzyżownice w rejonie skrzyżowania ulic Roosevelta i Bukowskiej od strony ronda Kaponiera. Naprawa była pilna i niezbędna, tym bardziej, że podczas wakacji remontowane będzie torowisko na moście Dworcowym wraz ze skrzyżowaniem mostu Dworcowego oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta. W momencie kiedy tramwaje nie będą mogły kursować przez most Dworcowy dużo bardziej obciążony będzie właśnie węzeł Roosevelta/Bukowska.

Wakacje – prace na moście Dworcowym, skrzyżowaniu Roosevelta-Matyi-Głogowska i rondzie Starołęka

W wakacje zostaną przeprowadzone kolejne planowane remonty torowisk. Przygotowany wspólnie z MPK Poznań plan remontów został tak opracowany, żeby prace były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i pasażerów transportu publicznego – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.  

Wakacje to okres, kiedy – tradycyjnie już – przeprowadzana jest największa liczba prac mających wpływ na organizację transportu publicznego. W przeciwieństwie do pozostałych miesięcy roku z komunikacji zbiorowej nie korzystają wówczas regularnie uczniowie i studenci, zaś okres urlopowy, powoduje, że mniej jest także pozostałych pasażerów.

Podczas zbliżających się wakacji zostaną przeprowadzone dwa duże remonty – w rejonie mostu Dworcowego oraz na rondzie Starołęka. Zaplanowane do realizacji prace są niezbędne z uwagi na zły stan infrastruktury torowej.

Węzeł tramwajowy Most Dworcowy będzie kompleksowo remontowany po wielu latach intensywnej eksploatacji, dlatego zakres prac obejmuje między innymi wymianę konstrukcji torowiska. U zbiegu mostu oraz ulic Głogowskiej i Roosevelta nastąpi montaż nowych torów z wbudowaniem rozjazdów. Na moście z kolei nie tylko będą wymieniane szyny, ale także nawierzchnia drogowa w torowisku i system sterowania zwrotnic. Zostaną także przeprowadzone prace przy sieci trakcyjnej zasilającej tramwaje w prąd. Zakres prac nie obejmuje peronów przystankowych.

W rejonie ronda Starołęka planowana jest wymiana znajdującej się obecnie w bardzo złym stanie technicznym południowej części węzła rozjazdowego (od strony Starołęki) wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Nastąpi też wymiana nawierzchni torowej i drogowej na skrzyżowaniu ulic Starołęckiej i Fortecznej przy wjeździe i wyjeździe tramwajów z pętli Starołęka PKM.

Zmiany w komunikacji miejskiej od 22 czerwca (sobota) do 1 września (niedziela)

Roboty w rejonie mostu Dworcowego spowodują, że nie będzie możliwości prowadzenia ruchu tramwajowego od skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej w kierunku mostu Dworcowego i na samym moście, a także w ciągu ulicy Roosevelta (od Bukowskiej w kierunku do mostu Dworcowego) i Głogowskiej (od mostu Dworcowego do przystanku Dworzec Zachodni włącznie). Komunikację tramwajową na ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do Dworca Zachodniego PST) zapewni linia nr 14, która będzie kursowała z podwojoną częstotliwością oraz dodatkowa linia nr 97 skierowana z Piątkowskiej do Głogowskiej / Hetmańskiej i dalej przez rondo Starołęka, rondo Żegrze, os. Lecha, rondo Śródka i centrum miasta na Os. Sobieskiego.

Tramwaje nie będą mogły przejechać również przez remontowane rondo Starołęka w kierunku Starołęki (i od Starołęki), jednak dla zapewnienia połączenia od Starołęki PKM do miasta wzdłuż ulicy Starołęckiej będzie kursować tramwaj wahadłowej linii numer 93. Linie tramwajowe numer 13 i dodatkowa linia nr 92 (z placu Wielkopolskiego przez centrum, ulicę Królowej Jadwigi, Rataje i Hetmańską) będą dojeżdżać do pętli Unii Lubelskiej, z której transport w rejon Starołęki Wielkiej, Głuszyny i Sypniewa zapewni dodatkowa linia autobusowa nr 153.

Prezentowane zmiany będą dotyczyły linii tramwajowych numer: 5, 6, 10, 13, 14 i 18. Zawieszone na czas wakacji letnich zostanie funkcjonowanie linie nr 11, 12, 17 i 19. Komunikację w relacjach obsługiwanych standardowo przez linie nr 11, 12 i 17 zapewni wspomniany już tramwaj linii nr 97, który będzie kursował z pętli Piątkowska przez Winiary, Bonin, Sołacz, centrum, Garbary, Śródkę, Rataje, trasę kórnicką, Górny Taras Rataj, Hetmańską, Głogowską i trasę PST na Os. Sobieskiego, a także linia nr 92, która pojedzie z Unii Lubelskiej przez Hetmańską, Zamenhofa, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi, Towarową, św. Marcin, Gwarną, pl. Ratajskiego, 23 Lutego do pl. Wielkopolskiego.

Mapa tramwaje wakacje

Zmiany od soboty (22 czerwca) - wytłuszczono zmienione fragmenty tras:

Linia nr 5 – zmiana trasy, tramwaj z centrum pojedzie objazdem przez Wildę i ulicę Hetmańską

ZAWADY – Podwale - Jana Pawła II - Kórnicka - Mostowa - pl. Bernardyński - Podgórna - Aleje Marcinkowskiego - 27 Grudnia - Gwarna - Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Hetmańska – Głogowska – GÓRCZYN PKM

Linia nr 6 – zmiana trasy, tramwaj z ul. Królowej Jadwigi pojedzie objazdem przez Towarową i Św. Marcin

MIŁOSTOWO – Warszawska - Jana Pawła II - Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Towarowa – Święty Marcin – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Linia nr 10 – zmiana trasy, tramwaj od Kaponiery pojedzie objazdem przez Św. Marcin i Towarową

BŁAŻEJA – al. Praw Kobiet - Naramowicka - Przełajowa - Winogrady – Pułaskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC PKM

Linia nr 11 - linia zawieszona

Linia nr 12 - linia zawieszona

Linia nr 13 – zmiana trasy, tramwaj od ronda Starołęka pojedzie objazdem przez Hetmańską do pętli Unii Lubelskiej

BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka - Bukowska - Święty Marcin - Aleje Marcinkowskiego - Podgórna - pl. Bernardyński - Mostowa - Kórnicka - Jana Pawła II  – Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 14 - trasa bez zmian, wzmocnienie częstotliwości kursowania w celu zapewnienia obsługi tramwajowej na ulicy Głogowskiej

Tramwaje będą kursować z w dni powszednie podwojoną częstotliwością (co 7,5/10 minut), a w niedziele i święta co 10 minut (od pierwszych kursów)

Linia nr 17 - linia zawieszona

Linia nr 18 – zmiana trasy, tramwaj od mostu Teatralnego pojedzie objazdem przez Roosevelta i Kaponierę oraz Św. Marcin i Towarową

OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Królowej Jadwigi – Rondo Rataje – Jana Pawła II – trasa kórnicka – FRANOWO

Linia nr 19 - linia zawieszona w okresie wakacyjnym

Linia nr 92 – dodatkowa linia

PL. WIELKOPOLSKI – pl. Ratajskiego – Gwarna – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 93 – dodatkowa linia zapewniająca transport pomiędzy rondem Starołęka a pętlą tramwajową na Starołęce

RONDO STAROŁĘKA – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Kursowanie co 15 minut. W zależności od etapu prowadzonych prac, następować będą czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii.

Linia nr 97 – dodatkowa linia

PIĄTKOWSKA – Witosa – os. Winiary – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Estkowskiego – Wyszyńskiego – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Głogowska – Zachodnia – Trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 153 – dodatkowa linia autobusowa wzmacniająca komunikację pomiędzy pętlą Unii Lubelskiej przez Starołękę i Głuszynę na Sypniewo

UNII LUBELSKIEJ – Unii Lubelskiej – Obodrzycka – Gołężycka – Baranowska – Ożarowska – Czernichowska – Starołęcka – Głuszyna – Sypniewo – SYPNIEWO

Kursowanie co 20 minut od pierwszych kursów w dni robocze do ok. godz. 19:00; w pozostałym czasie co 30 minut.

Linia nr 158

Trasa bez zmian: STAROŁĘKA PKM - Starołęcka - Głuszyna - Sypniewo - SYPNIEWO

Kursowanie linii w standardowym zakresie co 20 min od pierwszych kursów w dni robocze do ok. godz. 19:00; w pozostałych porach i dniach co 30 min.

Linia nr 201 – zmiana trasy w centrum miasta

UNII LUBELSKIEJ – … – Marcinkowskiego – 27 Grudnia – Fredry – Roosevelta – Trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Tramwaje będą oczekiwać na przystankach Most Teatralny na pasażerów przesiadających się, podczas kursowania linii nr 202 postoje będą ograniczone.

Linia nr 211 - brak wjazdów w rejon ronda Minikowo, autobusy będą kończyć i zaczynać trasy na pętli Starołęka PKM.

Linie nr 213, 218, 223 - autobusy jadące w kierunku Ronda Kaponiera od strony ul. Głogowskiej skręcą w prawo w most Dworcowy, następnie w aleję Króla Przemysła II i zawrócą na skrzyżowaniu z ul. Wujka nie pomijając żadnego przestanku. Tymczasowe przystanki Most Dworcowy zostaną zlokalizowane przy jezdniulicy Roosevelta. W kierunku przeciwnym trasa bez zmian.

Linie nr 214, 224 – autobusy jadące w kierunku Ronda Kaponiera od strony ul. Grunwaldzkiej skręcą w ul. Szylinga następnie pojadą ulicami Bukowską, Zeylanda i Zwierzyniecką. W kierunku przeciwnym trasa bez zmian.

Linia nr 186  - od soboty, 22 czerwca zlikwidowane zostaną wjazdy autobusów linii nr 186 na przystanek Psarskie Przejazd Kolejowy.

Linia nr 194 - od soboty, 22 czerwca autobusy linii 194 na pętli Starołęka PKM przy ul. Książęcej odjeżdżać będą ze wspólnego stanowiska z linią 158. Pozostałe stanowiska odjazdowe pozostają bez zmian.

Zmiany dla kierowców

W związku z prowadzonymi pracami na czas wakacji zmieniona zostanie organizacja transportu publicznego. Z utrudnieniami powinni liczyć się również kierowcy.

W rejonie mostu Dworcowego nastąpi zwężenie jezdni. Utrzymany zostanie ruch w relacji z ulicy Roosevelta w Głogowską, jednak kierowcy nie będą mogli przejechać na wprost w przeciwnym kierunku (od Górczyna w stronę Kaponiery). Możliwy będzie skręt z Głogowskiej na Most Dworcowy w kierunku Matyi oraz z Matyi w Roosevelta. Zalecany objazd ulicami Ściegiennego, Arciszewskiego, Reymonta, Grunwaldzką oraz Królowej Jadwigi i Niepodległości.

MOst Dworcowy2Most Dworcowy zalecane objazdy2

Zamknięta zostanie również ulica Forteczna przy zajezdni tramwajowej. Kierowcy powinni korzystać z tras alternatywnych, np. ulicą Bystrą.

schemat FortecznaObjazdy Forteczna