Przebudowa trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj: „Siedemnastka” będzie dojeżdżać do Franowa, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii T1

Opublikowano: 17/12/2018
linie: T1, 17 Odcinek: Górny Taras Rataj
od 02/01/2019 do odwołania
Przebudowa trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj: „Siedemnastka” będzie dojeżdżać do Franowa, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii T1

Z początkiem nowego roku prace związane z przebudową trasy tramwajowej Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze i budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej wkraczają w nowy etap: rozpocznie się modernizacja trasy na Górnym Tarasie Rataj. W związku z tym od 2 stycznia 2019r. tramwaje linii nr 17 zostaną skierowane do Franowa, w zamian zwiększona zostanie częstotliwość kursowania linii T1.

Zgodnie z harmonogramem, w 2018 roku zasadnicze prace toczą się w rejonie ronda Żegrze, natomiast w przyszłym roku będzie równolegle prowadzona przebudowa trasy na Górnym Tarasie Rataj. Powstanie tam nowoczesna trasa tramwajowa - trwała, stabilna, dostępna dla osób niepełnosprawnych, gwarantująca ograniczenie emisji drgań i hałasu oraz wysoki komfort podróżowania. Kompletnie przebudowane zostanie torowisko, a także sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Nowe oblicze zyskają przystanki tramwajowe, a przystanek Os. Czecha stanie się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, gdzie przesiadki będą dokonywane „drzwi w drzwi”. Tam również piesi zyskają dodatkowe przejście naziemne, które umożliwi swobodny dostęp do przystanku osobom niepełnosprawnym.

Prace w tym rejonie rozpoczną się z początkiem stycznia 2019r. Dlatego, jak już informowaliśmy, od 2 stycznia nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na Górnym Tarasie Rataj na odcinku od os. Lecha (tunel Franowo) do przystanku Żegrze I, a w zamian zostanie wzmocniona autobusowa komunikacja zastępcza.

Od środy (2 stycznia) tramwaje linii nr 17 kursować będą trasą Kórnicką do Franowa. W związku tym wzmocniona - do około co 5-6 minut w dni robocze (w godz. 6.00 - 19.00) - zostanie linia autobusowa za tramwaj T1 (w soboty i niedziele - kursy co 10 minut).

 

Linia nr 17

OGRODY – Dąbrowskiego - Fredry –  …  - Trasa Kórnicka – FRANOWO

 

Linia T1

RONDO STAROŁĘKA – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – OS. LECHA – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – RONDO STAROŁĘKA

 

W styczniu – jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie - rozpocznie się rozbiórka torowiska i sieci trakcyjnej, co w dalszej kolejności  pozwoli na prowadzenie robót związanych z budową podziemnej sieci kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i elektrycznej. Roboty rozbiórkowe prowadzone będą również na łuku ulic Hetmańskiej i Żegrze, a w dalszej kolejności na tej części ronda układane będą warstwy konstrukcyjne jezdni.

Na początku stycznia planowane jest rozpoczęcie remontu stacji prostownikowej Żegrze i muru oporowego tunelu Franowo, co będzie powodować czasowe utrudnienia  w ruchu przy przystanku os. Czecha.

W trakcie realizacji tego etapu inwestycji będzie funkcjonować, zgodny z etapowo wprowadzaną czasową organizacją ruchu, przejazd wzdłuż ulic Żegrze i Chartowo. Planowana jest zmiana organizacji ruchu na rondzie Żegrze:  ruch samochodowy będzie odbywał się nowymi warstwami asfaltowymi, a wjazd od ul. Unii Lubelskiej zostanie przywrócony – podaje PIM. Od 2 stycznia 2019r.zmieniona zostanie lokalizacja przystanków Rondo Żegrze N/Z – będą się znajdować na ul. Żegrze, w pobliżu wjazdu na stację paliw BP.

Więcej na ten temat: Coraz więcej efektów robót budowlanych na rondzie Żegrze

Informacje dla kierowców

Zmiany w tymczasowej organizacji ruchu od 22 stycznia 2019. Przesuniecie tymczasowego przystanku autobusowego "Os. Czecha"

Zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Chartowo od 8 stycznia 2019

 Przebudowa trasy tramwajowej na odcinku od os. Lecha do ronda Żegrze - zmiana organizacji ruchu

 

Prowadzona inwestycja jest jedną z części dużego zadania projektowego pod nazwą „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej” - projekt jest dofinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w obrębie działania 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach” (Fundusz Spójności).

 

Wszystko o przebudowie trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj oraz korekcie układu komunikacyjnego na rondzie Rataje - na stronie internetowej www.nowe-rataje.pl

 

GTR UE